Ընտրակեղծարարության նախապատրաստում՝ «ներազգային համախմբման» կոչերի ներքո
Ինչպես հայտնի է, Լևոն Տեր–Պետրոսյաննառաջարկում է ներքին հարցերը մի կողմ դնել ու համախմբվել Սերժ Սարգսյանի շուրջը, որպեսզի վերջինս Ղարաբաղի հարցով ուժեղի դիրքերից բանակցի։
Առաջին հայացքից ռազմահայրենասիրական գաղափար է, բայց իրականում՝ շարքային հաճախորդություն։
«Համախմբման» այդ կոչը ներքաղաքական ենթատեքստ ունի։ Ղարաբաղը միայն պատրվակ է։ Միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի առաջին կուրսի ուսանողին էլ է պարզ, որ Ղարաբաղի հարցում բանակցությունները կարող են վերսկսվել առաջիկայում, բայց ավարտվել տարիներ կամ անգամ տասնամյակներ հետո։ Պարզ է, որ որևէ համապարփակ համաձայնագրի ստորագրում ղարաբաղյան հակամարտության թեմայով մոտ ապագայում չի սպասվում։ Իսկ դա նշանակում է, որ եթե հայտարարվում է, թե եկեք համախմբվենք, որպեսզի Սարգսյանը լավ բանակցի, ապա դա կայացած գործարքի քողածածկման նպատակ է հետապնդում։ Գործարքն այդ վերաբերում է ներքաղաքական զարգացումներին։
Փորձը ցույց է տվել, որ ՀՀԿ ղեկավարին սեփական աթոռից բացի այլ բան չի հետաքրքրում։ Ու եթե նա համաձայնել է գնալ ՀԱԿ առաջնորդի տուն, ապա բացառապես սեփական խնդիրների լուծման, այլ ոչ թե մեր երկրի պաշտպանունակությանը վերաբերող հարցերի համար։ Տեր–Պետրոսյանն էլ է ապացուցել, որ բացառապես սեփական խնդիրների լուծման մասին է մտածում։
Սարգսյան–Տեր–Պետրոսյան հանդիպմանը հաջորդող իրադարձությունները ցույց տվեցին, որ կա հստակ դերաբաժանում. Սարգսյանն իր վերարտադրությանը միտված խնդիրն է լուծում, իսկ Տեր–Պետրոսյանը «ներազգային համախմբման» դեմագոգիկ կոչի ներքո պայքարում է ՀՀԿ ղեկավարի ընդդիմախոսների դեմ։ Թե ինչ է ուզում շահել այս գործարքից ՀՀԿ ղեկավարը, ակնհայտ է։ Իսկ թե ինչ է շահում դրանից հանրությունն ու ՀԱԿ–ը որպես կառույց, անհայտ է։ Կարող է անհատապես շահել ՀԱԿ առաջնորդը, բայց դե տվյալ դեպքում մենք քննարկում ենք հանդիպման քաղաքական, այլ ոչ թե ֆինանսատնտեսական կողմը։
Իսկ այն, որ Սարգսյանի վարքագծի ու կառավարման ոճի վրա որևէ ազդեցություն չի թողել չորսօրյա արյունալի պատերազմը և նա մտադիր չէ բարեփոխումներ անել ու զբաղված է բացառապես վերարտադրության խնդիրներով, երևում են նրա քայլերից։
Հրազդանի քաղաքապետի ընտրությունները ցույց տվեցին, որ կարմիր կովն իր կաշին չի փոխելու։ Եթե առաջնորդվենք լևոնական տրամաբանությամբ, ապա չպետք է քննադատենք ընտրակեղծարարներին, որպեսզի ներքաղաքական անկայունություն չլինի, և որպեսզի Սարգսյանը լավ բանակցի Ղարաբաղի հարցում։ Բայց դե ...
