Սերժ Սարգսյանի «խոսկան» և «չխոսկան» շրջապատը
2008-ի նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանը մի քարոզչական մարտավարություն ընտրեց, ըստ որի՝ ինքը ոչ թե «հայերեն վատ խոսող» մականունավորների ներկայացուցիչն է, այլ ուսյալ-կրթյալների առաջնորդը, ով կապ չունի քրեաօլիգարխիայի հետ:
Այդ մարտավարության շրջանակներում շմայսներին ու մանվելներին արգելվեց հրապարակայնորեն խոսելը և հեռուստախցիկների առաջ երևալը: Առաջ մղվեցին Տիգրան Սարգսյանը, Ներսես Երիցյանը և նմանատիպ դեմքերը:
Հաշվարկն այն էր, որ հայ քաղքենու և անտեղյակի վրա պետք է տպավորություն թողնեին նախկին վարչապետի տերտերական առոգանությամբ մատուցվող ելույթները, էկոնոմիկայի նախկին նախարարի նյուվասյուկիստական ծրագրերը և Սերժ Սարգսյանի մասշտաբային խոստումները (որոնցից որևէ մեկը չիրականացավ):
Բացի այդ՝ ՀՀԿ ղեկավարն իր վրա էր վերցրել «դարի առաքելությունը»՝ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության միջոցով:
Այս ամենը սկզբում միգուցե որոշակի տպավորություն թողեց և բանից անտեղյակների վրա ազդեց, սակայն շատ չանցած բոլորը տեսան, որ այսպես կոչված ուսյալ-կրթյալները դիլետանտներ են, ցինիկներ և գանձագողության հարցում հավասարը չունեցողներ:
Արձանագրվեցին այնպիսի խայտառակ մակրոտնտեսական ցուցանիշներ և այնպիսի ֆիասկոներ արտաքին քաղաքական ոլորտում, որ հանրության լայն շրջանակների համար տեսանելի դարձավ, թե ովքեր են իրականում Սերժ Սարգսյանն ու իր «ուսյալ-կրթյալ» թիմակիցները: Քարոզչափուչիկը պայթեց:
Պայթյունից հետո եկավ նոր մարտավարություն ընտրելու փուլը:
Հանրությունից պահվող «հայերեն վատ խոսողներին» սկսեցին առաջ նետել և դարձնել համացանցի աստղ:
«Չխոսկաններին» խոսկան դարձնելու նպատակն այն է, որ հանրային գիտակցության մեջ մի կեղծ տեսակետ ամրագրեն, թե իբր Հայաստանի խնդիրները հայերեն վատ խոսող մականունավորներն են և եթե նրանցից ազատվենք, ապա ամեն ինչ լավ կլինի և Սերժ Սարգսյանի համար հնարավորություն կստեղծվի բարեփոխումներ անել:
Այս մարտավարության շրջանակներում հրահանգված է հետ քաշվել տառաճանաչներին և առաջին պլանում թողնել շմայսներին, մանվելներին, լիսկաներին ու մյուսներին, որպեսզի բազմաչարչար հայ ժողովուրդը լսի սրանց զզվանք առաջացնող ելույթները, անիմաստ խոսքը և զբաղվի այդ թամաշայով՝ ուտելով այն կուտը, թե իբր սրանք են ամեն ինչի մեղավորը:
Նկատենք, որ մականունավորները ոչ թե Հայաստանում առկա խնդիրների պատճառն են, այլ հետևանքը: Խնդիրն «ուսյալ-կրթյալ» անգրագետների և անհայրենիք նեոբոլշևիկների վարած քաղաքականությունն է: Քաղաքականություն, որը հայտարարվում է արևմտամետ ու ժամանակակից, սակայն իրականում արևելյան տիպի հետադիմական է:
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը չի կարող ժամանակակից համարվել, ինչպիսի «հակաօլիգարխիկ» փաթեթավորում էլ ստանա:
Հայաստանին իրական բարեփոխումներ են պետք: Եթե մրցակցային տնտեսաքաղաքական համակարգ լինի, ապա օդիոզ դեմքերն ավտոմատ կանհետանան պետական կառավարման համակարգից և կզբաղեցնեն իրենց իրական տեղը:
Իշխանության և բիզնեսի սերտաճում ապահովելն ու զուգահեռաբար ազատ տնտեսության մասին ճամարտակելը դեմագոգիայի ոլորտից է:
Բենզինի, հեռուստագովազդի, արագաչափերի, կարմիր կետագծերի և այլ ոլորտների մենաշնորհայնացումը հաստատ մականունավորները չեն իրականացրել: Դա արել են Սերժ Սարգսյանի իրական թիմակիցներ հանդիսացող «ուսյալ-կրթյալ» երիտբոլշևիկները:
Որոտանի միլիարդանոց կասկադը մականունավորները չեն կոպեկներով սեփականաշնորհել և թալանում հայ ժողովրդին:
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը «ուսյալ-կրթյալներն«» էին քարոզում և պատրաստ էին մեր օրերի «Ղուկաս Ղուկասյան» դառնալ:
Ոչ մի մականունավորի մտքով չէր անցնի չաշխատող բիոզուգարանները մի քանի հարյուր հազար դոլարով «նաղդել» պետության վրա:
Մեր պետության արտաքին պարտքի չափը մականունավորները չեն եռապատկել:
Ոչ մի մականանավոր կովի պտուկները գոլ ջրով լվանալու միջոցով 17 միլիոն դոլար դուրս չէր գրի ու չէր փոշիացնի:
Եվ ամենակարևորը՝ ոչ մի մականունավոր չէր կարող այսպիսի գաղջ մթնոլորտ ձևավորել և նպաստել 300 հազարի հասնող արտագաղթին:
Այս բոլոր բացասական արդյունքներն ապահովել են, իբր, դրսերում կրթություն ստացածները և «բարեփոխիչները»: Խնդիրը, հետևաբար, դիպլոմը չէ: Հատկապես որ որոշները դիպլոմավոր սրիկաներ ու թալանչիներ են:
Ասել է թե՝ բլեֆ են այն խոսակցությունները, թե իբր իշխանության երիտթևին շանս չեն տալիս, որպեսզի բարեփոխում անի: Այդ շանսը լավ էլ տրված է և կյանքը ցույց է տալիս, որ տեղի է ունենում տոտալ թալան: Սա, իհարկե, չի նշանակում, որ պետք է նախապատվությունը տալ մականունավորներին: Մենք ասում ենք, որ դա կեղծ ընտրություն է և կեղծ օրակարգ:
Մի խոսքով, «խոսկան» և «չխոսկան» դեմքերի միջև ընտրություն կատարելու հարցը Հայաստանի շահերին չի առնչվում: Անշո՛ւշտ, պետք է սերնդափոխություն լինի, բայց ոչ թե վատն ավելի վատով, այլ վատը լավով փոխելու տարբերակով:

«Разговорчивое» и «молчаливое» окружение Сержа Саргсяна
После президентских выборов 2008 года Серж Саргсян избрал пропагандистскую тактику, согласно которой он является не представителем «плохо говорящих по-армянски» носителей прозвищ, а лидером обученных и образованных, не имеющим никакого отношения к криминальной олигархии.
