Երբ մի պահ Հայ ազգային կոնգրեսը դուրս եկավ «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական միաբանները» հայեցակարգից (փակված զուգարանների հետ «առերեսվելն» այլընտրանք չէր թողել), միացավ ԲՀԿ-ին ու կցվեց քաղաքական փոփոխությունների հասնելու գործին («քաղաքագիտական վերլուծության» շրջանակներում), Բ26-ը պայթեցրեց ՀԱԿ-ում ունեցած իր բոլոր ական-հաճախորդներին: Վերջիններս «սկզբունքային» դիրքերից քննադատում էին Լևոն Տեր-Պետրոսյանի որոշումն ու աշխատում Սերժ Սարգսյանի օգտին:
Ու որպեսզի «Վերջի բոլշևիկի» օգտին արվող դհոլությունն «ատմազկա» ունենար, «թունդ ընդդիմադիրները» հայտարարում էին, թե իրենք Տեր-Պետրոսյանին քննադատում են, քանզի ԲՀԿ-ի հետ համագործակցության հետևում Ռոբերտ Քոչարյանին են տեսնում:
Ըստ պետրոսմակեյանների, արամսարգսյանների ու սոսգիմիշյանների՝ ՀԱԿ ղեկավարը Գագիկ Ծառուկյանին միանալով՝ «պառկել» է երկրորդ նախագահի տակ, ինչն իրենք անընդունելի էին համարում:
Թե քանի ոչխար էր հավատում այդ պնդումներին, դհոլներին չէր հետաքրքրում: Իրենց ընդամենը դհոլության համար ֆորմալ «լեգիտիմություն» և «գաղափարական» հենք էր պետք, և այդ ամենը նրանք ապահովում էին Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը պահանջելով, Վարդան Օսկանյանի դեմ վայրահաչելով և Տեր-Պետրոսյանի «հրեշավոր»՝ գրեթե պետական դավաճանության հասնող որոշումը քննադատելով:
Ընդ որում՝ դհոլները Սերժ Սարգսյանի օգտին աշխատում էին «Սերժն ի՞նչ մեղավոր է. նա վատ ժառանգություն է ստացել Քոչարյանից» էժանագին «տրյուկի» միջոցով:
ՀԱԿ-ն այդ փուլում հիմնականում չէր պատասխանում իշխանական դհոլներին՝ համարելով, որ դրանք դիշովկեք են, ու Քոչարյանի թեման ընդամենը դհոլությունն արդարացնելու համար են դնում շրջանառության մեջ, իսկ իրականում ծառայում են Սերժ Սարգսյանին: ՀԱԿ-ի այս տեսակետի հետ դժվար էր չհամաձայնելը:
Նույնիսկ պաշտոնական հայտարարություն եղավ, որի էությունը հետևյալն էր՝ ՀԱԿ-ի քննադատության միակ թիրախն իշխանությունն է լինելու և կոնկրետ Սերժ Սարգսյանը, իսկ կողքից հնչող հաչոցները ՀԱԿ-ը հիմնականում անպատասխան է թողնելու:
Հիմա, ավելի ճիշտ՝ ավելի քան մեկ տարի Տեր-Պետրոսյանը վերադարձել է ելման դիրք, այն է՝ «միաբանությանը», և կրկին կոչ է անում համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը, բայց այս անգամ արդեն դա անում է «պրյամոյ», այսինքն՝ իր անունից:
