Մենք արդեն առիթ ունեցել ենք ներկայացնելու, որ ՀՀԿ–ում, ավելի ճիշտ՝ իշխանական բուրգի ներսում, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վերաբերյալ կա երկու հիմնական տեսակետ։
Երիտթև կոչվածը (Արմեն Աշոտյան, ՀՀԿ–ում հանգրվանած «ակԾիվ» նեոբոլշևիկներ, նախագահականի ջահելություն և այլն) կարծում է, որ Նիկոլ Փաշինյանին պետք է արժանացնել «Պատվավոր հաճախորդի» կոչման, այսինքն՝ աջակցել և դարձնել նոր «Արտաշես Գեղամյան», որպեսզի հետագայում նրան օգտագործեն ինչպես Սերժ Սարգսյանի գլխավորած նեղ թիմի իրական ընդդիմախոսների, այնպես էլ «թիմակիցների» դեմ։ Ըստ այս թևի տեսակետի՝ Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններում պետք է ուղղակի և անուղղակի ձևով աջակցել ՔՊ–ի անդամ Սասուն Միքայելյանին, որպեսզի այդպիսով հնարավոր լինի փչել «ինստիտուցիոնալ» փուչիկն ու 2017–ի ԱԺ ընտրությունների ժամանակ, պատկերավոր ասած, պայթեցնել այն հանրության գլխին, ինչպես որ պայթեցվում էին նմանատիպ փուչիկները համապետական նախորդ մի քանի ընտրություններից հետո։
Իշխանության ներսի մյուս թևը, որը ոչ պակաս է տուժում Սերժ Սարգսյանի ու նրան կից երիտթևի գործունեությունից, քան հայ ժողովուրդը, կարծում է, որ Նիկոլ Փաշինյանին առավելագույնը պետք է տալ «Պատվավոր տվայտվողի» կամ «Պատվավոր քամի տատանող բանջարագործի» կոչում, այսինքն՝ պետք է նրան պահել որպես հաճախորդ, բայց երես չտալ։ Այս տեսակետի կողմնակիցները կարծում են, որ Հրազդանում չի կարելի էքսպերիմենտներ անել։ Ու թեև բոլորն էլ հասկանում են, որ Սասուն Միքայելյանի կուսակցական պատկանելությունը հարաբերական է, քանզի նա երազում է օր առաջ ծառայել Սերժ Սարգսյանին, և ՔՊ–ի ֆինանսական հովանավոր Խաչատուր Սուքիասյանն էլ ֆոտոսեսիայի ենթարկված մարդ է, գտնվում է Ս. Սարգսյանի ազդեցության դաշտում ու այլևս զրկված է հանրության միջոցով խաղեր տալու հնարավորությունից, բայց, միևնույն է, հանրային ընկալման մեջ քաղաքապետի դիրքի ֆորմալ զիջումը կարող է վատ «մեսիջ» լինել ՀՀԿ–ի բոլոր կառույցներին ու համայնքապետերին, որ կարող են իրենց վրա էլ, կոպիտ ասած, «ղումար խաղալ» «ընդդիմության» հետ։
Սերժ Սարգսյանը դեռ չի հրապարակում իր մոտեցումը, սակայն մի քանի ուշագրավ ինդիկատորներ կան, որոնք արժե ներկայացնել։
Այսպես, իշխանական մամուլը՝ պաշտոնականից մինչև «անկախ», սատարում է Նիկոլ Փաշինյանին ու ՔՊ–ին։
«Թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլին «ռասկրուտկա են անում» «news.am»–ից մինչև «1in.am», «tert.am»–ից մինչև «lragir.am»։ Ասել է թե՝ երիտթևն ամբողջությամբ լծվել է «ինստիտուցիոնալ» Նիկոլին աջակցելու գործին։
Բացի այդ, Հրազդանում Սերժ Սարգսյանի հիմնական բիզնես գործընկեր հանդիսացող Բարսեղ Բեգլարյանը («Ֆլեշ» ընկերության ղեկավարը), ով իր փեսա Սանամյանի (նա ՊԵԿ–ի բարձրաստիճան պաշտոնյա է) միջոցով մշտապես Սերժ Սարգսյանի օգտին է աշխատել Հրազդանում, այժմ որևէ կերպ չի միջամտում ընտրական գործընթացին, այսինքն՝ չի աջակցում գործող քաղաքապետին։
Հրազդանի քաղաքապետ Արամ Դանիելյանը, ով, ինչպես ՀՀԿ–ական մյուս համայնքապետերի մեծ մասը, ընդունված չէ հանրության կողմից (Սերժ Սարգսյանի ղեկավարության ներքո այլ բան չէր էլ սպասվում), փաստացի չի ստանում իշխանական աջակցություն, սակայն հարցը տվյալ դեպքում դա չէ։
Բ26–ում հանրային տեսակետը միշտ էլ երկրորդական է եղել, և հիմա բան չի փոխվել, այլապես, օրինակ, Լիսկային չէին վերանշանակի։ Բայց, արի ու տես, որ Հրազդանում մի քիչ «կրեաԾիվ» բան են ուզում անել՝ հանուն հաճախորդական տեխնոլոգիայի հետագա կիրառման։ Համենայնդեպս, մի քանի ինդիկատոր հուշում է այդ մասին։
Թե ինչ կունենանք իրականում՝ կերևա ապրիլին, քանզի Սարգսյանը գիշերային որոշումների սիրահար է, «օրվա կուրսով» շարժվող, հետևաբար կարող է «փուռը» տալ ինչպես Հրազդանի գործող քաղաքապետին, այնպես էլ հաճախորդ Նիկոլին։

У нас уже был повод писать о том, что в РПА, вернее – внутри властной пирамиды, в отношении партии «Гражданский договор» существует два основных подхода.
