Արաբական աշխարհը սատարել է Իսրայելի հետ բանակցությունները ընդհատելու Աբասի որոշումը
Արաբական երկրների արտաքին գործերի նախարարները լիբիական Սիրտե նավահանգստային քաղաքում հանդիպման ժամանակ սատարել են պաղեստինյան ինքնավարության առաջնորդ Մահմուդ Աբասի որոշումը՝ ընդհատել ուղիղ բանակցություններն Իսրայելի հետ։
«BBC Russian» գործակալությունը հաղորդել է, որ պաղեստինցիներն իսրայելական կողմին մեղադրել են, թե նա բանակցությունները փակուղի է մտցրել՝ հրաժարվելով սառեցնել հրեական բնակավայրերի կառուցումը Հորդանան գետի արևմտյան ափին։
Բացի դրանից, արաբական երկրների նախարարները հանդիպման համատեղ հայտարարության մեջ նշում են, որ ի հայտ եկած հակասությունները վերացնելու համար հարկավոր է Միացյալ Նահանագներին ևս մեկ ամիս ժամանակ տրամադրել։

Арабский мир поддержал решение Аббаса прервать переговоры с Израилем
Министры иностранных дел арабских стран на встрече в портовом ливийском городе Сирте поддержали решение лидера Палестинской автономии Махмуда Аббаса прервать прямые переговоры с Израилем.
Как сообщает «BBC Russian», палестинцы обвиняют израильскую сторону в том, что она завела переговоры в тупик, отказываясь заморозить строительство еврейских поселений на Западном берегу реки Иордан.
Тем не менее, в совместном заявлении министров арабских стран по итогам встречи говорится, что Соединенным Штатам необходимо предоставить еще месяц на преодоление возникших противоречий.