Շ. Թորոսյան. «…երբ հայ–թուրքական սահմանի բացմամբ այլընտրանքային ճանապարհ կունենանք»
-Թուրք-հայկական սահմանի բացումն առաջին հերթին միտված է լինելու Հարավային Կովկասը տնտեսական մեկ տարածաշրջան դիտարկելու գործընթացին,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը։
Բանախոսը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունները միշտ հայտարարել են, թե քանի որ կախված ենք Վրաստանից, չենք կարող համարժեք հակազդեցություն ցուցաբերել Վրաստանի իշխանությունների կողմից Ջավախքում կատարվող քաղաքականությանը։
-Բայց հիմա, երբ հայ-թուրքական սահմանի բացմամբ այլընտրանքային ճանապարհ կունենանք, վստահ եմ, որ Հայաստանի իշխանություններն էապես կկոշտացնեն իրենց դիրքորոշումը և վրաց իշխանություններից կպահանջեն արդարացի համարժեք վերաբերմունք ցուցաբերել ջավախահայության նկատմամբ և հարգել նրանց իրավունքները,-ընդգծել է Շ. Թորոսյանը։
Պատգամավորն ասել է, թե դա արդեն նկատելի է. «Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ նախագահի ելույթն այդ քաղաքականության ձևակերպման սկիզբն է»։
-Սա շրջադարձային իրադարձություն էր, երբ հանրապետության նախագահի շուրթերով ձևակերպվեցին այն հիմնական քաղաքական  անհրաժեշտությունները, որոնք պետք է լուծվեն Ջավախքում,-ասել է Շիրակ Թորոսյանը։

Ш.Торосян : «... когда с открытием армяно-турецкой границы будем иметь альтернативную дорогу»
«Открытие армяно-турецкой границы в первую очередь направлен на процесс рассмотрения Южного Кавказа, как одного экономического региона» ,- сказал председатель  земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян.
Выступающий отметил, что власти Армении всегда объявляли, что поскольку мы зависим от Грузии, не можем оказать адекватное влияние на политику, осуществляемую в Джавахке со стороны властей Грузии.
«Но сейчас, когда с открытием армяно-турецкой границы будем иметь альтернативную дорогу, уверен, что власти Армении существенно ужесточат свою позицию и потребуют от грузинских властей оказать справедливое равноценное отношение к армянам Джавахка и уважать их права», - подчеркнул Ш.Торосян.
Депутат сказал, что это уже заметно: «Выступление президента РА от 1 сентября - начало формирования этой политики».
«Это было переломным событием, когда устами президента РА были оформлены те политические необходимости, которые должны быть решены в Джавахке», - сказал Ширак Торосян.