Հերակլեսի արձանը բարբարոսներից պաշտպանել են շարժական առնանդամով
Ուշագրավ իրավիճակ է ստեղծվել Ֆրանսիայի Արքաշոն քաղաքի Մոռեսկ զբոսայգում 1948թ.-ից տեղադրված Հերակլեսի 3-մետրանոց արձանի շուրջ:
Ինչպես տեղեկացնում է «Life»-ը, վերականգնող մասնագետները որոշել են հատուկ՝ շարժական առնանդամ ստեղծել, որը միացվելու է արձանին միայն տոնական օրերին:
Բանն այն է, որ արձանի այդ մասի նկատմամբ բարբարոսության բազմաթիվ դեպքեր են գրանցվել:
«Հաշվի առնելով տղամարդու այդ օրգանի նրբությունը՝ մենք որոշեցինք Հերակլեսի համար շարժական պրոթեզ ստեղծել, որը հնարավոր կլինի միացնել արձանին ամեն միջոցառումից առաջ: Դա ամենալավ որոշումն է: Ես ոչ մեկին, նույնիսկ ամենաատելի թշնամուն չէի ցանկանա վերապրել այն տանջանքները, որոնք ապրել է այս արձանը», - հայտարարել է քաղաքապետի տեղակալ Մարտին Ֆիլիպպոն:
Նշվում է, որ շարժական պրոթեզի չափերը դեռ հայտնի չեն: Այժմ առնանդամի փոխարեն Հերակլեսի մոտ մնացել է միայն փոքր մետաղական ձող:
Ուշագրավ է նաև այն, որ ի սկզբանե արձանի հեղինակ Քլոն Բոսկոն ստիպված է եղել 2 անգամ կարճացնել Հերակլեսի սեռական օրգանը, քանի որ այն չափազանց մեծ էր և շոկի էր ենթարկում տեղացի կանանց:

Статую Геракла защитили от вандалов при помощи съемного пениса
Примечательная ситуация сложилась вокруг расположенной во французском городе Аркашон трехметровой статуи Геракла, установленной с 1948 года в парке Мореск.
Как сообщает «Life», реставраторы приняли решение соорудить специальный съемный член, который будет присоединяться к статуе только во время праздников или торжественных мероприятий. Тем самым предполагается защитить статую от бесконечного числа актов вандализма по отношению к мужскому достоинству мифического героя.
«Учитывая хрупкость мужского достоинства Геракла, мы решили сделать ему съемный протез, который мы сможем присоединять к статуе перед каждой церемонией. Это самое лучшее решение. Я никому, даже моим злейшим врагам, не пожелал бы пройти через то, через что пришлось пройти этой скульптуре», – отметил заместитель мэра Мартин Филиппо.
Размер съемного протеза пока неизвестен. Сейчас вместо пениса у Геракла остался лишь небольшой металлический стержень. За последнее десятилетие варвары регулярно похищали пенис.
Изначально создатель скульптуры Клон Боско подвергся критике из-за создания слишком большого размера полового органа Геракла. Он вынужден был вдвое укоротить пенис, поскольку он шокировал местных женщин.