ԱՄՆ նախագահն 90 տարվա ընդմիջումից հետո Կուբայում է (տեսանյութ)
90 տարվա ընդմիջումից հետո ԱՄՆ նախագահն այցելել է Կուբա։ Բարաք Օբամայի ինքնաթիռը վայրէջք է կատարել Հավանայի օդանավակայանում մարտի 21–ի գիշերը։
Ամերիկացի առաջնորդի առաջին գործն ԱՄՆ դեսպանատուն այցելելն էր, որտեղ հանդես է եկել կարճ ելույթով՝ մասնավորապես, նշելով, որ այցը երկու երկրների միջև երկխոսության և համագործակցության պատմական հնարավորություններ է ընձեռում։
Այնուհետև կնոջ՝ Միշելի և դուստրերի հետ Սպիտակ տան ղեկավարը զբոսնել է Հին Հավանայում՝ քաղաքի պատմական կենտրոնում։ Օբաման այցելել է մայր տաճար, որտեղ ծրագրված էր նրա զրույցը արքեպիսկոպոս Հայմե Օրտեգայի հետ։ «Россия 24»–ի փոխանցմամբ՝ մեկ օր անց էլ ԱՄՆ նախագահը Կուբայի առաջնորդ Ռաուլ Կաստրոյի հետ կհանդիպի։
Օբամայի պատմական այցը քննարկում է ոչ միայն ԶԼՄ–ն, այլև Սպիտակ տան ղեկավարի պաշտոնին հավակնողները։ ԱՄՆ նախագահի ամենանշանավոր թեկնածու Դոնալդ Թրամփը դժգոհություն է հայտնել, որ Օբամային օդանավակայանում Կաստրոյի փոխարեն դիմավորել է այդ երկրի ԱԳՆ ղեկավարը՝ դա անհարգալից վերաբերմունք որակելով ԱՄՆ նախագահի նկատմամբ։

Спустя 90 лет американский лидер впервые приехал на Кубу (видео)
Впервые почти за 90 лет президент США прибыл с визитом на Кубу. Как передает «Россия 24», самолет Барака Обамы приземлился в аэропорту Гаваны в ночь с 20 на 21 марта.
Первым делом американский лидер поехал в посольство США и выступил с короткой речью перед дипломатами. В частности, он заявил, что эта поездка открывает исторические возможности в диалоге и сотрудничестве двух стран.
Затем вместе с супругой Мишель и дочерями Обама прогулялся по Старой Гаване историческому центру города. После этого семья отправились в кафедральный собор, где у Обамы запланирована беседа с архиепископом Кубы Хайме Ортегой. Встреча с лидером Кубы Раулем Кастро пройдет на следующий день.
Исторический визит обсуждают и те, кто претендует на пост главы Белого дома. Самый популярный кандидат от республиканцев Дональд Трамп крайне не доволен тем, что Барака Обаму в аэропорту встретил глава МИД Кубы, а не Рауль Кастро.