Իտալիայում քաղցածներին թույլատրել են ուտելիք գողանալ
Իտալիայի բարձրագույն վճռաբեկ դատարանի որոշմամբ՝ քաղցը հագեցնելու համար սննդամթերքի գողությունն այլևս հանցագործություն չի համարվի այդ երկրում։ Այս մասին գրում է «Գազետան»՝ «Daily Mai»–ին հղումով։
Նշվում է, որ նման որոշում է կայացվել գործազուրկ ուկրաինացի Ռոման Օստրյակովի գործի արդյունքներով, որը 2011–ին 6–ամսյա կալանքի և 100 եվրո տուգանքի էր դատապարտվել Գենուիի սուպերմարկետից պանրի երկու կտոր և մեկ տուփ նրբերշիկ (ընդհանուր, մոտ 4 եվրո արժողությամբ) գողանալու համար։
Դատարանը եզրակացրել է, որ Օստրյակովը նման քայլի է դիմել քաղցից դրդված, դրա համար էլ նրա կատարածը հանցագործություն չէ։

В Италии голодным разрешили красть еду
Согласно постановлению Высшего кассационного суда Италии, кража продуктов для утоления голода больше не является преступлением в этой стране, пишет «Daily Mail».
Сообщается, что соответствующее решение было принято по итогам рассмотрения дела безработного украинца Романа Острякова, приговоренного в 2011 году к шести месяцам заключения и штрафу в €100 за кражу в супермаркете Генуи двух кусков сыра и упаковки сосисок общей стоимостью чуть более €4.
Остряков пошел на кражу из-за «непосредственной и насущной необходимости пропитания», потому его деяние не является преступлением, постановил суд.