В рамках данной тактики шмайсам и манвелам было запрещено выступать на публику и показываться перед телекамерами. Вперед были выдвинуты Тигран Саркисян, Нерсес Ерицян и подобные им лица.
Расчет был сделан на то, чтобы на мещан и неосведомленных впечатление произвели преподносимые с произношением священника выступления бывшего премьера, нью-васюкистские проекты экс-министра экономики и масштабные обещания Сержа Саргсяна (ни одно из которых так и не было исполнено).
Кроме того, руководитель РПА взял на себя «миссию века» – посредством «футбольной» дипломатии.
Возможно, вначале это произвело определенное впечатление и повлияло на несведущих, но немного спустя все увидели, что так называемые обученные и образованные – дилетанты, циники и не имеющие себе равных в деле казнокрадства.
Были зафиксированы столь позорные макроэкономические показатели и такие провалы во внешней политике, что даже широкие слои общества увидели, кем на самом деле являются Серж Саргся и его «обученные и образованные» соратники. Пропагандистский пузырь лопнул.
После подрыва настал этап избрания новой тактики.
Державшиеся подальше от общественных глаз «плохо говорящие по-армянски» начали выдвигаться на передний план и стали звездами интернета.
Целью растормошения «неразговорчивых» было внедрение в общественное сознание ложного мнения о том, что проблемой Армении якобы являются плохо говорящие по-армянски носители прозвищ, и если от них избавиться, то все встанет на свои места, и для Сержа Саргсяна выдастся шанс для осуществления реформ.
В рамках этой тактики дано распоряжение отвести грамотеев на задний план, оставив впереди шмайсов, манвелов, лисок и остальных, чтобы многострадальный армянский народ слушал вызывающие отвращение выступления и бессмысленные речи и был занят шоу, проглатывая наживку, будто во всем виноваты именно эти.
Заметим, что носители прозвищ являются не причиной, а следствием существующих в Армении проблем. Проблема кроется в проводимой «обученно-образованными» невеждами и лишенными родины необольшевиками политике. Политике, которая объявляется прозападной и современной, но в реальности является реакционной восточного типа.
Построение «Экономики одного олигарха» не может считаться современным, в какую бы «антиолигархическую» обертку ни было упаковано.
Армении нужны реальные реформы. В условиях конкурентной экономико-политической системы одиозные лица автоматически выпадут из системы государственного управления, заняв свое реальное место.
Обеспечение сращивания бизнеса и власти с параллельным разглагольствованием на тему свободной экономики – из сферы демагогии.
Монополизация сфер топлива, телерекламы, дорожных видеокамер и спидометров, платных парковок и т.д. – явно не дело рук носителей прозвищ. Все это реализовали реальные соратники Сержа Саргсяна из числа «обученно-образованных» младобольшевиков.
Миллиардный Воротанский каскад ГЭС приватизировали за копейки не носители прозвищ, и продолжают грабить народ не они.
За «футбольную» дипломатию агитировали «обученно-образованные», которые были готовы стать Гукасом Гукасяном наших дней.
Ни один носитель прозвищ не догадался бы втулить государству неисправные биотуалеты за несколько сот тысяч долларов.
Утроили внешний госдолг не носители прозвищ.
Ни один из них не выписал был на лекции по промыванию коровьего вымени 17 млн долларов.
И, самое главное, ни один из носителей прозвищ не смог бы сформировать столь гнетущую атмосферу и поспособствовать эмиграции 300 тыс. соотечественников.
Все эти негативные результаты обеспечили якобы получившие иностранное образование «реформаторы». Следовательно, проблема не в дипломе. В особенности когда некоторые – дипломированные мерзавцы и воры.
То есть разговоры о том, что младокрылу власти не дают шанса осуществить реформы, являются обычным блефом. Шанс этот у них в руках, и жизнь показывает, что имеет место тотальное разграбление. Конечно, это не означает, что предпочтение нужно отдать носителям прозвищ. Мы всего лишь говорим, что это – ложная дилемма и псевдоповестка.
Словом, выбор между «разговорчивыми» и «молчаливыми» никак не связан с интересами Армении. Несомненно, нужна смена поколений, но не посредством замены плохого худшим, а по варианту на лучшее.