Նախնական տվյալներով՝ Հրազդանի քաղաքապետի ընտրություններում հաղթել է ՀՀԿ-ական գործող քաղաքապետը: Բնականաբար, հին ու «բարի» մեթոդով:
Դեպի ժողովուրդն արվող ընդառաջ քայլը, որի մասին այսօր շատ է խոսվում, Սերժ Սարգսյանը, փաստորեն, արեց՝ ցույց տալով, որ իշխանական համակարգում բան չի փոխվել. մարտական ոգի ունեցող հերոս տղաները նախատեսված են սահմանի վրա զոհվելու, իսկ տականքները՝ ընտրատեղամասերում տոկոս «խփելու» համար:
Հրազդանը ժպտացնելու խոստում տված «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ Սասուն Միքայելյանը, պաշտոնական տվյալներով, պարտվել է («Մենք ժողովրդին պարտության չենք տանելու, քանզի ինստիտուցիոնալ ենք»):
Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակ են բոլոր նրանք, ովքեր անկեղծորեն կարծում են, թե չորսօրյա պատերազմից հետո Սերժ Սարգսյանը հասկացել է, որ պետք է գնալ բարեփոխումների, հետևաբար պետք է աջակցել նրան:
Կյանքը ցույց տվեց, որ չորսօրյա պատերազմից հետո էլ են կեղծում այնպես, ինչպես չորսօրյա պատերազմից առաջ: Այնպես որ, Սարգսյանին վստահության «կրեդիտ» տվողները պետք է իմանան, որ իրենք այդպիսով համ արդարացնում են վերջին ութ տարիներին արձանագրված բոլոր ձախողումները, համ էլ կիսում են հավասար պատասխանատվություն հետագա ձախողումների համար:
Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ առնվազն «շուստրի» հարիֆ են բոլոր նրանք, ովքեր կարծում են, թե կարելի է առանձին խաղեր տալ իշխանությունների հետ և արդյունք գրանցել: Հիմա սրանք հասկացան, որ ինքնանվաստացման ֆոտոսեսիան ոչ թե ապահովում է հաղթանակ, այլ բերում է պարտություն:
Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ Սերժ Սարգսյանը ոչ միայն չի պատրաստվում բարեփոխումներ անել, այլ փորձում է իր հին ու նոր հաճախորդների միջոցով, «ներազգային համախմբման» քողի տակ, սեփական խնդիրները լուծել:
Եվ վերջապես, Հրազդանի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ իրական ներազգային համախմբում է պետք՝ երկրում քաղաքական իրավիճակը փոխելու համար:
Ժողովրդական լեզվով ասած՝ կարմիր կովն իր կաշին, միևնույն է, չի փոխելու, հետևաբար իդիոտիզմ է կարծելը, թե կարող է հանկարծ փոխել:
Ռազմի դաշտից ստացվող տեղեկությունների համապատկերին երեկ կոնտրաստը շատ ավելի ցայտուն դարձավ: Բոլորը շատ ավելի լավ տեսան երկու տարբեր Հայաստաններն ու հայաստանցիներին: Մինչ երիտասարդ տղաները Ղարաբաղում անձնուրացաբար պահում են մեր սահմանները, նույնքան երիտասարդ տղաների այլ խմբեր զբաղված են ընտրակեղծիքներով: Սա՛ է այսօրվա Հայաստանի պատկերը, որը պետք է փոխել, եթե չենք ուզում հերոս երիտասարդների նոր դիակներ ունենալ սահմանում ու տականքների նոր խմբաքանակ՝ ընտրատեղամասերում:
Հ.Գ.: Եթե հետևելու լինենք տարած ու հետ բերած «էջմիածնական միաբանների» խորհրդին, ապա չպետք է քննադատենք ընտրակեղծիքները, քանզի հիմա դրա ժամանակ չէ, և չպետք է մեղադրենք տեղի ունեցածի համար Սերժ Սարգսյանի գլխավորած իշխանական համակարգին, որպեսզի ՀՀԿ ղեկավարը Ղարաբաղի բանակցությունների ժամանակ իրեն ուժեղ զգա:

Чтобы ты улыбался, Раздан!
По предварительным данным, на выборах мэра Раздана победил действующий глава города от РПА. Естественно, старыми «добрыми» методами.
Фактически, шаг в сторону народа, о котором сегодня много говорится, Серж Саргсян все-таки сделал, показав, что во властной системе ничего не изменилось – обладающие боевым духом молодые герои предназначены, чтобы погибнуть на границе, а сволочи – «набрать» на избирательных участках необходимые проценты.
Давший обещание заставить Раздан улыбаться член партии «Гражданский договор» Сасун Микаэлян, по официальным данным, проиграл («Мы не поведем народ к поражению, так как институциональны»).
Выборы мэра Раздана показали, что как минимум политически невменяемы все те, кто искренне считает, что после четырехдневной войны Серж Саргсян понял, что нужно пойти на реформы, поэтому необходимо его поддержать.
Жизнь показала, что после четырех дней войны фальсифицируют так же, как и до них. Так что, выдающие Саргсяну кредит доверия должны знать, что они тем самым как оправдывают все провалы последних восьми лет, так и несут равную ответственность за последующие.
Выборы мэра Раздана показали, что как минимум наивные «шустряки» все те, кто полагает, будто можно вести с властью отдельные заигрывания и добиться при этом результатов. Сейчас они поняли, что самоуничижительная фотосессия ведет не к победе, а к поражению.
Выборы мэра Раздана показали, что Серж Саргсян не только не готовится проводить реформы, но и пытается посредством своих старых и новых клиентов решать собственные проблемы под завесой «внутринациональной консолидации».
И, наконец, выборы в Раздане показали, что для изменения политической ситуации в стране нужна реальная внутринациональная консолидация.
Говоря народным языком, горбатого могила исправит, поэтому как минимум идиотично считать, что он вдруг исправится.
На фоне получаемой с поля боя информации накануне контраст стал еще более выразительным. Все еще лучше увидели различные армении и ее различных граждан. В то время как молодые ребята самоотверженно держат наши границы в Карабахе, группы столь же молодых парней заняты фальсификацией выборов. Такова картина сегодняшней Армении, которую нужно исправить, если не хотим получить новые трупы героев на границе и новые группы сволочей на избирательных участках.
P.S. Если следовать совету повторно рекрутированных «эчмиадзинских монахов», то не нужно критиковать фальсификации выборов, так как сейчас не время для этого, и не нужно винить в происходящем возглавляемую Сержем Саргсяном властную систему, чтобы руководитель РПА чувствовал себя сильным во время переговоров по Карабаху.