Օբաման իրեն է վերագրել Սիրիայի քիմիական զինաթափման Ռուսաստանի գաղափարը
«The Atlantic» հայտնի գրական ամսագրի թղթակից Ջեֆֆրի Գոլդբերգի հետ զրույցում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հայտնել է՝ չնայած պաշտոնական տեղեկություններին այն մասին, որ Սիրիայի քիմիական զինաթափման գաղափարն առաջարկել է Ռուսաստանը, գաղափարի հեղինակը հենց ինքն է՝ Օբաման: Այս մասին տեղեկացնում է «LifeNews»-ը:
Ըստ ԱՄՆ նախագահի՝ նա առաջարկել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին կազմակերպել Սիրիայի քիմիական զինաթափումը` Դամասկոսում հատուկ գործողություններ իրականացնելուց հրաժարվելու դիմաց:
«Սանկտ Պետերբուրգում կայացած G20-ի գագաթաժողովում Օբաման, ըստ նրա հուշերի, կողքի է տարել Պուտինին ու ասել. «Եթե մենք ստիպենք Ասադին ձերբազատվել քիմիական զենքից, դա կվերացնի ռազմական հարվածներ հասցնելու անհրաժեշտությունը»», - գրել է Գոլդբերգը:
Աղբյուրը հիշեցնում է, որ 2013 թվականին Ռուսաստանի նախաձեռնությամբ, որի հեղինակային իրավունքներն Օբաման իրեն է վերագրել, քիմիական զենքը դուրս է բերվել Սիրիայից՝ Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության վերահսկողության տակ:

Обама присвоил себе идею России о химическом разоружении Сирии
Обозреватель известного литературного журнала «The Atlantic» Джеффри Голдберг взял интервью у президента США Барака Обамы. Как передает «LifeNews», вопреки официальным данным о том, что инициативу по химическому разоружению Сирии изначально предложила Россия, Обама утверждает, что её автором является именно он.
Согласно утверждениям Обамы, он предложил Владимиру Путину организовать химическое разоружение Сирии в обмен на отказ от спецоперации в Дамаске.
«На саммите G20 в Санкт-Петербурге Обама, согласно его воспоминаниям, отвёл Путина в сторону и сказал: «Если мы заставим Асада избавиться от химоружия, это снимет необходимость наносить военные удары»», — пишет Голдберг.
Редакция напоминает, что в 2013 году по инициативе России, авторство которой и приписал себе Обама, химическое оружие было вывезено из Сирии под контролем Организации по запрещению химического оружия.