Ով է բալաստը, և ումից է պետք ազատվել
Նախկինում, երբ նա զբաղեցնում էր ուժային կառույցները, և իրեն պահում էր երկրորդ պլանում, տարբեր միֆեր էին պտտվում: Մարդիկ նրան չէին ճանաչում և կարծում էին, թե լուռ է մնում, քանզի շատ իմաստուն է: Նա անգամ իր հետ շփվողների վրա էր տպավորություն թողել, թե ամեն ինչ գիտի ու ամեն ինչ հասկանում է:
Վերջին ութ տարիները, սակայն, պայթեցրեցին բոլոր այդ միֆերը:
Իրական Սերժ Սարգսյանը
Հանրության լայն շրջանակները, ինչպես նաև 2008-ից առաջ Սերժ Սարգսյանի մասին այլ կարծիք ունեցողների մեծ մասը տեսան, որ նա շատ թույլ է պետական կառավարման հարցերում, տնտեսության կառավարման ոլորտում և արտաքին քաղաքական դաշտում: Բացի այդ՝ ընկերական է, կամեցող ու բարի, երբ չունի նախագահի լիազորություններ, և դեռ չի հասել իր ուզածին:
Կյանքը ցույց տվեց Սարգսյանի իրական դեմքը: Նա ուժեղ է միայն քաղաքական ու լրատվական դաշտի անկայուն զանգվածին հաճախորդացնելու և ապաքաղաքական մարդկանց վախեցնելու գործում: Ու ամենևին էլ բարի, կամեցող, ընկերասեր ու մարդկային արժեքներ հարգող չէ:
Սարգսյանն ունի մեկ խնդիր և մեկ նպատակ: Խնդիրն իշխանությունը պահելն է, նպատակը՝ փողը: Պետական ու հանրային հարցերը ՀՀԿ ղեկավարին հետաքրքրում են այնքանով, որքանով առնչվում են իր մասնավոր շահին:
Հարցը տվյալ դեպքում այն չէ, որ իշխանություն պահելը վատ բան է: Աշխարհի բոլոր տիպի երկրներում էլ իշխանությունները ձգտում են վերարտադրության, իսկ ընդդիմությունը փորձում է իշխանության գալ (ի դեպ, աղքատ իշխանության մասին հեքիաթներն էլ պրոլետարներին և պլեբսին կերակրելու համար են հորինված):
Հարցն այն է, որ երբ իշխանություն պահելու ցանկացած քայլ խոր հակասության մեջ է մտնում պետական ու հանրային շահի հետ, իսկ փող աշխատելու մոլուցքն արդեն իռացիոնալիզմի է հասնում, ապա առաջանում է լուրջ ճգնաժամ, ինչպիսին որ մենք տեսնում ենք Հայաստանում 2008-ից հետո՝ տնտեսական անկում, ներդրումների կտրուկ պակասեցում, կապիտալի արտահոսք, գաղջ մթնոլորտ, աղքատության աճ, քաղաքական ու լրատվական դաշտի բազմաթիվ սուբյեկտների «թրաֆիքինգ», զուտ խարդավանքային կառավարում, հսկայական արտագաղթ և պետության թուլացում:
Եթե այս ամենը վերարտադրվի, ապա հետևանքները շատ տխուր կլինեն:
Իրական և կեղծ բալաստը
Սարգսյանին սատարող «անկախ» մամուլն այժմ տարածում է, թե իշխանական համակարգի ներսում կա բալաստ, և վերը նշված խնդիրները լուծելու համար պետք է ազատվել այդ բալաստից: Ընդ որում՝ բալաստից ազատողի դերում սրանք ներկայացնում են ՀՀԿ ղեկավարին, ով, իբր, դրսի աներևույթ ուժերի և արտաքին միջավայրի կտրուկ փոփոխության հանգամանքներով պայմանավորված՝ պետք է մաքրի իր շրջապատն ու բարեփոխի Հայաստանը:
«Անկախ» մամուլի հետ կարելի է մի հարցում համաձայնել, այն է՝ պետական կառավարման համակարգում կա բալաստ: Սակայն այդ բալաստը ոչ թե «չար բոյարներն» են, ինչպես որ ուզում են հրամցնել սերժականները, այլ հենց Սերժ Սարգսյանը: Նա՛ է բալաստը և Հայաստանի հետընթացի թիվ մեկ ու թերևս միակ պատասխանատուն:
Սերժականներն առաջարկում են կռիվ տալ լիսկաների, այլ ոչ թե լիսկաներին բուծող Սերժ Սարգսյանի դեմ: Ասել է թե՝ հանրությունից պահանջում են պայքարել հետևանքի դեմ ու ակամայից նպաստել նոր, ավելի հրեշավոր հետևանքների առաջացմանը: Բայց դա կեղծ օրակարգ է: Կեղծ է նաև ՀՀԿ-ին «բոբո» դարձնելն ու այդ կառույցում միակ լուսավոր կերպար Սերժ Սարգսյանին ներկայացնելը:
