Ստրկուհի Իզաուրան և դիսկո պարողը նյարդայնացած ծխում են
Բ26–ի ջահելությունը վաղ պատանեկան հասակում ակնհայտորեն տարված է եղել սերիալներով և հնդկական կինոյով։ Նաև՝ «ուժեղ կինո» է սիրել նայել՝ «սպայդերմենի» կամ «այրենմենի» մասնակցությամբ։
Սրանք երազել են, որ երբ մեծանան, ու ձեռքները մի լավ խաղալիք ընկնի, իրենք ահագին կխաղան։ Հանգամանքների բերումով, սակայն, ձեռքները ոչ թե խաղալիք է ընկել, այլ պետություն։ Պետությունն «արևմտամետ» ջահելների համար դարձել է ոչ միայն խաղի, այլ նաև թալանի օբյեկտ։
Ու որպեսզի թալանն այդ չերևա, ու դեռ մի բան էլ երիտթալանչիները հանրությանը ներկայանան թալանի դեմ պայքարողի իմիջով (Սերժ Սարգսյանի խրոխտ հայացքի ներքո), ստեղծել են «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա։ Ահա այդ գործիքի մաս կազմող լրատվամիջոցներից մեկը բրազիլական սերիալ կամ հնդկական էժանագին կինո հիշեցնող տեքստ է տարածել՝ քամելով բազմաչարչար հայ ժողովրդի առատ արցունքները։
«Երբ Սերժ Սարգսյանին զեկուցել են «ՊԵԿ աշխատակիցների բաց նամակ» անվանումով ձայնագրության եւ դրանում բերված փաստերի մասին, նա անմիջապես հանձնարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազությանը քրեական գործ հարուցել եւ ներկայացված կոռուպցիոն համակարգում ներգրավված բոլոր պաշտոնյաներին պատասխանատվության ենթարկել: Ըստ լուրերի՝ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ Հայաստանում այլեւս ոչ ոք իրավունք չունի կոռուպցիայով զբաղվել: Նույնիսկ եթե կոռումպացված պաշտոնյան, «փայ մտնողը» իր հարազատ եղբայրը կամ փեսան լինի, միեւնույն է, ԿՊԱՏԺՎԻ («կպատժվի» բառը թերթն է մեծատառերով գրել՝ թերևս ահասարսուռ տպավորություն թողնելու համար – Կ. Հ.)»,– տարածել են «գեբելսիկները»:
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք. «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան հայտնում է, որ Սարգսյանն այլևս արգելում է կոռուպցիայով զբաղվել։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ մինչև երեկ կարելի էր, իսկ ահա այսօր արդեն արգելված է։ Բայց սա դեռ մի կողմ։
Տեքստից ստացվում է նաև, որ Սերժ Սարգսյանը «խաբար» չի եղել, որ երկրում փայ մտնել կա, թալան կա, բան կա։ Նա իր համար «Ֆուտբոլային» դիվանագիտությամբ է զբաղվել, «եվրաասոցացվել» է կամ էլ հանգիստ տոկոս «խփել», երբ զեկուցել են, որ «բաց նամակ» կա։ Դրանից հետո նա փրփրել է, կատաղել և հանձնարարել է այլևս կոռուպցիայով չզբաղվել՝ խոստանալով չներել անգամ իր ընտանիքի անդամներին։ Ա՛յ, ա՛յ ա՛յ...
Զարմանալ պետք չէ, քանզի եթե մարտի 1–ի շահառու Սերժ Սարգսյանը պարբերաբար հանդես է գալիս նույն մարտի 1–ի զոհի կարգավիճակով («արևմտամետ» դհոլ Արամ Սարգսյանի ականջը կանչի), ապա ինչո՞ւ պետք է «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան նրան չներկայացնի որպես հակաօլիգարխիկ պայքարի առաջամարտիկ կամ հակակոռուպցիոն արշավանքի ռահվիրա։ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան հենց դրա համար է ստեղծված, որպեսզի ստի ու դեմագոգիայի տարածմամբ զբաղվի։
Նկատենք, որ կոռուպցիայի դեմ «պայքարի» այս ձևը հիշեցնում է եժովա–յագոդա–բերիական «անոնիմկաների» կիրառման տեխնոլոգիան, երբ չեկիստները, «վոժդի» ուշադիր հայացքի ներքո, որոշում էին, թե որ «թիմակցին» պետք է «փուռը» տան, ու «անոնիմկա» էին սարքում։ Դե, իսկ «ժողովուրդների հայրը» կայացնում էր «արդար դատավճիռը»։ «Վերջի բոլշևիկն» այժմ նույն բանն է անում։
Այն, որ իշխանական բուրգում թալան կա, նորություն չէ։ Այն, որ թալանն այդ հատկապես առկա է հարկային ու մաքսային համակարգում, նույնպես նորություն չէ։ Բայց քանի՞ մեղսունակ մարդ կա Հայաստանում, որ չհասկանա՝ թալանի գլխավոր ճարտարապետն ու շահառուն նստած է Բաղրամյան 26–ում, իսկ նրան կցված երիտշրջապատի սիրտը «սամալյոտի միս» է ուզում, և դա է պատճառը, որ սկսել են «հակակոռուպցիոն» խաղեր խաղալ։
Պատկերացնո՞ւմ եք, Սարգսյանն ասել է, որ եթե կոռումպացված պաշտոնյան, «փայ մտնողն» իր հարազատ եղբայրը կամ փեսան լինի, միեւնույն է, ԿՊԱՏԺՎԻ։ Ամա՜ն, ամա՜ն ... Մի հատ վալերյանկա բերեք խմենք, մի հատ սոխը մանր կտրտեք, բերեք աչքերիս մոտ...
