Су-35–ը համարվել է Սիրիայում կիրառված ռուսական ամենամահաբեր զենքը (լուսանկար)
Սիրիայում «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների դեմ ռուսական ՌՕՈւ–ի ռազմարշավը կտրուկ բեկում մտցրեց սիրիական հակամարտության ընթացքի մեջ։ Միաժամանակ, Մոսկվան ցույց տվեց իր ժամանակակից սպառազինությունը։ «Sputnik» գործակալությունը կազմել է Սիրիայում առաջին անգամ կիրառված ռուսական ամենամահաբեր զենքերի հնգյակը։
Առաջին տեղում է հայտնվել սուպերմանևրող, բազմաֆունկցիոնալ կործանիչ Су-35–ը, որը համալրել է ՌԴ ՌՏՈւ–ն 2015–ին։ 2016–ին Սիրիայի «Հմեյմիմ» ավիաբազա է ժամանել 4 Су-35С։ Կործանիչի արդյունավետությունն արդեն իսկ գրավել է պոտենցիալ գնորդների ուշադրությունն ամբողջ աշխարհում։
Երկրորդ տեղում է «Կալիբր» հրթիռային համալիրը։ 2015–ին ՌԴ Կասպիական նավատորմի նավերից մի քանի հարյուր միլ հեռավորությունից արձակված այդ հրթիռները խոցել են ԻԼԻՊ–ի մի քանի օբյեկտ։
3–րդ տեղում գերձայնային ռազմավարական ռմբակոծիչ Ту-160–ն է՝ հայտնի նաև «Սպիտակ կարապ» անունով։
4–րդ տեղում ծանր հրանետային համակարգ ТОС-1А «Солнцепек»–ն է, որը Սիրիայում հողին է հավասարեցնում ահաբեկիչների դիրքերը։ Այն արդյունավետ է գործում հատկապես լեռնային շրջաններում։

Су-35 признали самым смертоносным дебютировавшим в Сирии оружием (фоторяд)
Военно-воздушная кампания российских ВКС против боевиков «Исламского государства» в Сирии смогла переломить ход течения конфликта. Агентство «Sputnik» составило топ-5 самого смертоносного российского оружия, которое впервые было применено в Сирии.
На первом месте оказался суперманевренный мультифункциональный истребитель Су-35, пополнивший авиапарк ВКС России в 2015 году. В 2016 году на базу «Хмеймим» прибыли четыре Су-35С. Отмечается, что эффективность истребителя уже привлекла внимание потенциальных покупателей по всему миру.
Вторую строчку рейтинга занял ракетный комплекс «Калибр». В 2015 году с кораблей Каспийского флота ВМФ России были запущены ракеты, поразившие несколько объектов «Исламского государства» с расстояния нескольких сотен миль.
На третьей позиции — сверхзвуковой стратегический бомбардировщик Ту-160, известный как «Белый лебедь».