Եթե նախորդ անգամ (2011թ.) Լևոնն իր նախկին խնամի Դավիթ Շահնազարյանի շուրթերով էր պաշտպանում Սերժ Սարգսյանին՝ հայտարարելով, թե ՀԱԿ-ը թույլ չի տա, որպեսզի Քոչարյանը ԲՀԿ-ի միջոցով ապակայունացնի իշխանական համակարգն ու իշխանությունից հեռացնի Սերժ Սարգսյանին (նման բան իրականում չկար), ապա հիմա Լևոնի՝ Սերժ Սարգսյանի ունեցած իշխանական դիրքը պաշտպանելու «ատմազկան» Ղարաբաղի հարցով սպասվող բանակցությունների ժամանակ, հանուն հայրենիքի, նրան ուժեղացնելն է, որպեսզի ՀՀ-ն հնարավորինս քիչ զիջի: Ոչինչ, որ Ղարաբաղի հարցում շուտափույթ բանակցություններ չեն սպասվում, հետևաբար Սարգսյանին ժամանակավորապես աջակցելը դառնում է նրա օգտին հավերժորեն «միաբանություն» անելու պատրաստակամություն: Կարևորը «ատմազկան» է: Իսկ բոլոր նրանց համար, ովքեր լևոնական լինելով հանդերձ՝ մի փոքր կկասկածեն նրա ներկայացրած այդ հայրենասիրական «ատմազկայի» վրա, օգտագործվում է հին մեթոդը, այն է՝ «Եկեք Սերժին պաշտպանենք, որպեսզի Քոչարյանը չվերադառնա»:
Ուշագրավն այն է, որ հիմա սերժալևոնական «եկեղեցու» վերջին օրերի «սրբերը» և ՀԱԿ-ի «հոգևոր հովիվը» ճիշտ նույն ձևով են իրենց պահում, ինչպես 2011-2014թթ. ՀԱԿ-ից հակաքոչարյանական «ատմազկայով» պոկված բոլոր հաճախորդները: Կոնգրեսականները հիմա շարունակում են Սոս Գիմիշյանի, Պետրոս Մակեյանի, Արամ Սարգսյանի գործը: Ասել է թե՝ բոլոր հաճախորդները նույն կոդով են աշխատում, բայց ամեն մեկը «խուրդվում» է յուրովի:
ՀԱԿ-իստներն էլ են որպես «ատմազկա» ներկայացնում այն, որ իրենք հիմա Սերժ Սարգսյանին են պաշտպանում, քանզի քոչարյանենք, իբր, ուզում են պետական հեղաշրջում անել ու իշխանությունից հեռացնել ՀՀԿ ղեկավարին (ամա՜ն, ամա՜ն): Սրանք գոռգոռում են, թե հարա՜յ, հասե՜ք պաշտպանենք Սերժ Սարգսյանին, քանզի չար Քոչարյանը կգա: Բնականաբար, այս ամենը փաթեթավորվում է հայրենասիրական հռետորաբանությամբ:
Լևոնական «ilur.am» կայքն այնպիսի ահազանգ է հնչեցնում Սերժին Քոչարյանից պաշտպանելու թեմայով, որ անգամ վաղուց բացահայտված հաճախորդ «1in.am»-ի խմբագիր Արման Բաբաջանյանն իր պատվից ցածր կհամարեր նման բան անելը: Իսկ սա նշանակում է, որ եթե մարդամեկի մոտ գոնե մի քիչ պարկեշտություն կա, ապա այն պահանջում է Սերժ Սարգսյանին Քոչարյանից պաշտպանելու «ատմազկան» կիրառելուց առաջ ներողություն խնդրել նույն Արման Բաբաջանյանից, Արամ Սարգսյանից ու սերժական հաճախորդաց միության մյուս անդամներից՝ ժամանակին նրանց նույն բանն անելու համար քննադատելու պահով: Բայց դե, ումից ենք ինչ պահանջում...