Հայաստանյան բիզնեսի տարբեր ոլորտները հերթով մենաշնորհայնացվում են ու անցնում Սերժ Սարգսյանին կից շրջապատին, իսկ ահա նա, պարզվում է, տրամադրված է պատժել (ՊԱՏԺԵԼ) բոլորին՝ լինի դա, Կա՛ռլ, հարազատ եղբայրը կամ փեսան։
Ասում են, թե այս ամենի մասին իմանալուց հետո ստրկուհի Իզաուրան և «Դիսկո պարողը» կինոյի միջի տղեն սկսել են նյարդայնացած ծխել։
Իզա՛ուրա, «к столбу!!!»: Ջի՛մի, «հաչա՛»։ Մի հատ սիգարետ բերեք, ծխենք հանգստանանք, քանզի ՀՀԿ ղեկավարն այլևս արգելել է կոռուպցիայով զբաղվել։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարի հանձնաժողովն էլ, երևի, Սաշիկն է գլխավորելու կամ էլ էն մյուս մեդալակիր եղբայրը։

Рабыня Изаура и танцор диско нервно курят в сторонке
Молодняк президентского дворца в подростковом возрасте был весьма увлечен сериалами и индийским кино. А также любил смотреть «сильное кино» с участием «спайдермена» или «айронмена».
Они мечтали, что когда вырастут и получат желанные игрушки, наиграются как следует. Однако по стечению обстоятельств у них в руках оказалась не игрушка, а государство. Последнее для «прозападной» молодежи стало объектом не только игры, но и разграбления.
И дабы это разграбление не было заметно, а в довесок младограбители предстали перед обществом в имидже борцов с расхищением (под пристальным взглядом Сержа Саргсяна), был создан «геббельский» агитпроп. И вот, один из представляющих данный инструмент СМИ распространил напоминающий бразильский сериал или дешевое индийское кино текст – в надежде извлечь слезу у многострадального армянского народа.
«Когда Сержу Саргсяну доложили об аудиозаписи под названием «Открытое письмо работников Комиссии по госдоходам» и приведенных в ней фактах, он сразу же распорядился Генпрокуратуре РА завести уголовное дело и привлечь к ответственности всех вовлеченных в коррупционную схему чиновников. Согласно информации, Серж Саргсян сказал, что впредь в Армении никто не вправе заниматься коррупцией. Если даже коррумпированным чиновником или «входящим в долю» будет его зять или брат, все равно того НАКАЖУТ (слово «накажут», по всей видимости, было написано заглавными для произведения устрашающего эффекта – К.А.)», – распространили «геббельсики».
Обратите внимание: «геббельский» агитпроп возвещает, что Саргсян отныне запрещает заниматься коррупцией. То есть получается, что до вчерашнего дня можно было, а сегодня уже воспрещено. Но это лишь одно сторона.
Из текста получается, что Серж Саргсян был не в курсе, что в стране входя в долю в чужие бизнесы, грабят и т.д. Он был занят для себя «футбольной» дипломатией, «евроассоциировался» или спокойно «набивал» проценты, когда доложили, что есть «открытое письмо». После этого он вскипел, освирепел и распорядился больше не заниматься коррупцией, пообещав не жалеть даже членов своей семьи. Ай-ай-ай…
Удивляться не стоит, ведь если выгодополучатель событий 1 марта 2008 года Серж Саргсян периодически выступает в статусе жертвы «1 марта» (да услышит нас «прозападный» клиент власти Арам Саркисян), тогда почему «геббельский» агитпроп не должен преподносить его в качестве борца с олигархией или знаменосца антикоррупционной борьбы? Агитпроп именно для того и был создан, чтобы заниматься распространением лжи и демагогии.
Заметим, что эта разновидность «борьбы» с коррупцией напоминает технологию ежов-ягода-бериевских анонимок, когда чиновники, под пристальным взглядом вождя, решали, какого соратника нужно заклать, и варганили анонимку. «Отец народов», в свою очередь, выносил «справедливый вердикт». «Последний большевик» сейчас занят тем же.
То, что во властной пирамиде идет разграбление, не новость. Не является новостью и то, что расхищение это в особенности идет в налоговой и таможенной системе. Но сколько невменяемых в Армении готово поверить в то, что главный архитектор и бенефициар разграбления не с Баграмяна 26, и всё это – результат неуемного аппетита его младоокружения, почему и начались «антикоррупционные» заигрывания?
Представляете, Саргсян сказал, что даже если коррумпированным чиновником или «входящим в долю» будет его зять или брат, все равно того НАКАЖУТ. Вот те на…! Капните-ка немного валерьянки, а лучше – поднесите нарезанного лучка…
Различные сферы армянского бизнеса по очереди монополизируются и переходят в подчинение окружения Сержа Саргсяна, а он, как выясняется, настроен всех наказать (НАКАЗАТЬ), будь это Карл, родной брат или зять.
Говорят, что после этих новостей рабыня Изаура и парень из «Танцора диско» начали нервно курить в сторонке.
Изаура, к столбу! Джими, наяривай! Дайте-ка прикурить-успокоиться, ведь руководитель РПА впредь запретил заниматься коррупцией. Комиссию же по борьбе с коррупцией, наверное, возглавит Сашик или другой брат-медаленосец.