Միխայիլ Սահակաշվիլին հրաժարվում է հետևել պետծառայողների վարքագծի չափանիշներին
Ուկրաինայի Օդեսսայի շրջանի նահանգապետ Միխայիլ Սահակաշվիլին հայտարարել է, որ չի պատրաստվում հետևել նախարարների կաբինետի կողմից ընդունված պետծառայողների վարքագծի չափանիշներին:
«Ես միանգամից խախտելու եմ այդ որոշումը: Կարծում եմ, որ դա վատ որոշում է. միանգամից քննադատելու եմ այն», - հայտարարել է Սահակաշվիլին:
Ինչպես տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստին», համաձայն այդ չափանիշների՝ ուկրաինական պետական ծառայողներն իրենց գործողություններում պետք է առաջնորդվեն հետևյալ սկզբունքներով՝ ծառայություն պետությանը և հասարակությանը, պարկեշտ վարքագիծ, բարություն, անձնվիրություն, քաղաքական չեզոքություն, թափանցիկություն, հաշվետվողականություն և բարեխղճություն:
Այդ կանոններում օգտագործվող «բարություն» հասկացությունը նախատեսում է պետական գույքի՝ անձնական շահերից ելնելով օգտագործման անթույլատրելիություն, հանրային և մասնավոր շահերի բախումից խուսափում, քաղաքացիական ծառայողի կողմից իր պարտքը կատարելու ընթացքում և դրանից հետո ծառայության ընթացքում ստացած տեղեկությունների հրապարակման և օգտագործման արգելք:

Михаил Саакашвили не собирается соблюдать стандарты поведения госслужащих
Губернатор Одесской области Михаил Саакашвили заявил, что не собирается соблюдать введенные постановление кабинета министров Украины стандарты поведения госслужащих.
«Я сразу буду нарушать это постановление. Я думаю, что это плохое постановление, сразу буду критиковать», – подчеркнул он.
Согласно принятым стандартам, в своей деятельности украинские государственные служащие должны руководствоводься следующими принципами: служение государству и обществу, достойное поведение, добродетельность, лояльность, политическая нейтральность, прозрачность и подотчетность, добросовестность, сообщает РИА «Новости».
Используемый в этих правилах термин «добродетельность» предполагает недопустимость использования в личных целях государственного имущества, недопущение наличия конфликта между публичными и личными интересами, неразглашение и неиспользование информации, которая стала известна в связи с исполнением госслужащим своих обязанностей, в том числе, после прекращения государственной службы.