Ի դեպ, եթե չեք մոռացել, 2008-ի մարտի 1-ից առաջ էլ մի կարծիք հնչեց, թե բա՝ Սերժի կողմն անցանք, քանզի թշնամին կարող էր օգտվել ու վտանգ ներկայացնել հայրենիքին: «Հիմա դրա ժամանակը չէ» թեմայի շրջանակներում ասվեց, որ ներքաղաքական անկայունությանը նպաստելը պետական դավաճանությանը համարժեք բան է: Նաև նշվեց, որ եթե Սարգսյանին միանալու որոշումը չլիներ, ապա մարտի մեկի զոհերն ավելի շատ կլինեին:
2008-ի մարտի 1-ին Մյասնիկյան արձանի մոտ կանգնածներից շատերը կպատկերացնեի՞ն, որ ընդամենը ութ տարի անց իրենց կուռքը կրքոտ ձևով պաշտպանելու է Սերժ Սարգսյանին: Բնականաբար, հանուն հայրենիքի:
Հայրենիքը, փաստորեն, «բեզռազմեռնի» հագուստ է, և բոլոր հաճախորդներն էլ փորձում են այն իրենց վրա քաշել: Պարզապես հայրենիքն ափսոս է: Կարող է չդիմանալ այս քաշքշոցիին:
Հ.Գ.: Նախորդ տարվա փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո ՀԱԿ-ի պաշտոնական կայք «ilur.am»-ը, հասկանալի պատճառներով, ֆինանսատնտեսական լուրջ խնդիրների առաջ էր կանգնել, իսկ վերջին մի քանի ամիսներին հազիվ «շնչում» էր ու փորձում կենդանության նշաններ ցույց տալ. աշխատողներն, ըստ տեղեկությունների, ամիսներով փող չեն ստացել:
Հետաքրքրական է, որ Սերժ Սարգսյան-Լևոն Տեր-Պետրոսյան հանդիպումից հետո կայքն այդ աշխուժացել է. նյութեր է տպում՝ «ընդդիմադիր» դիրքերից քննադատելով Սերժ Սարգսյանի ընդդիմախոսներին:
Փաստորեն, այդ «պատմական» հանդիպման կոնկրետ երկու արդյունք արդեն երևում է.
1.Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ու իրեն կից փոքրաթիվ «սրբերը» պահանջում են Ռոբերտ Քոչարյանի հրաժարականը, աշխատում են Վարդան Օսկանյանի դեմ և պաշտպանում են (այն էլ՝ կրքոտ և մեծ էնտուզիազմով) Սերժ Սարգսյանին:
2.«ilur.am»-ը վերակենդանացման նշաններ է ցույց տալիս, և չի բացառվում, որ շուտով կայքի աշխատակիցների աշխատավարձերի պարտքերը կփակվեն: Կայքն այդ այնքան է ոգևորվել Սարգսյան-Տեր-Պետրոսյան հանդիպումից, որ արդեն ինքնամոռաց արտատպում է իրենց սիրելի Նիկոլ Փաշինյանին պատկանող «Հայկական ժամանակի» հոդվածը:

«Свидетели» Кочаряна
Когда «Армянский национальный конгресс» в один момент отошел от концепции «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи» («очная» с закрытыми туалетами не оставляла альтернативы), присоединилась к ППА и делу достижения политических изменений (в рамках «политологического анализа»), президентский дворец подорвал всех заложенных под АНК миной своих клиентов. Последние с «принципиальных» позиций критиковали решение Левона Тер-Петросяна и работали в пользу Сержа Саргсяна.
И дабы «барабанство» на «Последнего большевика» имело отмазку, «ярые оппозиционеры» заявляли, что они критикуют Тер-Петросяна потому, что за сотрудничеством с ППА стоит Роберт Кочарян.
Согласно петросмакеянам, арамсаркисянам и сосгимишянам, присоединившись к Гагику Царукяну, руководитель РПА прогнулся под второго президента РА, что они считают неприемлемым.
Сколько четвероногих верило этим заверениям, клиентов не интересовало. Им нужна была всего лишь формальная «легитимность» и «идейная» почва для занятия «барабанством», и всё это они обеспечивали требованием отставки Роберта Кочаряна, нападками на Вардана Осканяна и критикой «чудовищного», практически доходящего до государственной измены решения Тер-Петросяна.
Причем «барабаны» работали в пользу Сержа Саргсяна с использованием дешевого трюка «А в чем виноват Серж – он получил плохое наследие от Кочаряна».
На данном этапе АНК практически не отвечал клиентам власти, считая, что они – дешевки, и тема Кочаряна вводится в оборот всего лишь для оправдания «барабанства», а в реальности они служат Сержу Саргсяну. Не согласиться с этим мнением АНК было крайне трудно.
Было даже сделано официальное заявление, суть которого выражалась в следующем: единственной мишенью критики АНК будет власть и конкретно Серж Саргсян, а раздающийся со стороны лай в основном будет оставляться АНК без ответа.
Сейчас, вернее – уже более года, Тер-Петросян вернулся на исходные, то есть к «монашеству», и снова призывает сплотиться вокруг Сержа Саргсяна, но на этот раз напрямую, от своего имени.
