Դավութօղլու. «Սիրիայի հետ սահմանը բաց է մարդասիրական նկատառումներով»
Թուրք-սիրիական սահմանը շարունակում է բաց մնալ մարդասիրական նկատառումներով։ ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն՝ ի պատասխան այն հաղորդագրության, որ ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Բարաք Օբաման հեռախոսազրույցի ժամանակ բարձրացրել են թուրք-սիրիական սահմանը փակելու հարցը:
Նա ընդգծել է՝ Թուրիայի համար արժեք չունեն երկու երկրների առաջնորդների բանակցությունները, որոնք կարող են միմյանց հետ քննարկել՝ ինչ ցանկանում են։ Դավութօղլուն շեշտել է՝ վերջին խոսքը պատկանում է Թուրքիային։
«Թուրքիան սահմանը բաց է պահում փախստականների համար մարդասիրական նկատառումներով: Եվ աշխարհը պետք է միայն շնորհակալություն հայտնի Թուրքիային, այլ ոչ թե հաշվետվություն պահանջի»,- նշել է թուրք վարչապետը։

Давутоглу: «Турция держит границу открытой для беженцев из гуманитарных соображений»
Турецко-сирийская граница остается открытой из гуманитарных соображений. Как сообщает ТАСС, об этом заявил премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, прокомментировав сообщения о том, что ранее, в понедельник, президенты России и США Владимир Путин и Барак Обама обсудили в телефонном разговоре ситуацию в Сирии, и в частности, подняли вопрос о необходимости закрытия турецко-сирийской границы.
«Для нас нет ценности в переговорах лидеров двух каких-либо стран по поводу Турции заочно. Они могут обсуждать между собой, что угодно, но о том, что касается Турции, последнее слово принадлежит нам», – сказал он, отметив необходимость оценки контекста, в котором Путин и Обама обсуждали тему закрытия границы.
«Турция держит границу открытой для беженцев из гуманитарных соображений. И мир должен лишь благодарить Турцию за это, а не спрашивать у нее по счетам», – заявил Давутоглу.