«Մեկ օլիգարխի տնտեսությունը» և չորսօրյա պատերազմը
Իրեն որպես «Խաղաղության կուսակցության» ներկայացուցիչ դիրքավորած Սերժ Սարգսյանի կառավարման շրջանում պատերազմ սկսվեց: Ունեցանք ցավալի կորուստներ:
Չորսօրյա պատերազմի պատճառն այն էր, որ 2008-ից սկսած՝ վարվում է արտաքին ու ներքին «նախաձեռնողական» քաղաքականություն:
Արտաքին «նախաձեռնողականությունը» դրսևորվում է տխրահռչակ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության, «արևմտամետության», «ռուսամետության» և տարատեսակ այլ «մետությունների» տեսքով:
Ներքին «նախաձեռնողականությունը» վերաբերում էր «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը: Դրա արդյունքում տեղի է ունենում արտագաղթ, տնտեսական անկում, ներդրումների կտրուկ կրճատում, աղքատության աճ, կապիտալի փախուստ, տնտեսության կենտրոնացում, բիզնես միջավայրի վատացում և այլն: Ուշագրավ է, որ Հայաստանի թուլացման համապատկերին հարստանում են Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը։
Այս ամենը չէր կարող պատերազմի չհանգեցնել: Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հաշվեկշիռը խախտվել է, և դա է պատճառը, որ թշնամին լկտիացել է ու անցել հարձակման:
Եվ ուրեմն, պետք է հստակ արձանագրել, որ վերջին տարիների մեր կորուստները, այդ թվում՝ չորսօրյա արյունալի պատերազմը, «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցողների մեղքով են եղել: «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումն է, որ հանգեցրեց այս ավերածություններին: Եվ հետևաբար, ովքեր կոչ են անում այս ամենի մասին չբարձրաձայնել ու Ղարաբաղի շուտափույթ բանակցությունների հարցում համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը, հավասար պատասխանատվություն են կրում անցած ութ տարիներին արձանագրվածի համար:
Ցավալին այն է, որ համապատասխան հետևություններ անելու փոխարեն՝ իշխանություններն ավելի մեծ թափով են իրականացնում այն, ինչ իրականացրել են մինչև հիմա:
Պարզվում է, որ ցինիզմը չափ ու սահման չունի: Սրանք հիմա ուզում են չորսօրյա պատերազմն ու մեր զոհերին օգտագործել՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումն ավելի մեծ թափով իրականացնելու, այն է՝ թալանն ավելի շատացնելու նպատակով: Հնչում են կուլակաթափության կոչեր, ինչը մեկ կուլակի համակարգ ձևավորելու նպատակով է արվում: Նաև սեփական պատասխանատվությունն ուրիշի վրա բարդելու գործընթաց է տեղի ունենում:
Օգտագործվում են ձեռքի տակ եղած բոլոր հաճախորդները: Մի մասին հանձնարարել են կեղծ թիրախներ հրամցնել հանրությանը, մյուս մասին առաջադրանք են տվել ներքաղաքական «մուտիլովկաներով» զբաղվել և այլն:
Օրինակ՝ տարած ու հետ բերած հաճախորդները «ներազգային համախմբման» շրջանակներում պահանջում են ... Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը և դհոլություն անում Վարդան Օսկանյանի դեմ՝ առաջնորդվելով «ազգային ու պետական շահերով»:
Մյուս հաճախորդներին քսի են տվել «օլիգարխների» դեմ: Նողկալին այն է, որ քսի տվողները ներիշխանական ու թալանչիական խնդիր են լուծում մեր զինվորների դիակների վրա:
Կան նաև «աշխարհաքաղաքական» հարցերում մասնագիտացած հաճախորդներ, որոնք Սերժ Սարգսյանին պաշտպանում են «Սերժն ի՞նչ մեղավոր է. սաղ էդ չար ռուսներն են մեղավոր» ծրագրի շրջանակներում:
Ահա այսպես էլ ստեղծվում է գաղջ մթնոլորտը: Ու եթե այսպես շարունակվի, ապա առաջիկայում ոչ թե չորսօրյա պատերազմ ենք կրկին ստանալու, այլ շատ ավելի դաժան մի բան:
Դատելով ամենից՝ իշխանությունները ոչ մի հետևություն չեն արել չորսօրյա պատերազմից ու շարունակում են ապավինել հայ զինվորի մարտական ոգուն, իսկ ահա թիկունքում շարունակում են փող աշխատել:
Բերեմ մեկ օրինակ՝ այսօր Կառավարության նիստում որոշում է կայացվել բեռնափոխադրող «Սպայկա» ընկերությանը հարկային ու մաքսային արտոնություն տալ: ԱԱՀ-ի մասով գումարների վճարումն ընկերությունը կանի երեք տարի անց: Սա այն ընկերությունն է, որն, ըստ մեր ունեցած հավաստի տեղեկությունների, կապված է Սերժ Սարգսյանի ընտանիքի հետ: Ստացվում է, որ Բ26-ն իր լրատվամիջոցների ու հաճախորդների օգնությամբ բոլորից փող պոկելու, բոլորին կուլակաթափ անելու և հավաքված գումարներով հայ զինվորի համար, իբր, ծախսեր անելու քարոզ է տանում, սակայն «տակից» ինքն իր համար հարկային արտոնություններ է սահմանում, այն էլ՝ մի կազմակերպության համար, որը գերիշխող դիրք ունի շուկայում (մեր «ջերմագին» ողջույնները Սերժ Սարգսյանին վերջին շրջանում անձնուրացաբար պաշտպանող «ընդդիմադիրներին» և իրենց վերջին հանգրվանին հասած «հայրենասերներին»):
Այնպես որ, քանի դեռ գլխից չենք բռնել, սրանք շարունակելու են դիակապտությամբ ու իրենց սիրած գործով՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմամբ զբաղվել:

«Экономика одного олигарха» и четырехдневная война
В период правления позиционирующего представителем «Партии мира» Сержа Саргсяна началась война. Мы понесли болезненные потери.
