Քաղաքական սադո–մազոխիզմ և հաճույքներ
Երբ 2003–ի նախագահական ընտրություններից հետո «թունդ ընդդիմադիր» աշխատող Արտաշես Գեղամյանին մեղադրում էին Սերժ Սարգսյանին ծախվելու մեջ, նա հերքում էր դա՝ նշելով, թե իր անունը փորձում են կապել Սերժ Սարգսյանի հետ, քանի որ գիտեն՝ ում անունը կապվի Սերժ Սարգսյանի հետ՝ անմիջապես կվարկաբեկվի։
Գեղամյանն այժմ Սերժ Սարգսյանի կողքին է։ ՀՀԿ–ի համամասնական ցուցակով պատգամավոր է աշխատում։
Դատելով ամենից՝ ՀՀԿ ղեկավարը հիմք է ընդունել Գեղամյանի՝ տարիներ առաջ հնչեցրած բանաձևն ու քաղաքական դաշտում գաղջ մթնոլորտ ձևավորել։ Ասել է թե՝ ՀՀԿ ղեկավարը գտել է լեգիտիմության բացակայության հարցը լուծելու տարբերակը։ Նա գիտի, որ չի ընդունվել, չի ընդունվում և չի ընդունվելու հանրության ճնշող մեծամասնության կողմից։ Դա է պատճառը, որ ՀՀԿ ղեկավարը հիմա հատ առ հատ «վերացնում» է նրանց, ովքեր ինչ–որ մի պահ ինչ–որ չափով ընդունված են եղել հանրության կողմից։ Այսինքն՝ նա ոչ թե իր լեգիտիմացման, այլ այլոց դելեգիտիմացման ճանապարհն է ընտրել։
Սերժ Սարգսյանը 2008–ից հետո հետևողականորեն «փչացնում» է մարտի 1–ի դեպքերի ժամանակ բարիկադի հակառակ կողմում գտնվողներից շատերին (խոսքս վերնախավի մասին է)։ Նա սադիստաբար բարոյական առումով ոչնչացնում է իր հակառակորդներին՝ ֆոտոսեսիաների, «երկխոսացման» և նմանատիպ այլ բաների միջոցով։
«Փչացողներն» էլ մազոխիստական հաճույք են ստանում Սերժ Սարգսյանի հետ «մերձենալիս»։
Ու դժվար է ասել, թե ով է ավելի մեծ հաճույք ստանում՝ սադի՞ստը, թե՞ մազոխիստները։
Օրինակ՝ Խաչատուր Սուքիասյանը, ով 2008–ի հետընտրական գործընթացի ժամանակ ամենահիմնական «ռասկաչկա» անողներից էր ու ֆինանսավորում էր շուրջօրյա բողոքի գործողությունները՝ անհրաժեշտ սնունդով ու մյուս բաներով ապահովելով վրաններում մնացողներին, մարտի 1–ի դեպքերի 8–րդ տարելիցից օրեր անց կազմակերպեց «Ռոսիա Մոլի» բացման արարողությունը մարտի 1–ի թիվ մեկ շահառու Սերժ Սարգսյանի հետ։ Վերջինս, թերևս, մի քիչ խղճի խայթ ունի, այլապես Խաչատուրին կստիպեր ոչ թե մարտի 5–ին, այլ 1–ին բացել մեծ խանութը՝ այդպիսով ամբողջացնելով ոստիկանների միջոցով մարտի 1–ի զոհերի հիշատակին սպիտակ մեխակներ դնելու իր սադիստական ակցիան։
Սերժ Սարգսյանի ու Խաչատուր Սուքիասյանի մասնակցությամբ ֆոտոսեսիան առանձնանում է մյուսներից, քանզի նրանց արանքում արյուն կա՝ 2008–ի մարտի 1–ին թափված տասը մարդու արյուն (չհաշված Խաչատուր Սուքիասյանի եղբոր ոտքից թափված արյունը, որի հեղինակներն, ըստ չհերքված տեղեկությունների, Սերժ Սարգսյանի եղբայր Սաշիկի տղայի ու նրա ընկերների ձեռամբ է եղել)։
Այդ տասը մարդը սպանվել է 2008–ի հետընտրական պայքարի ժամանակ, այն ժամանակ, երբ Խաչատուր Սուքիասյանն ու մյուսները կոչ էին անում մարդկանց գալ պայքարի։
Հիմա այդ պայքարող մարդկանց մի մասը սպանվել է, մեծ մասն՝ արտագաղթել, մեկ այլ մասը մի կերպ գոյատևում է Հայաստանում, իսկ փոքր մասը մազոխիստաբար նկարվում է Սերժ Սարգսյանի հետ (Սուքիասյանի «Ռոսիա Մոլը» որպես նկարահանման հրապարակ ընտրելով՝ Սարգսյանը զոհերի հարազատներին ցույց է տալիս, թե բա՝ տեսեք, թե ովքեր էին ձեզ ղեկավարում՝ այդպիսով 2008–ի առաջնորդներից ոմանց ձեռքերով վարկաբեկելով 2008–ին իր դեմ ելածներին ու փակելով մարտի 1–ի էջը)։
