Ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր
Մարտի 31-ին և լույս ապրիլի 1-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում շարունակվել է պահպանվել լարվածությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 2700 կրակոց:
Շփման գծի գրեթե բոլոր հատվածներում ադրբեջանական զինուժը կիրառել է տարբեր տրամաչափի ականանետեր և նռնականետեր: Հատկապես ինտենսիվ հրետակոծության են ենթարկվել առաջնային գծի հյուսիսարևելյան՝ Մարտակերտի ուղղությամբ տեղակայված մարտական հենակետերը, որոնց ուղղությամբ 60 և 82 միլիմետրանոց ականանետերից արձակվել է 52 արկ:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը ադրբեջանական զինուժի ակտիվությունը ճնշելու համարդիմել են պատժիչ գործողությունների և վերջիններիս ստիպել ձեռնպահ մնալ իրադրությունը սրելու հետագա քայլերից:

Ситуация на передовой оставалась напряженной
В ночь с 31-го марта на 1-е апреля на линии соприкосновения Армии обороны НКР и ВС Азербайджана сохранялась напряженность. Об этом сообщает пресс-служба МО НКР.
В указанный период в сторону армянских позиций противником было произведено более 2700 выстрелов из разнокалиберного оружия.
Практически на всех направлениях линии соприкосновения ВС Азербайджана применили гранатометы и минометы разного калибра. Особенно интенсивному обстрелу подверглись размещенные на мартакертском направлении боевые позиции, в сторону которых из 60-мм и 82-мм было выпущено 52 снаряда.
С целью подавления активности азербайджанской стороны передовые подразделения АО НКР прибегли к карательным действиям, заставив противника воздержаться от дальнейших шагов по обострению ситуации.