Причиной четырехдневной войны стала проводимая с 2008 года «инициативная» внешняя и внутренняя политика.
Внешнеполитическая «инициативность» проявилась в печально известной «футбольной» дипломатии, «прозападности», «пророссийскости» и других «про»-ориентациях.
Внутриполитическая же «инициативность» касалась построения «Экономики одного олигарха». В ее результате мы получили эмиграцию, экономический спад, резкое сокращение инвестиций, рост уровня бедности, бегство капитала, централизацию экономики, ухудшение бизнес-среды и т.д. Примечательно, что на фоне ослабления Армении обогащаются Серж Саргсян и его узкое окружение.
Всё это не могло не привести к войне. Баланс между Арменией и Азербайджаном был нарушен, и именно поэтому враг обнаглел и перешел в наступление.
Следовательно, нужно четко констатировать, что наши потери последних лет, в том числе кровопролитная четырехдневная война, были по вине строителей «Экономики одного олигарха». Построение подобной модели экономики и привело к сегодняшним разрушениям. Поэтому те, кто призывает не афишировать это и консолидироваться вокруг Сержа Саргсяна в вопросе скорейших переговоров по Карабаху, несут за плачевные результаты последних восьми лет равную ответственность.
Горечь вызывает то, что, вместо соответствующих выводов, власти с еще большим энтузиазмом реализуют то, что учиняли до сих пор.
Выясняется, что цинизм не знает границ. Сейчас они хотят использовать четырехдневную войну и понесенные нами потери для реализации построения «Экономики одного олигарха» с еще большим размахом, то есть еще более масштабного разграбления. Раздаются призывы к раскулачиванию, которые предпринимаются для формирования системы одного кулака. Идет также процесс перекладывания собственной вины на других.
Используются все имеющиеся под рукой клиенты. Одним распорядились выдвигать обществу ложные мишени, другим дали задание заниматься внутриполитическими «мутиловками» и т.д.
Например, неоднократно рекрутированные клиенты власти требуют в рамках «внутринациональной консолидации» отставки… Роберта Кочаряна и занимаются «барабанством» против Вардана Осканяна, руководствуясь «национальными и государственными интересами».
Других клиентов натравили на «олигархов». Отвращение вызывает то, что натравившие решают внутривластные и грабительские задачи на трупах наших солдат.
Есть также специализировавшиеся на «геополитических» вопросах клиенты, которые защищают Сержа Саргсяна в рамках программы «А Серж в чем виноват – всему виной злые русские».
Именно так и формируется гнетущая атмосфера. И если так продолжится, то в ближайшем будущем мы получим не четырехдневную войну, а нечто намного более жестокое.
Судя по всему, власти не сделали из четырехдневной войны никаких выводов, и продолжают уповать на боевой дух армянского солдата, и далее зарабатывая в тылу.
Приведу один пример: сегодня в ходе заседания правительства было принято решение предоставить занимающейся грузоперевозками компании «Спайка» налоговые и таможенные льготы. Выплаты по НДС компания сможет сделать спустя три года. Это та самая компания, которая связана с семьей Сержа Саргсяна. Получается, что президентский дворец через свои СМИ и клиентов ведет пропаганду раскулачивания и залезания всем в карман для якобы справления из собравшейся суммы затрат на армянского солдата, но исподтишка обеспечивает для себя налоговые льготы, к тому же для организации, которая и так занимает на рынке доминирующую позицию (наши «пламенные» приветы самоотверженно защищающим в последнее время Сержа Саргсяна «оппозиционерам» и нашедшим свое последнее пристанище «патриотам»).
Так что, пока не поймана крупная рыбешка, они продолжат мародерствовать и заниматься своим любимым занятием – построением «Экономики одного олигарха».