ՆԱՏՕ–ի գեներալն առաջարկել է կիսել Սիրիան՝ ինչպես Հարավսլավիան
ՆԱՏՕ–ի եվրոպական հրամանատարության նախկին ղեկավար ղեկավար Ջեյմս Սթավրիդիսն առաջարկել է տրոհել Սիրիան Հարավսլավիայի օրինակով՝ պնդելով, որ երկրում քաղաքացիական ու քաղաքական ճգնաժամից կարելի է ազատվել միայն այդ ճանապարհով։
Գեներալի կարծիքով Սիրիան արդեն իսկ դադարել է որպես երկիր գոյություն ունենալուց. նրա շատ շրջաններում զինված խոշոր խմբավորումներ են գործում, որոնք մտադիր չեն ենթարկվել այդ երկրի նախագահ Բաշար Ասադին և ուզում են իրենց գրաված տարածքներում իշխել սեփական օրենքներով։
«Սիրիան ստեղծվել է միայն Առաջին համաշխարհային պատերազմից հետո և չի կարող հպարտանալ հնագույն քաղաքակրթությամբ, ինչպիսին Իրանինն ու Վրաստանինն է»,–զինվորականի խոսքն է մեջբերում RT–ն։
Սթավրիդիսի կարծիքով Սիրիայի վերակազմավորումը կարելի է սկսել ԻԼԻՊ–ի ահաբեկիչներին ջախջախելուց կամ գոնե առավելագույն չափով նրանց դիրքերը թուլացնելուց հետո։
Եթե Սիրիայում խաղաղ կարգավորմանը մասնակցող կողմերը կարողանան հաջող բանակցություններ անցկացնել, ապա ժամանակի ընթացքում նրանց կհաջողվի համաձայնության հասնել թե՛ նոր սահմանադրության և թե՛ նոր ընտրությունների հարցերով։

Генерал НАТО предложил разделить Сирию как Югославию
Бывший глава Европейского командования НАТО в Европе Джеймс Ставридис выступил с предложением разделить Сирию по примеру Югославии. По его мнению, только так можно избежать гражданского и политического кризиса в стране.
По мнению генерала, Сирия как страна уже перестала существовать. Так, во многих её регионах действуют крупные вооружённые группы, каждая из которых не намерена подчиняться Асаду и хочет владеть своей территорией со своими законами.
«Сирия создавалась только после Первой мировой войны и не может похвастаться древней цивилизацией, как Иран, Турция или Греция», – цитирует Ставридиса телеканал RT.
Однако процесс реорганизации в стране, по мнению Ставридиса, можно будет начинать только после успешного разгрома или максимального ослабления позиций террористической организации ИГИЛ.
Если стороны, участвующие в мирном урегулировании в Сирии, смогут успешно вести переговоры, то со временем они смогут договориться и о новой конституции, и о новых выборах.