Так называемое младокрыло (Армен Ашотян, приютившиеся в РПА «активные» необольшевики, молодняк президентского дворца и т.д.) считает, что Никола Пашиняна нужно удостоить звания «Почетного клиента власти», то есть поддержать в деле становления новым Арташесом Гегамяном, чтобы использовать его впоследствии как против реальных оппонентов узкой команды власти во главе с Сержем Саргсяном, так и против «сортаников». По мнению данного крыла, на выборах мэра Раздана нужно прямо и косвенно поддержать члена ГД Сасуна Микаэляна, чтобы раздуть тем самым «институциональный» пузырь и, образно говоря, подорвать его на парламентских выборах 2017 года, как это было после ряда предыдущих общереспубликанских выборов.
Другое крыло власти, которое страдает от действий Сержа Саргсяна и действующего при нем младокрыла не меньше, чем армянский народ, полагает, что Николу Пашиняну от силы можно присвоить звание «Почетного томильца» или «Почетного овощевода-сотрясателя воздуха», то есть нужно держать его как клиента власти, не давая спуску. Сторонники этого позиции считают, что в Раздане нельзя делать экспериментов. И хотя все понимают, что партийная принадлежность Сасуна Микаэляна весьма относительна, так как он мечтает день наперед сослужить Сержу Саргсяну, а финансовый спонсор ГД Хачатур Сукиасян является подвергшимся фотосессии человеком, находится в орбите влияния Саргсяна и впредь лишен возможности заигрываний посредством общества, всё равно формальная сдача позиции мэра в общественном восприятии может стать плохим месседжем для всех структур РПА и руководителей общин в плане того, что в один день сыграть с «оппозицией» могут и на них.
Серж Саргсян своей позиции пока не афишировал, но есть несколько примечательных индикаторов, на которые стоит обратить внимание.
Итак, властная пресса – от официальной до «независимой» – поддерживает Никола Пашиняна и ГД.
«Яро оппозиционного» Никола раскручивают сайты от «news.am» до «1in.am», от «tert.am» до «lragir.am». То есть младокрыло полностью впряглось в дело поддержки «институционального» Никола.
Кроме того, считающийся основным бизнес-партнером Сержа Саргсяна в Раздане Барсег Бегларян (руководитель компании «Флеш»), который через своего зятя Санамяна (высокопоставленного чиновника Комитета по госдоходам) постоянно работал в Раздане на Сержа Саргсяна, пока никак не вмешивается в процесс, то есть не поддерживает действующего мэра.
Мэр Раздана Арам Даниелян, как и большинство остальных руководителей местных общин от РПА, не принимается обществом (ничего другого при руководстве Сержа Саргсяна и не ожидалось), но вопрос в данном случае не в этом.
Для Баграмяна 26 общественное мнение всегда было чем-то второстепенным, и сейчас ничего изменилось, иначе, например, Лиска не стал бы снова губернатором. Но, как выясняется, в Раздане решили «скреативить» – в целях последующего применения клиентской технологии. По крайней мере несколько индикаторов именно об этом и свидетельствуют.
Что мы получим в реальности, станет ясно в апреле, так как Саргсян является большим любителем ночных решений и руководствуется «курсом дня», поэтому может «кинуть» как действующего мэра Раздана, так и клиентствующего Никола.