Աճեմօղլուի տեսությունն ու Սարգսյանի պրակտիկան
Սերժ Սարգսյանն, ըստ էության, տուրիստական այց է կատարել ԱՄՆ: Այդ այցի ընթացքում նա, այդուհանդերձ, ստիպված է մի քանի «պարտադիր-չդզող» հանդիպումների ու միջոցառումների մասնակցել, քանզի նա զբաղեցնում է ՀՀ նախագահի պաշտոնը և պետք է «գալոչկաներ» դնի:
Կարելի է միայն պատկերացնել, թե ինչպիսի դիսկոմֆորտի մեջ է հայտնվում հարսանիքների, ծնունդների, սեղանային այլ միջոցառումների և թղթախաղի սիրահար ու այլ արժեքների կրող ՀՀԿ ղեկավարը, ասենք, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիաների ինստիտուտում ելույթ ունենալիս: Ելույթ, որն ընթերցվում է ընթերցելու համար, և որը հայասատանյան իրականությունը ներկայացնում է գլխիվայր շուռ տված:
Ընդհանրապես Սարգսյանի ելույթները երկակի ընկալում են առաջացնում: Մի կողմից դրանք բովանդակային առումով քննարկելն անիմաստ է, քանզի ելույթ ունեցողի համար իր սեփական խոսքն արժեք չունի (փորձը բազմիցս հաստատել է այս պնդումը), իսկ մյուս կողմից էլ՝ ելույթը ցույց է տալիս, թե որքան է Հայաստանը մոտեցել նեոբոլշևիզմին ու համայնավարների սիրած դեմագոգիայի սահմանագծին, հետևաբար արժանի է ուշադրության ոչ թե արտաքին, այլ ներքին լսարանի համար:
«Շատ դժվար է իրականացնել որևէ բարեփոխում, եթե հասարակության մեջ սասանված է հավատը արդարության հանդեպ, եթե հասարակական ինստիտուտները չեն արտացոլում հասարակության իրական իղձերը: Շատ դժվար է պատկերացնել ինստիտուտներն այն պարագայում, երբ մարդիկ չեն հավատում դրանց արդյունավետությանը, իրավունքի գերակայությանը և օրենքի առջև բոլորի հավասարությանն՝ առանց որևէ խտրականության»,- հայտնի տնտեսագետ Տարոն Աճեմօղլուի տեսությունը հիշելուց ու նրան ոչ այնքան ճիշտ մեջբերելուց հետո հայտարարել է Ս. Սարգսյանը համալսարանականների հետ հանդիպման ժամանակ:
Սա դեմագոգիայի դասական օրինակ է: Փաստորեն, ստացվում է, որ բարեփոխումները չեն իրականացվում, քանզի հասարակությունն է մեղավոր: Պատճառահետևանքային կապերը լրիվ փոխված են տեղերով: Ոչ թե բարափոխումները դժվար է իրականացնել, որովհետև հասարակության մեջ սասանված է հավատը արդարության հանդեպ, այլ բարեփոխումների անվան տակ մսխվում են ՀՀ բյուջեն և տնտեսությունը, և դրա հետևանքով հասարակության մոտ սասանված է հավատը ոչ թե արդարության, այլ գործող համակարգի, հաստատված խաղի կանոնների և իշխանության վերին օղակի հանդեպ:
Սակայն եթե հավատալու լինենք Սերժ Սարգսյանին կից «անկախ» մամուլին («1in.am», «Lragir.am» և այլն), ապա ՀՀԿ ղեկավարն ու իր երիտշրջապատը բարի են և ուզում են «գյոզալական» բարեփոխումներ անել, բայց չար Շմայսը, Սարգսյանի կողմից մարզպետ վերանշանակված Լիսկան ու Թոխմախի Մհերը չեն թողնում: Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Թե քանի չորքոտանի կհավատա այդ դեմագոգիային ու հեքիաթին, թողնենք թող Մասաչուսեթսի համալսարանի լաբարանտները պարզեն:
Դե, իսկ Աճեմօղլուին հղում անելը պարզապես ցինիզմ էր: Դա նույնն է, թե ԴԱԻՇ-ի գլխակերներն իրենց ելույթներում հղում անեն Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրին:
Աճեմօղլուի տեսությունը խոր հակասության մեջ է «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու սարգսյանական պրակտիկայի հետ: Այնպես որ, պետք չէ «լապշա կախել» անտեղյակ ունկնդիրների ականջներից:
«Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի տարածած այն թեզը, թե, իբր, մականունավորներն ու, այսպես կոչված, օլիգարխներն են մեղավոր, և եթե թույլ տան, ապա իրենք դրախտավայր կկառուցեն, բլեֆ է և բացահայտում է նեոբոլշևիկների կեղծ էությունը:
Սրանք թալանել և թալանում են Հայաստանն ամենախայտառակ ձևով, սակայն հանրությանն ուզում են ներկայանալ ժամանակակից և առաջադեմ տեսքով: Որոտանի կասկադը ձրի վերցրեցին, բենզինի շուկան իրենցով արեցին, լրատվամիջոցների մեծ մասը սեփականաշնորհեցին, հեռուստագովազդի դաշտը գրեթե մենաշնորհային դարձրեցին և այսպես շարունակ: Ու այսքանից հետո խոսել այն մասին, որ բարեփոխումներին խանգարում է հասարակության հավատի բացակայությունը, պարզապես ծիծաղելի է:
Սաշիկները, նեոբոլշևիկների համեմատ, բարության և մարդասիրության մարմնավորում են: Թոխմախների, լիսկաների ու շմայսների արածները սրանց արածների համեմատ մանր չարաճճիություններ են:
«Ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը, Ղարաբաղի շուրջ անցանկալի զարգացումները, տնտեսական անկման ապահովումը, Հայաստանի պարտքի քառապատկումը, աղքատության մակարդակի ավելացումը, շուրջ 300 հազար մարդու փախուստը մեր երկրից, գաղջ մթնոլորի ձևավորումը սաշիկները, թոխմախները և շմայսները չեն իրականացրել: Դա արել են Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը: Մնացածը դեմագոգիա է: Հանրությունը, հետևաբար, չպետք է կեղծ ընտրություն կատարի շմայսների և երիտբոլշևիկների միջև, հատկապես որ վերջիններս գիշատչական ախորժակով խժռում են Հայաստանի հնարավորությունները, իսկ մականունավորներն ընդամենը սրանց ձեռքում գործիք են, որոնց օգտագործում են, «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայով դարձնում «բոբո» և տակից իրականացնում տոտալ թալան:
Եվ ուրեմն, լիսկաների ու երիտբոլշևիկների միջև ընտրություն կատարելու հարցը չէ Հայաստանի օրակարգում: Այդ օրակարգում ստեղծված իրավիճակի փոփոխությունն է, մրցակցային տնտեսաքաղաքական համակարգի ձևավորումն ու համախմբման միջոցով արդար Հայաստանի ստեղծումը:

Теория Ачемоглу и практика Саргсяна
По сути, Серж Саргсян посетил США с туристическим визитом. В его ходе он, тем не менее, был вынужден принять участие в нескольких «обязательно-муторных» встречах и мероприятиях, так как занимает пост президента РА и должен поставить галочки.
