Սաուդյան թագավորի սիրելի որդին «թաղել է» ՌԴ հետ նավթային գործարքը
Նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցման հարցով Դոհայի անհաջող բանակցությունները վկայում են ոչ միայն նավթային շուկայում առկա ճգնաժամի մասին, որքան աշխարհաքաղաքականության մեջ և ՌԴ ու Սաուդյան Արաբիայի հարաբերություններում առաջացած նոր դժվարությունների։ «Life»–ի փոխանցմամբ՝ 8–ժամյա քննարկումներից հետո երկրների միջև այդպես էլ համաձայնություն չի կայացել։
ՌԴ էներգետիկայի նախարար Ալեքսանդր Նովակը բանակցությունների տապալման մեղավոր է համարել Սաուդյան Արաբիային, Արաբական Միացյալ Էմիրություններին, Քուվեյթին ու Քաթարին՝ նավթի արդյունահանման ծավալների սառեցումից նրանց հրաժարվելն անվանելով «անխոհեմ»։
Փորձագետները ենթադրում են, որ Սաուդյան Արաբիայի որոշման վրա ներգործել է արքայազն, այդ երկրի պաշտանության նախարար Մուհամմեդ բին Սալմանը, որը, մի շարք լրատվամիջոցների փոխանցմամբ, ապակայունացնում է արաբական աշխարհը՝ Եմենում և Սիրիայում պատերազմներ հրահրելով։
«Սա մեր պատերազմը չէ, այլ նրանց, ովքեր լրջորեն տուժել են գնանկումից»,–ասել է արքայազնը՝ նախքան կհայտարարեր, որ իր երկիրը հրաժարվում է սառեցումից, եթե դրան համաձայն չեն Լիբիան և Իրանը։
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ արքայազնը հիվանդագին է տանում Էր–Ռիադի և Թեհրանի միջև աճող հակամարտությունը։ Նա նաև կողմնակիցներ է փնտրում իր հակառակորդի դեմ միավորվելու համար։ Վերջերս, օրինակ, նա հանդիպել է Աբու–Դաբիի արքայազնի հետ։

Любимый сын саудовского короля «похоронил» нефтяную сделку с Россией
Неудачные переговоры в Дохе по заморозке добычи нефти свидетельствуют не столько о кризисе на нефтяном рынке, сколько о новых трудностях в геополитике и отношениях РФ и Саудовской Аравии. После восьмичасового обсуждения вопроса, соглашение между странами так и не было подписано. Об этом сообщает «Life».
Глава Минэнерго РФ Александр Новак возложил ответственность за срыв переговоров на СА, ОАЭ, Кувейт и Катар, назвав их отказ от заморозки «неразумным».
Как полагают эксперты, на решение СА повлияли вмешательство и личные амбиции принца Мухаммеда бин Салмана. СМИ не случайно назвали его «политическим игроком, который дестабилизирует арабский мир посредством прокси-войн в Йемене и Сирии».
«Это не наша война. Это война тех, кто серьезно пострадал от падения цен», - сказал саудовский принц Мухаммед бин Салман перед тем, как заявить, что страна откажется от заморозки, если на нее не согласятся Ливия с Ираном.
Как передает источник, занимая пост министра обороны СА, принц болезненно воспринимает нарастающий конфликт между Эр-Риядом и Тегераном. Отмечатеся, что Мухаммед бин Салман ищет союзников, чтобы «дружить против» соперников. Так, недавно он встречался с наследным принцем Абу-Даби, с которым обсудил двусторонние отношения.