Բանավիճում են Հովհաննես Հովհաննիսյանն ու Մկրտիչ Մինասյանը
Ընթերցողի ուշադրությանն ենք ներկայացնում «Հայելի» ակումբում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Մկրտիչ Մինասյանի և Հայաստանի լիբերալ կուսակցության նախագահ Հովհաննես Հովհաննիսյանի բանավեճից մի հատված։
Մ. Մ.-Հանրապետական կուսակցությունը, որպես քաղաքական մեծամասնություն կազմող կուսակցություն, պատասխանատու է այս երկրում կատարվող ցանկացած բանի համար։
Հ.Հ.-Այդ ո՞ր հանրապետականն է պատասխանատվություն կիսում։
Մ. Մ.-Օրինակ՝ ես Ձեր առաջ պատասխանատու եմ։
Հ. Հ.- Մի օր չտեսանք, որ ՀՀԿ-ական լիդերները պատասխանատվություն կրեն այս երկրում տեղի ունեցող իրավիճակի համար։
Մ. Մ. -Այս երկրի վիճակը երկրագնդի վրա տեղի ունեցող իրադարձությունների պատճառով է։
Հ. Հ.-Մարտի 1-ին տեղի ունեցած իրադարձություններից որևէ դաս քաղեցի՞ք։
Մ. Մ.-Այո՛, ազգովին պետք է դասեր քաղենք և փորձենք երկրում համերաշխության և հանդուրժողականության մթնոլորտ ստեղծել։
Հ. Հ.-Հերի՛ք է խոսքեր ասեք. գո՛րծ արեք։ Մենք, որպես ընդդիմություն, Ձեզնից գործ ենք պահանջում։ Կարելի է խոսքեր ասել։
Մ. Մ.-Ձեր առաջնորդը խոսքերով չի՞ խոսում։ Հո երգելով չի՞ ասում։
Հ. Հ.-Նա ընդդիմության ղեկավար է։ Ի՞նչ կապ ունի։ Դուք գնացեք, մենք գանք իշխանության. մենք  պատրաստ ենք լուծել այդ խնդիրները։
Մ. Մ.-Մենք տեսել ենք, թե Դուք ինչպես եք լուծում։
Հ. Հ.-Այդպես էլ ՀՀԿ-ն չհասկացավ, որ այն ճյուղը, որի վրա պետությունը նստած է, ամեն օր մի քիչ կտրում եք։
Մ.Մ.-Դե մենք պետք է Ձեզ խորհրդական վերցնենք, որ Հանրապետական կուսակցությանը հասկացնեք։
Հ.Հ.-Ձեզ համար շատ մեծ պատիվ կլինի, որ մենք Ձեր խորհրդականը լինենք։
Մ. Մ.-ՀՀԿ-ի ամենամեծ ձեռքբերումն այս տարիների ընթացքում այն էր, որ քաղաքական դաշտում ունենալով փոքրիկ հատված՝ տարիների ընթացքում իր իրական գործերով, ոչ թե պոպուլիզմով ավելի մեծ ձայների արժանացավ հասարակությունում։
Հ.Հ.-Օ՜յ, օ՜յ... թող Վազգեն Սարգսյանը չգար այդ կուսակցություն, տեսնեինք՝ ի՞նչ գործողություն պիտի անեիք, թող 95 թվականին անեիք...

Дебаты Ованеса Ованесяна и Мкртыча Минасяна
Представляем вниманию читателей фрагмент дебатов депутата парламентской фракции РПА Мкртыча Минасяна и председателя Либеральной партии Армении Ованеса Ованесяна в клубе «Айели».
М. М. -Республиканская партия, как партия, составляющая политическое большинство, ответственна за все, что происходит в стране.
О. О. -Это какой республиканец разделяет ответственность?
М. М. -Например, я перед Вами ответственен.
О. О. -Ни дня не видели, чтобы республиканские лидеры несли ответственность за ситуацию в этой стране.
М. М. -Причина состояния этой страны в событиях, происходящих на земном шаре.
О. О. -Вы извлекли какой-либо урок из событий 1-марта?
М. М. -Да, мы всей нацией должны извлечь урок и попытаться создать в стране атмосферу солидарности и толерантности.
О. О. -Хватит говорить, займитесь делом. Мы как оппозиция требуем от Вас действий. Можно говорить слова.
М. М. -Ваш лидер не словами говорит? Не песнями же он говорит?
О. О. -Он глава оппозиции. Какое имеет отношение? Вы уйдите, мы придем к власти, мы готовы решить эти проблемы.
М.М. -Мы видели, как Вы решаете.
О.О. -РПА так и не поняла, что вы каждый день немного рубите тот сук, на котором сидит государство.
М. М. -Ну, мы должны взять Вас советником, чтобы разъяснили Республиканской партии.
О. О. -Для Вас будет очень большой честью, чтобы мы были Вашим советником.
М. М. -Самым большим достижение РПА за эти годы было то, что имея на политическом поле маленький участок, в течение лет  своими реальными делами, а не популизмом удостоилась еще большего числа голосов в обществе.
О. О. -Ой, ой... не пришел бы Вазген Сакисян в эту партию, посмотрели бы, что вы делали, пусть ,  в 95-м году делали...