Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան ուղղությամբ նռնակը նետվել է ավտոմեքենայի միջից
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի առանձնատան բակի մուտքի ուղղությամբ ուսումնական նռնակ նետած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։
ՀՀ երկրորդ նախագահի առանձնատան բակի ուղղությամբ նռնակ նետվելու մասին ահազանգն ստանալուց հետո անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը եւ ձեռնարկել քննչական ու այլ անհետաձգելի դատավարական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Նախնական տվյալներով՝ 2016 թվականի ապրիլի 15-ին՝ ժամը 18:25-ի սահմաններում, առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձն ավտոմեքենայով մոտեցել է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Սեդրակի Քոչարյանի առանձնատան բակի գլխավոր մուտքին եւ ուսումնական նռնակ նետել պահակակետի ուղղությամբ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, կատարվել դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել բազմաթիվ վկաներ։ Պարզվել են ավտոմեքենայի մակնիշն ու գույնը։ Ներկայումս օպերատիվ-հետախուզական մարմինների հետ համատեղ՝ շարունակվում են իրականացվել ակտիվ քննչական եւ օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ՝ առերեւույթ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։

Установлены некоторые обстоятельства нападения на особняк экс-президента Армении
Расследование проводится по факту вчерашнего нападения на особняк второго президента Армении Роберта Кочаряна. Об этом «ФактИнфо» сообщили в пресс-службе Полиции РА.
Как проинформировали в Следственном комитете республики, после получения сигнала на место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. Проводятся неотложные следственные действия по установлению обстоятельств инцидента.
По предварительным данным, накануне, 15 апреля, примерно в 18:25 неизвестный бросил учебную гранату в сторону дома экс-президента.
Выяснилось, что предполагаемый преступник бросил гранату из автомобиля, марка и цвет машины установлены.
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело, произведен осмотр места происшествия, допрошены ряд свидетелей.
В настоящее время продолжают активно предприниматься следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление предполагаемого преступника.