Էրդողանը դատի է տվել Գերմանիայի «Axel Springer AG» կոնցեռնի ղեկավարին
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը դատի է տվել Գերմանիայի խոշորագույն մեդիակոնցեռններից մեկի՝ «Axel Springer AG»-ի ղեկավար Մաթիաս Դեփֆերնին, որն աջակցության խոսքեր էր ասել ZDF հեռուստաընկերության եթերում Էրդողանի մասին վիրավորական բանաստեղծություն կարդացած գերմանացի երգիծաբան Յան Բյոմերմանին։ Այս մասին հայտնում է «Գազետան»՝ «Deutsche Welle»-ին հղումով։
Նշվում է, որ Դեփֆներն ասել է, որ ծիծաղել է Էրդողանի մասին կատակի վրա, որից հետո թուրքական կողմը պահանջել է արգելք դնել մեդիակոնցեռնի ղեկավարի վրա, որը նրան թույլ չի տա Բյոմերմանի հասցեին որեւէ հայտարարություն անել։
Միևնույն ժամանակ, Էրդողանը մտադիր է դատական հայց ներկայացնել գերագույն ատյանի դատարան, եթե արգելքը չբավարարվի։ Այս մասին հայտնել է Թուրքիայի նախագահի փաստաբան Ռալֆ Հեքերը։
Հիշեցնենք՝ ապրիլի 10-ին Թուրքիայի կառավարությունը Գերմանիայի ԱԳՆ-ից պահանջել էր քրեական գործ սկսել հեռուստահաղորդավար Յան Բյոմերմանի նկատմամբ։ Գերմանիայի արդարադատության նախարար Հայքո Մաասն էլ նշել էր, որ նախադատական կարգով կպարզվի՝ Բյոմերմանի բանաստեղծությունը երգիծա՞նք էր, թե՞ զրպարտանք։

Эрдоган подал в суд на главу немецкого медиаконцерна «Axel Springer AG»
Президент Турции Реджеп Эрдоган подал в суд на руководителя одного из крупнейших медиаконцернов Германии «Axel Springer AG» Матиаса Депфнера, который выразил слова поддержки в адрес немецкого сатирика Яна Бемерманна, прочитавшего оскорбительный стих про турецкого президента в эфире телеканала ZDF, сообщает «Deutsche Welle».
Отмечается, что Депфнер сказал, что смеялся над шутками про Эрдогана, после чего турецкая сторона потребовала наложить запрет на руководителя медиаконцерна, который не позволит ему делать какие-либо заявления в адрес Бемерманна.
При этом Эрдоган намерен подать иск в суд высшей инстанции, если запрет не будет удовлетворен, сказал адвокат президента Турции Ральф Хекер.
Напомним, что 10 апреля турецкое правительство потребовало от министерства иностранных дел Германии начать уголовное дело в отношении телеведущего Яна Бемерманна. Вслед за этим министр юстиции Германии Хайко Маас заявил, что в досудебном порядке будет решаться вопрос, считать ли стихотворение Бемерманна сатирой или клеветой, и отметил, что в любом случае суд над Бемерманном состоится.
Стихотворение было прочитано Бемерманном 31 марта в передаче «Neo Magazin Royale» немецкого телеканала ZDF. В своей сатире автор обвинил турецкого лидера в притеснении курдов и христиан, а также в закрытии оппозиционных газет.