Քերրի. «Ամերիկյան ականակիրն իրավունք ուներ խոցել ռուսական օդանավերը» (տեսանյութ)
Համաձայն մարտական գործողությունների կանոնների՝ ԱՄՆ էսկադրոնային ականակիր նավն իրավունք ուներ կրակ բացել «սադրիչ» հեռավորությամբ թռչող ռուսական ռազմական օդանավերի ուղղությամբ։ «gazeta.ru»-ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին։
«Դա անխոհեմ է, սադրիչ և վտանգավոր։ Համաձայն մարտական գործողությունների կանոնների՝ ռուսական ինքնաթիռները կարող էին խոցվել»,-ասել է պետքարտուղարը՝ շեշտելով, որ ամերիկյան ղեկավարությունը դատապարտում է նման պահվածքը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ եվրոպական հրամանատարությունը տեսանյութ և լուսանկարներ էր հրապարակել ապրիլի 11-ին և 12-ին Բալթիկ ծովում տեղի ունեցած միջադեպի վերաբերյալ, որի ժամանակ ռուսական Սու-24 ռմբակոծիչներն ու Կա-27 ուղղաթիռը մոտեցել էին ԱՄՆ ռազմածովային ուժերին պատկանող «Դոնալդ Քուք» ականակրին։
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին հայտնել էր, որ Քերրին մտադիր է այդ միջադեպը քննարկել Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ:

Керри: «Эсминец США имел право сбить российские Су-24» (видео)
В соответствии с правилами боевых действий, эсминец США имел право открыть огонь по «провокационно» приблизившимся российским Су-24, заявил госсекретарь США Джон Керри, передает «Газета.ru» со ссылкой на «Associated Press».
«Это безрассудно, провокационно, это опасно. В соответствии с правилами ведения боевых действий, они (российские самолеты) могли быть сбиты», – заявил он, подчеркнув, что американское руководство осуждает подобное поведение.
Ранее сообщалось, что 13 апреля США опубликовали видео и фото российского бомбардировщика Су-24, который приблизился к американскому ракетному эсминцу «Дональд Кук» в Балтийском море.