Սերժ Սարգսյանը շատ լավ գիտի, որ «Ռոսիա Մոլի» բացմանը մասնակցելով՝ «փչացնելու» է 2008–ին իր դեմ շարժում ֆինանսավորած մարդուն և այդ իսկ նպատակով էլ խոժոռ դեմքով («Վերջի բոլշևիկը» ժպտում է միայն դրսի մարդկանց, օրինակ՝ Գյուլի հետ շփվելիս) կանգնել էր մեծ խանութի սրահում՝ Գրզոյի կողքին։
Փաստորեն, ութ տարի առաջ տեղի ունեցածից Խաչատուրին քյար մնացին «Ռոսիա Մոլն» ու Սերժ Սարգսյանի հետ նկարների կոլեկցիան, իսկ մարտի 1–ի սպանվածների հարազատներին՝ վիշտն ու ողբը:
«Ռոսիա Մոլը» Սարգսյանի հետ բացելով՝ Սուքիասյանը ցույց տվեց, որ իր համար 2008–ի պայքարը, մարտի 1–ը և մնացած բաները բիզնես են եղել։ Նա փող էր դրել և ակնկալում էր ավելի մեծ փող։ Բիզնես պրոյեկտը չստացվեց, ու հիմա նա կրկին վերադարձել է իր իսկ կողմից ավազակապետություն համարվող համակարգ։ Եվ թքած զոհերի վրա։ Ի դեպ, այդ մտածողությամբ նա միակ չէ իր երբեմնի շրջապատում։ Ինչևէ։
Եվ այսպես, հայ ժողովրդին Սերժն ամեն օր ուզում է ապացուցել, որ ինքը վատն է, բայց դե, մյուսներն էլ հաճախորդներ են։ Այդպիսով Սերժը փորձում է վարկաբեկել ու կեղտոտել ամբողջ դաշտը, որպեսզի իր կեղտոտվածությունը հակադրության մեջ չլինի։
Հասկանալի է, որ նրա համար խիստ վտանգավոր են չծախվածները, սկզբունքայինները և ինքնուրույնություն ունեցողները։ Ահա այդ իսկ նպատակով էլ նա ամեն օր ֆոտոսեսիաներ է կազմակերպում, որպեսզի գաղջ ակցիաների քանակով փորձի հանրությանը համոզել, որ բոլորը կեղտոտ են, բայց դե, մեր հանրությունը ցույց է տվել, որ անհրաժեշտ պահին կարողանում է տարբերել թացը չորից ու իր խոսքն ասել։
Հ.Գ.։ «News.am»–ի այն հարցին, թե 2008–ի քաղաքական իրադարձություններից հետո, զրկվելով «Բջնիից», ինչպես է Սուքիասյանը բարիդրացիական հարաբերություններ պահպանում Սերժ Սարգսյանի հետ, նա պատասխանել է, թե դա իր կողմից ժամանակակից ու քաղաքակիրթ մոտեցում է, և ինքը չի ուզում անձնավորել խնդիրը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Փաստորեն, եթե հանկարծ վաղը Սուքիասյանը զրկվի նաև «Ռոսիա Մոլից» (իսկ նման ծրագիր Սերժ Սարգսյանն ու իր անկուշտ շրջապատը հաստատ ունեն և ոչ միայն Խաչատուրի սեփականության մասով, այլ բոլորի), ապա կրկին կշարունակի իր բարիդրացիական հարաբերությունները, քանզի ժամանակակից է ու քաղաքակիրթ։
Տեղին է հիշեցնելը, որ երբ Գեղամյանին հարցրինք, թե ինչպես է ինքը վերաբերվում այն բանին, որ Սերժ Սարգսյանն իրեն տարիներ առաջ դատարկ դհոլ էր անվանել, նա պատասխանել էր, թե դա սթափեցնող գնահատական է եղել։
Խաչատուրը հիմա գրեթե նույն բանն է ասում։ Նրա համար «Բջնիի» կորուստը սթափեցնող ազդեցություն է թողել։
Հ.Գ.–2։ Սպասում ենք ճղճղան ձայնով աչքի ընկնող և մարտի 1–ի դեպքերի ժամանակ ընդդիմադիր բարիկադի վրա գտնվող «թունդ ընդդիմադիր» տղայի գնահատականներին։ Խաչատուր Սուքիասյանի ֆոտոսեսիան լա՞վն էր, թե՞վատը։

Политические садо-мазо утехи
Когда после президентских выборов 2003 года работавшего «ярым оппозиционером» Арташеса Гегамяна обвиняли в том, что он продался Сержу Саргсяну, тот отрицал это, заявляя, что его имя пытаются связать с Сержем Саргсяном, поскольку знают: любой, чье имя будет связываться с Саргсяном, автоматически скомпрометируется.
Гегамян сейчас рядом с Сержем Саргсяном – работает депутатом по пропорциональному списку РПА.