ՀՀԿ-ին թիրախ հռչակելը նեոբոլշևիկյան մոտեցում է: ՀՀԿ-ն իշխող կուսակցություն չէ: Այն գործիք է Սերժ Սարգսյանի գլխավորած ոչ ֆորմալ կուսակցության ձեռքին:
«Վերջի բոլշևիկի» կուսակցության անունն է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն», իսկ անդամներն են Սերժ Սարգսյանի նեղ շրջապատը, հաստիքային ու արտահաստիքային հաճախորդները, «1in.am»-ի Արման Բաբաջանյանն ու իր զինվորիկները, Բաղրամյան փողոցում «սիկտիրի» արժանացած Արմեն Աշոտյանն ու նրա տիպի ՀՀԿ-ականները, անհայրենիք ու կենսագրություն չունեցող երիտսերժականները, «Lragir.am»-ի Հայկազն Ղահրիյանն ու իր զինվորիկները, մյուս «անկախ» լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները, ֆեյսբուքյան գռդոնչի-ստատուսագիրները, կեղծ քաղաքացիականները, «լուսավորիչները», ստյոպիկսաֆարյանատիպ «փորձագետները», կոմերսանտ-քաղաքագետ աղասիենոքյանները և այլ «նմանատիպ» դեմքերը: Սրանք քանակով քիչ են, բայց ռեսուրսների հաշվին փորձում են մեծ աղմուկ բարձրացնել ու ստեղծված գաղջ մթնոլորտում վայելել մարտի 1-ի միջոցով ձեռք բերած իշխանությունն ու վերարտադրել այն:
Ահա՛ այն բալաստը, որից պետք է ազատվել, իսկ ազատվելու դեպքում լիսկաներն ավտոմատ կերպով կմաքրվեն պետական կառավարման համակարգից և կհայտնվեն իրենց արժանի տեղում: Այնպես որ, բուն թիրախի ընտրությունն է պետք ճիշտ կատարել: Պատճառը պետք է տարբերել հետևանքից:
Լիսկաների գոյությունը պետական կառավարման համակարգում հետևանքն է, իսկ պատճառը՝ Սերժ Սարգսյանի «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» նեոբոլշևիկյան կուսակցության գործունեությունը: Այդ կուսակցության թիվ երկու բալաստից՝ Տիգրան Սարգսյանից ազատվեցինք: Հիմա պետք է աշխատել թիվ մեկ բալաստից ազատվելու համար:
Իրական փոփոխությունների հնարավորությունը
Վարդան Օսկանյանի հայտարարությունը հենց այդ իրական բալաստից ազատվելու կոդով է: Դրա համար է ճահճի մեջ «միտինգ» սկսվել: Հենց դրա համար են Բ26-ից «ֆաս» հրամանը տվել, քանզի գիտեն, որ նախկին արտգործնախարարի հավասարակշռված խոսքն ու ինքնուրույն որոշումները միտված են իրական փոփոխություններ ապահովելուն:
Իրական փոփոխությունների հարցում շահագրգռված են բոլորը, բացի Սերժ Սարգսյանի նեոբոլշևիկյան ուղղվածության կուսակցությունից: Նպատակի շուրջ համախմբումը, հետևաբար, բնական գործընթաց է դառնում:

Кто является балластом и от кого нужно избавиться
В том, что Серж Саргсян не обладает постоянством принципов, идей и мировоззрения, нет ничего нового.
В прошлом, когда он возглавлял силовые структуры и оставался на втором плане, муссировались некоторые мифы. Люди его не знали, и считали, что тот молчит, потому что очень мудр. Впечатление всезнающего и понимающего он производил даже на тех, с кем общался.
Однако последние восемь лет все эти мифы подорвали.
Реальный Серж Саргсян
Широкие слои общества, а также большая часть имевших до 2008 года иное о Серже Саргсяне мнение увидели, что он очень слаб в вопросах государственного руководства, сфере экономического управления и на внешнеполитическом поле. Кроме того, дружелюбен, благожелателен и добр, когда не обладает президентскими полномочиями и еще не добился желаемого.
