ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկին
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրավերով հոկտեմբերի 10-ի երեկոյան պաշտոնական այցով Երևան է ժամանել Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկը տիկնոջ' Բարբարա Միկլիչ Թյիրկի հետ:
Պաշտոնական այցի շրջանակում այսօր առավոտյան Սլովենիայի նախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդ և ծաղկեպսակ դրել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրին։
Սլովենիայի նախագահ Դանիլո Թյիրկի հետ համատեղ ասուլիսում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը տեղեկացրել է, որ իր սլովենացի գործընկերոջ հետ զրույցում անդրադարձել և ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ բանակցությունների ընթացքն ու վերջին զարգացումները:
-Հայկական կողմի դիրքորոշումն այս առանցքային հարցի շուրջ մնում է անփոփոխ։ Խնդիրը պետք է լուծել բացառապես խաղաղ ճանապարհով' առանց ուժի կիրառման կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի՝ այսօր գոյություն ունեցող ձևաչափով և միջազգային իրավունքի նորմերի խստիվ պահպանմամբ,-նշել  է ՀՀ նախագահը։

Президент Армении принял своего словенского коллегу
Вечером 10 октября, по приглашению президента РА Сержа Саргсяна, в Ереван прибыл президент Словении Данило Тюрк с супругой Барбарой Миклич Тюрк.
В рамках визита,  президент Словении сегодня утром посетил Цицернакаберд и возложил венок к Мемориалу памяти жертв Геноцида армян.
На совместной с Данило Тюрком пресс-конференции президент РА Серж Саргсян сообщил, что в беседе со своим словенским коллегой он затронул вопрос Карабахского конфликта и представил ход мирных переговоров, а также последние развития по урегулированию проблемы.
«Позиция армянской стороны по этой ключевой проблеме остается неизменной. Проблема должна быть решена исключительно мирным путем, без применения силы или угрозы применения силы в существующем сегодня формате и со строжайшим сохранением норм международного права», - отметил Серж Саргсян.