Судя по всему, руководитель РПА взял за основу озвученную Гегамяном годами ранее формулу и сформировал на политическом поле атмосферу продажности. То есть руководитель РПА нашел способ решения вопроса отсутствия легитимности. Он знает, что не принимался, не принимается и не будет приниматься подавляющим большинством общества. Поэтому сейчас одного за другим «ликвидирует» тех, кто когда-либо хоть отчасти принимался обществом. Иными словами, он избрал путь не собственной легитимации, а делегитимации остальных
С 2008 года Серж Саргсян последовательно «портит» большинство находившихся по обратную сторону баррикад «1 марта» (речь о верхушке). Он по-садистски уничтожает в моральном плане своих противников, подвергая их фотосессиям, «диалогизации» и другим подобным вещам.
«Портящиеся» же получают от «близости» с Сержем Саргсяном мазохистское удовольствие.
И трудно сказать, кто получает большее удовольствие – садист или мазохист.
Например, Хачатур Сукиасян, который в ходе поствыборных развитий 2008 года был одним из главных организаторов раскачки и который финансировал круглосуточные акции протеста, обеспечивая едой и другим необходимым остававшихся в палатках демонстрантов, спустя несколько дней после 8-й годовщины событий 1 марта организовал церемонию открытия торгового центра «Россия молл» с главным выгодополучателем «1 марта» Сержем Саргсяном. У последнего нашлось хоть немного совести не заставить Хачатура открыть центр не 1-го, а 5 марта, довершив тем самым садистскую акцию по возложению полицейскими белых гвоздик в память жертв «1 марта».
Фотосессия с участием Сержа Саргсяна и Хачатура Сукиасяна отличается от остальных, так как между ними есть пролитая 1 марта 2008 года кровь 10 людей (не считая пролитой после ранения брата Хачатура Сукиасяна крови в ходе потасовки с сыном брата Сержа Саргсяна Сашика и его друзьями, информация о которой пока не была опровергнута).
Эти десять людей были убиты во время поствыборных столкновений 2008 года, когда Хачатур Сукиасян и остальные призывали людей выйти на борьбу.
Часть этих людей сейчас убита, другая – эмигрировала, третья – едва сводит в Армении концы с концами, а небольшая группа по-мазохистски позирует с Сержем Саргсяном на фотокамеры (избрав «Россию молл» Сукиасяна в качестве съемочной площадки, Саргсян демонстрирует родным жертв, мол, взгляните, кто вас возглавлял, компрометируя руками некоторых лидеров борьбы 2008 года вышедших против него людей и закрывая тем самым страницу «1 марта»).
Серж Саргсян прекрасно знает, что участием в открытии «России молл» он «портит» финансировавшего в 2008 году движение против него, поэтому и стоял с суровым выражением лица («Последний большевик» улыбается лишь иностранцам, например, Гюлю) в большом зале молла – рядом с «Грзо».
Фактически, спустя 8 лет после известных событий в качестве придатка Хачатуру остались «Россия молл» и коллекция фотографий с Сержем Саргсяном, а родным убитых 1 марта – лишь память и скорбь.
Открыв вместе с Сержем Саргсяном «Россию молл», Сукиасян показал, что для него борьба 2008 года, «1 марта» и остальные вещи были всего лишь бизнесом. Он вложил деньги, и ожидал прибыли. Бизнес-проект провалился, и сейчас он вернулся в считавшуюся им же клептократической систему. И плевать на жертвы. Кстати, в своем бывшем окружении он такой не один.
Итак, каждый день Серж пытается доказать армянскому народу, что он плох, но остальные – его клиенты. Тем самым он хочет дискредитировать и замарать все поле, чтобы на этом фоне не выделяться самому.
Понятно, что не продавшиеся, принципиальные и обладающие самостоятельностью лица представляют для него угрозу. С этой целью он и организует ежедневно фотосессии, чтобы хотя бы количеством подобных акций попытаться убедить в повсеместной продажности. Однако наше общество показало, что в нужный момент способно отличить черное от белого и заявить своё слово.
P.S. На вопрос сайта «News.am» о том, как ему удается, лишившись после политических событий 2008 года завода «Бжни», поддерживать хорошие отношения с Сержем Саргсяном, Сукиасян ответил, что это является современным и цивилизованным с его стороны подходом, и ему не хотелось бы персонифицировать проблему. Ай-ай-ай…
Фактически, если завтра Сукиасян лишится также «России молл» (а подобные планы Серж Саргсян и его ненасытное окружение наверняка вынашивают, и не только по части Хачатура), то он продолжит поддерживать хорошие отношения, поскольку современен и цивилизован.
Уместно напомнить, что когда Гегамяна спросили, как он относится к тому, что годами ранее Серж Саргсян назвал его «пустым барабаном», тот ответил, что это было отрезвляющей оценкой.
Сейчас Хачатур говорит почти то же самое. Потеря «Бжни» произвела на него отрезвляющий эффект.
P.S.-2. Ждем оценок пискляво-голосистого и находившегося в ходе событий 1 марта на оппозиционных баррикадах «ярого оппозиционера». Ну, и как ему фотосессия Хачатура Сукиасяна?