Жизнь показала реальное лицо Саргсяна. Он силен лишь в деле клиентизации нестабильной массы политического и информационного поля и запугивания аполитичных людей. И отнюдь не уважает доброту, благожелательность, дружелюбие и другие человеческие качества.
У Саргсяна одна задача и одна цель. Задача в удержании власти, в цель – в получении денег. Государственные и общественные вопросы интересуют руководителя РПА настолько, насколько они пересекаются с его личными интересами.
Вопрос в данном случае не в том, что удержание власти – вещь плохая. Во всех странах мира власти стремятся к воспроизводству, а оппозиция – приходу к власти (кстати, сказки о бедной власти придуманы для потчевания пролетариата и плебса).
Проблема в том, что когда любой шаг по удержанию власти входит в глубокое противоречие с государственными и общественными интересами, а мания зарабатывания денег доходит до иррационализма, то возникает серьезный кризис, какой мы и наблюдаем в Армении с 2008 года – экономический спад, резкое сокращение инвестиций, отток капитала, гнетущая атмосфера, рост бедности, «траффикинг» различных субъектов политического и информационного поля, управление на основе заговоров, колоссальная эмиграция и ослабление государства.
Если позволить всему этому воспроизвестись, последствия будут весьма плачевными.
Реальный и псевдобалласт
Поддерживающая Сержа Саргсяна «независимая» пресса распространяет, что внутри властной системы имеется балласт, и для решения указанных выше проблем нужно от него избавиться. Причем в роли освобождающего от балласта она видит руководителя РПА, который должен очистить свое окружение и реформировать Армению в условиях резкого изменения расклада внешних сил и внешней обстановки.
Согласиться с «независимой» прессой можно лишь в одном – в системе государствепнного управления есть балласт. Однако являются им не «злые бояре», как это хотят преподнести сержевцы, а сам Серж Саргсян. Он – балласт и главный и, по-видимому, единственный ответственный за откат Армении.
Сержевцы предлагают бороться с лисками, а не плодящим их Сержем Саргсяном. То есть от общества требую бороться со следствием, а не причиной, и невольно способствовать появлению новых, более извращенных ее проявлений. Но это – псевдоповестка. Ошибочно представлять РПА чудовищем, а Сержа Саргсяна – единственной в этой структуре светлой фигурой.
Провозглашение РПА мишенью – необольшевистский подход. РПА не правящая партия. Она является инструментом в руках возглавляемой Сержем Саргсяном реальной партии.
Имя этой партии «Последнего большевика» – «Экономика одного олигарха». Ее членами являются представители узкого окружения Сержа Саргсяна, штатные и внештатные клиенты власти, Арман Бабаджанян из «1in.am» со своими бойцами, «посланный» с проспекта Баграмяна Армен Ашотян и подобные ему РПА-евцы, лишенные родины и прошлого младосержевцы, Айказн Гахринян со своими дружинниками, представители остальных «независимых» СМИ, фейсбуковские статусописцы-шабашники, псевдогражданственники, «просветители», степансафаряноподобные «эксперты», политологи-коммерсанты вроде Агаси Енокяна и подобные им лица. Числом они невелики, но за счет своих ресурсов они пытаются поднять большую шумиху, чтобы в условиях гнетущей атмосферы наслаждаться приобретенной в результате «1 марта» властью, и воспроизвести ее.
Вот тот балласт, от которого нужно избавиться. В случае освобождения от него лиски автоматически очистятся из системы госуправления, оказавшись в подобающих им местах. Так что, реальную мишень нужно выбрать правильно. Нужно отличать причину от следствия.
Присутствие лисок в системе госуправления – следствие. Причиной же является деятельность необольшевистской партии «Экономика одного олигарха» Сержа Саргсяна. От второго по важности балласта данной партии – Тиграна Саркисяна – мы уже избавились. Сейчас нужно работать над тем, что освободиться от главного балласта.
Возможность реальных изменений
Заявление Вардана Осканяна как раз в рамках кода избавления от этого балласта и сделан. Поэтому в болоте и возник переполох. Поэтому из Б26 и дали команду «фас», так как знают, что уравновешенное заявление бывшего главы МИД и его самостоятельные решения направлены на обеспечение реальных изменений.
В вопросе реальных изменений заинтересованы все, кроме партии Сержа Саргсяна необольшевистской направленности. Следовательно, сплочение вокруг общей цели становится естественным процессом.