Можно только представить, какой дискомфорт испытывает носитель совершенно других ценностей и любитель свадеб, дней рождений, иных застольных мероприятий и карточных игр руководитель РПА, скажем, выступая с речью в Массачусетском технологическом институте. Речь, которая зачитывается ради чтения и которая преподносит армянские реалии перевернутыми с ног на голову.
Вообще, выступления Саргсяна вызывают двойственное восприятие. С одной стороны, их содержательное обсуждение представляется бессмысленным, так как ценность для выступающего не представляют даже его собственные слова (опыт это неоднократно доказывал), а с другой – выступление показывает, насколько Армения приблизилась к необольшевизму и черте излюбленной коммунистами демагогии, поэтому всё это достойно внимания не внешней, а внутренней аудитории.
«Очень трудно осуществить какую-то реформу, если в обществе расшатана вера в справедливость, если общественные институты не отражают реальные чаяния общества. Трудно представить институты в условиях, когда люди не верят в их эффективность, в верховенство права и равенство всех перед законом – без какой-либо дискриминации», – вспоминая теорию известного экономиста Тарона Ачемоглу и не совсем корректно его цитируя, заявил Саргсян в ходе встречи с учащимися института.
Это классический пример демагогии. Фактически, получается, что реформы не осуществляются, потому что в этом виновато общество. Причинно-следственная связь полностью нарушена. Не реформы трудно осуществить, потому что в обществе расшатана вера в справедливость, а под именем реформ распиливается бюджет РА и разворовывается экономика, из-за чего в обществе расшатана вера не в справедливость, а в действующую систему, утвердившиеся правила игры и высшие звенья власти.
Однако если верить действующей при Серже Саргсяне «независимой» прессе («1in.am», «Lragir.am» и др.), то руководитель РПА его младоокружение добры и хотят осуществить достойные реформы, но злые Шмайс, переназначенный Саргсяном губернатором Лиска и Тохмахский Мгер не дают ему этого сделать.
Сколько четвероногих поверит в эту демагогию и сказку, оставляем на суд лаборантов Массачусетского института.
Ссылка же на Ачемоглу была попросту цинизмом. Это то же самое, если бы головорезы «Исламского государства» сослались в своих речах на Всеобщую декларацию прав человека.
Теория Ачемоглу находится в глубоком противоречии с саргсяновской практикой построения «Экономики одного олигарха». Так что, не нужно вешать лапшу на уши несведущей аудитории.
Распространяемый «геббельским» агитпропом тезис о том, будто во всем виноваты носители прозвищ и так называемые олигархи, и если они позволят, можно будет превратить Армению в райский уголок, является блефом и раскрывает фальшивую сущность необольшевизма.
Эти разворовывали и продолжают разворовывать Армению самым позорным образом, но хотят предстать перед обществом современными и прогрессивными. Забесплатно прикарманили Воротанский ГЭС, присвоили рынок бензина, приватизировали большую часть СМИ, практически полностью монополизировали сферу телерекламы и т.д. И говорить после столького о том, что реформам мешает отсутствие веры общества, попросту смешно.
В сравнении с необольшевиками сашики – воплощение доброты и человечности. Деяния тохмахов, лисок и шмайсов, по сравнению с сотворенным этими, являются мелким жульничеством.
«Футбольная» дипломатия, нежелательные развития вокруг Карабаха, обеспечение спада экономики, учетверение внешнего долга Армении, рост уровня бедности, бегство более 300 тыс. граждан страны и формирование гнетущей атмосферы обеспечили не сашики, тохмахи и шмайсы. Всё это дело рук Сержа Саргсяна и его узкого окружения. Остальное – демагогия. Следовательно, общество не должно делать ложного выбора между шмайсами и младобольшевиками, в особенности когда последние со своим хищническим аппетитом пожирают возможности Армении, а носители прозвищ всего лишь являются инструментом в их руках, который используют, делая из них посредством «геббельского» агитпропа страшилку и осуществляя под этим прикрытием тотальное разграбление.
Следовательно, на повестке дня Армении стоит вопрос не выбора между лисками и младобольшевиками. На повестке изменение сложившейся ситуации, формирование конкурентной политико-экономической системы и построение посредством консолидации справедливой Армении.