Շիրակ Թորոսյան. «Ուզում եմ հավատալ, որ Վերին Լարսի անցակետը շուտափույթ կբացվի»
-Դժվարանում եմ կոնկրետ կանխատեսում անել, բայց նաև ուզում եմ հավատալ, որ Վերին Լարսի անցակետը շուտափույթ կբացվի, ինչը կնպաստի դեպի Ռուսաստան ցամաքային ճանապարհի բացմանը,-«Փաստարկ» մամուլի ակումբում ասել է «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը։ Անցակետի բացման հարցում Ռուսաստանի հապաղումը Շ. Թորոսյանը պայմանավորում է վրաց-ռուսական հարաբերություններով։
Խոսելով վրացական իշխանությունների մասին՝ Շ. Թորոսյանն ասել է, թե նրանք  այդպես էլ չհասկացան, որ անհրաժեշտ է հարևան-բարեկամ երկրների հետ հավասար գործընկերային հարաբերություններ կառուցել, որպեսզի երկուստեք շահավետ լինի։
-Նրանք իրենց պահվածքով հոգնեցրել են թե՛ Հայաստանին, թե՛ Ադրբեջանին և թե՛ Թուրքիային։ Եթե քաղաքական տեսանկյունից Ադրբեջանն ու Թուրքիան չէին ցանկանում շրջափակումը վերացնել հասկանալի պատճառներով, ապա ներքուստ համոզված եմ, որ նրանց գործարարները կուզենային հայաստանյան ճանապարհներով այլընտրանք ունենալ, որպեսզի ազատվեն վրացական կամակորություններից, ինչն անպայման կլինի, եթե բացվի թուրք-հայկական սահմանը,-հայտարարել է ԱԺ պատգամավորը։

Ширак Торосян: «Хочу верить, что пропускной пункт Верхнего Ларса скоро откроется»
«Затрудняюсь сделать конкретное предположение, но хочу верить, что пропускной пункт Верхнего Ларса скоро откроется, что будет способствовать открытию сухопутной дороги в Россию», - сказал председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян в клубе «Пастарк». Промедление России в вопросе открытия пропускного пункта Ш. Торосян обусловливает грузино-российскими отношениями.
Говоря о грузинских властях, Ш. Торосян сказал, что они так и не поняли, что с соседними дружественными странами необходимо строить равные партнерские отношения, чтобы обеим сторонам было выгодно.
«Они своим поведением утомили и Армению, и Азербайджан, и Турцию. Если бы Азербайджан и Турция не хотели снять блокаду из политических соображений, то я уверен, что их бизнесмены хотели бы иметь альтернативный путь через Армению, чтобы избавиться от грузинского упрямства, что обязательно произойдет, если откроется армяно-турецкая граница», - заявил депутат НС.