Հակառակորդի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է Մատաղիսի տարածք
Ապրիլի 23-ի կեսօրից ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում սկսված հակառակորդի հրետանային նախահարձակ ակտիվությունը շարունակվել է նաև ապրիլի լույս 24-ի գիշերը:
Նշված ժամանակահատվածում շփման գծի հյուսիսարևելյան (Մարտակերտ) և հյուսիսային (Թալիշ)ուղղություններով ադրբեջանական զինուժը տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, 60 (16 արկ), 82 (99 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից տիպի հրանոթներից (19 արկ) և TR-107 տիպի համազարկային հրթիռային կայանքներից (25 արկ) ինտենսիվ կրակ է վարել պաշտպանության բանակի դիրքապահների ուղղությամբ:
Հատկանշական է, որ հակառակորդն իր նախահարձակ գործողությունների թիրախ էր ընտրել ոչ միայն մարտական դիրքերը, այլև Մատաղիս բնակավայրը: Դ-30 տիպի հրանոթից արձակված մեկ արկ ընկել է գյուղի տարածք: Բարեբախտաբար, կորոստ չիեղել:
ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները անցել են զինված դիմակայությանպայմաններում իրավիճակի կայունացմանն ուղղված և հակառակորդ կողմի զսպմանգործողությունների:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացնում է, որ ադրբեջանական կողմի ձեռնարկած վերոնշյալ նախահարձակ գործողությունները մեկ անգամ ևս փաստում են, որ հակառակորդը շարունակում է բացահայտ կերպով խախտել ս.թ. ապրիլի 5-ից կողմերի միջև ձեռք բերված կրակի դադարեցման մասին պայմանավորվածությունը և նպատակաուղղված սրել իրավիճակն առաջնային գծում:

Снаряд противника упал в населенный пункт Матагис
23 апреля начавшиеся с полудня артиллерийские наступательные действия противника на линии соприкосновения Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики и ВС Азербайджана продолжились также на утро 24 апреля. Об этом сообщает пресс-служба МО НКР.
В указанный период времени в северо-восточном (Мартакерт) и северном (Талиш) направлениях линии соприкосновения азербайджанская сторона из разнокалиберного стрелкового оружия, 60 мм (16 снарядов), 82 мм (99 снарядов) минометов, 122 мм гаубицы Д-30 и реактивной системы залпового огня TR-107 (25 снарядов) открыла интенсивный огонь по боевым постам Армии обороны НКР.
Примечательно, что противник своей мишенью избрал не только боевые посты, но и населенный пункт Матагис. Один снаряд, выпущенный из гаубицы Д -30, упал на территорию села. К счастью, потерь нет.
Передовые подразделения АО в условиях вооруженного противостояния приступили к мерам, нацеленным на стабилизацию ситуации и сдерживания натиска противника.
МО НКР сообщает, что предпринятые наступательные действия азербайджанской стороны еще раз подтверждают, что противник продолжает открыто нарушать договоренность о прекращении огня, заключенную между сторонами 5 апреля текущего года, тем самым целенаправленно обостряя ситуацию на передовой.