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ իշխանությունները, օգտվելով պատերազմական թոհուբոհից, համազգային սգից, թաղումներից ու հաճախորդների առաջացրած աղմուկից, տապալեցին «4+4+4» ձևաչափով Ընտրական նոր օրենսգրքի քննարկումները։
Տապալեցին այն առումով, որ չընդունեցին իշխանական կոլաիցիայի մաս չկազմող ԱԺ խմբակցությունների ու քաղաքացիական հասարակության համատեղ հինգ պահանջները։Այդպիսով Սերժ Սարգսյանը ցույց տվեց, որ որևէ զիջում հանրությանը չի պատրաստվում անել։ Նա հանրությանը վերապահել է միայն բանակին զինվոր տալու, իսկ զինվորին վերապահել է սեփական ոգին ու մարմինը թշնամուն դեմ տալու ֆունկցիան։
Բայց ինչքան էլ «էջմիածնական միաբանները» «ներքաղաքական կայունության» ու «ներազգային համախմբման» շրջանակներում սատարեն Սերժ Սարգսյանին, միևնույն է խնդիրները մնում են։
Ընտրական նոր օրենսգրքի հետ կապված այն հինգ պահանջները, որոնց շուրջ քաղաքական ուժերի և քաղաքացիական հասարակության միջև կոնսենսուս էր կայացել, անտեսվել են Սերժ Սարգսյանի կողմից։
Այդ պահանջներին պետք է տեր կանգնել անկախ ամեն ինչից։ Հինգ պահանջները հանրային պահանջներ են ու կապ չունի, թե որ քաղաքական ուժը Սերժ Սարգսյանի հետ ինչպիսի հարաբերությունների մեջ է մտել։
Բ26–ը փորձ է անում սահմանում զոհվածների հետ կապված ողբի ներքո «սղացնել» այս արատավոր համակարգն է՛լ ավելի արատավոր դարձնող և առկա խնդիրներն է՛լ ավելի խորացնող Ընտրական նոր օրենսգիրքը, բայց դա պետք է տորպեդահարել։ Մենք սահմանին էլի զոհեր կունենանք ու շատ ավելի մեծ աղետի կհանդիպենք, եթե թիկունքում չկարողանանք հաղթել։ Եվ ուրեմն, պետք է կռիվ տալ բոլոր հարթություններում։ Ամենակարևորներից մեկն այս պահին ԸՆտրական նոր օրենսգիրքն է։
Հայտարարվեց, որ կոնսենսուս չի կայացել ու քննարկումներն ավարտվեցին։ Բայց եթե «4+4+4»ձևաչափը արդյունք չի տվել, ապա դա չի նշանակում, որ հինգ պահանջները հասարակական–քաղաքական օրակարգից դուրս են գալիս։ Հակառակը՝ օրակարգում այդ պահանջները դառնում են հիմնականը և կարիք է առաջանում նոր ձևաչափի։

Подготовка избирательных фальсификаций под призывами о «внутринациональной консолидации»
Как известно, Левон Тер-Петросян предлагает оставить в стороне внутриполитические вопросы и сплотиться вокруг Сержа Саргсяна, чтобы он переговаривался по Карабаху с сильных позиций.
На первый взгляд, военно-патриотическая идея, но в действительности – рядовое клиентство.
Этот призыв к «консолидации» несет в себе внутриполитический подтекст. Карабах – лишь предлог. Даже первокурснику факультета международных отношений понятно, что переговоры по Карабаху могут возобновиться в ближайшее время, но завершиться – через годы и даже десятилетия. Понятно, что подписание какого-либо всеобъемлющего соглашения по урегулированию Карабахского конфликта в ближайшем будущем не ожидается. А это означает, что если заявляется о необходимости консолидации ради проведения хороших переговоров, это направлено на прикрытие уже состоявшейся сделки, которая касается внутриполитических развитий.
Опыт показывает, что руководителя РПА ничего, кроме своего кресла, не интересует. И если он согласился пойти в гости к лидеру АНК, то исключительно в целях решения личных целей, а не для обсуждения касающихся обороноспособности страны вопросов. Тер-Петросян тоже доказал, что думает исключительно о решении собственных задач.
Последовавшие за встречей между Саргсяном и Тер-Петросяном события показали, что имеется четкое разделение ролей: Саргсян решает задачу воспроизводства своей власти, а Тер-Петросян борется под демагогичным лозунгом о «внутринациональной консолидации» с оппонентами руководителя РПА. Что же от этого выигрывает общество и АНК как структура, неизвестно. Личные выгоды может извлечь лидер АНК, но в данном случае мы обсуждаем политическую, а не финансово-экономическую составляющую встречи.
То, что кровопролитная четырехдневная война не оказала на поведение Саргсяна и стиль его правления никакого влияния, что он не намерен идти на реформы и что занят исключительно вопросами воспроизводства у власти, видно из его шагов.
Выборы мэра Раздана в очередной раз показали, что исправить горбатого в состоянии лишь могила. Если руководствоваться левоновской логикой, то не нужно критиковать фальсификаторов выборов, чтобы не вызвать внутриполитической нестабильности, и Саргсяну удалось провести по Карабаху хорошие переговоры. Но…
Кстати, примечательно, что власти, воспользовавшись военной суматохой, общенациональным трауром, похоронами и поднятой клиентами шумихи, провалили обсуждения нового Избирательного кодекса в формате «4+4+4».
Провалили в том плане, что не приняли совместные пять требований не входящих во властную коалицию фракций НС и гражданского общества. Тем самым Серж Саргсян показал, что не готовится идти обществу на какие-либо уступки. Он отвел обществу лишь функцию поставки армии солдат, а солдату – противопоставления врагу собственного духа и тела.
Однако сколько бы «эчмиадзинские монахи» ни поддерживали Сержа Саргсяна в рамках «внутриполитической стабильности» и «внутринациональной консолидации», все равно проблемы остаются.
Те пять требований в связи новым Избирательным кодексом, вокруг которых состоялся консенсус между политическими силами и гражданским обществом, Сержем Саргсяном были проигнорированы.
Эти требования нужно отстоять во что бы то ни стало. Пять требований – требования общества, и не имеет значения, какая политическая сила в какие отношения с Сержем Саргсяном вошла.
Президентский дворец пытается провести под трауром по погибшим на границе солдатам новый Избирательный кодекс, усугубляющий и без того порочную систему и имеющиеся проблемы. И его нужно торпедировать. Мы получим на границе еще больше жертв и столкнемся с еще большей катастрофой, если не сможем победить в тылу. Следовательно, сражаться нужно на всех фронтах. И одним из самых главных на сегодня является новый Избирательный кодекс.
Было заявлено, что консенсус не состоялся, и обсуждения завершились. Но если формат «4+4+4» не принес результатов, это еще не означает, что пять требований вышли из общественно-политической повестки. Наоборот, они становятся в повестке основными, и возникает необходимость в новом формате.