Если в прошлый раз (в 2011 году) Левон защищал Сержа Саргсяна устами своего бывшего свата Давида Шахназаряна, заявляя, что АНК не допустит дестабилизации Кочаряном властной системы посредством ППА и отстранения Саргсяна от власти (в действительности ничего подобного не было), то сейчас отмазкой Левона в отстаивании властных позиций Сержа является необходимость усилить его, естественно, во имя родины, в ходе переговоров по вопросу Карабаха, чтобы тот уступил как можно меньше. И ничего, что в вопросе Карабаха скорейших переговоров не ожидается, из-за чего временная поддержка Сержа Саргсяна становится готовностью вечно заниматься «монашеством» в его пользу. Главное – отмазка. А в отношении всех тех, кто, будучи левоновцем, все-таки сомневается в преподнесенной патриотической отмазке, используется старый метод «Давайте поддержим Сержа, чтобы Кочарян не вернулся».
Примечательно то, что сейчас «святые» последних дней серже-левоновской «церкви» и «духовный пастырь» АНК ведут себя точно так же, как в 2011-2014 гг. оторвавшиеся от АНК под антикочаряновской отмазкой все клиенты власти. Конгрессовцы сейчас продолжают дело Соса Гимишяна, Петроса Макеяна, Арама Саркисяна. То есть все клиенты работают одинаково, но каждый «разменивается» по-своему.
АНК-евцы тоже преподносят в качестве отмазки то, что поддерживают сейчас Сержа Саргсяна, так как кочаряновцы якобы хотят осуществить государственный переворот и отстранить от власти руководителя РПА (святые угодники!). Они призывают защитить Сержа Саргсяна, чтобы не пришел злой Кочарян. Естественно, всё это заворачивается в патриотическую обертку.
Левоновский сайт «ilur.am» поднимает такую тревогу на тему защиты Сержа от Кочаряна, что ниже своего достоинства подобное посчитал бы даже редактор давно разоблаченного клиентского сайта «1in.am» Арман Бабаджанян. А это означает, что если бы у кое-кого было хоть немного достоинства, перед использованием отмазки о защите Сержа Саргсяна от Кочаряна он попросил бы извинения у того же Армана Бабаджаняна, Арама Саркисяна и других членов клиентской унии – за критику их аналогичного поведения в свое время. Хотя, было бы с кого спрашивать…
Кстати, если не забыли, то перед 1 марта 2008 года тоже прозвучала мысль о том, что переход на сторону Сержа был продиктован тем, что ситуацией мог воспользоваться враг, и это угрожало бы родине. В рамках «Сейчас не время для этого» было заявлено, что способствование внутриполитической нестабильности равноценно государственной измене. Было также сказано, что если бы не решение присоединиться к Саргсяну, жертв «1 марта» было бы намного больше.
Могли ли стоявшие 1 марта 2008 года возле памятника Мясникяна представить, что спустя всего 8 лет их кумир будет страстно защищать Сержа Саргсяна? Естественно, во имя родины.
Фактически, родина – безразмерное одеяло, и все клиенты власти пытаются стянуть его на себя. Попросту жалко саму родину. Подобных перетягиваний она может и не выдержать.
P.S. После известных февральских событий прошлого года официальный сайт АНК «ilur.am», по известным причинам, оказался перед серьезными финансово-экономическими трудностями, а последние несколько месяцев едва «дышал», пытаясь подавать признаки жизни – работники, по имеющейся информации, месяцами не получали зарплаты.
Примечательно, что после встречи между Сержем Саргсяном и Левоном Тер-Петросяном этот сайт активизировался – публикует материалы, с «оппозиционных» позиций критикуя оппонентов Сержа Саргсяна.
Фактически, у этой «исторической» встречи уже есть два конкретных результата:
1. Левон Тер-Петросян и его немногочисленные «святые» требуют отставки Роберта Кочаряна, работают против Вардана Осканяна и защищают (к тому же со страстью и большим энтузиазмом) Сержа Саргсяна.
2. «ilur.am» подает признаки реанимации, и не исключено, что работникам сайта скоро будут выплачены все задолженности по зарплатам. Этот сайт настолько воодушевился встречей Саргсян-Тер-Петросян, что уже самозабвенно перепечатывает статью принадлежащей их любимому Николу Пашиняну газеты «Айкакан жаманак».