Պեսկովը պատմել է՝ ինչու Պուտինը չի շնորհավորել Վրաստանի և Ուկրաինայի նախագահներին
Ռուսաստանի նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը նշել է՝ ՌԴ առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինը Հաղթանակի օրվա կապակցությամբ չի շնորհավորել Ուկրաինայի և Վրաստանի նախագահներին պատշաճ մակարդակի երկխոսության բացակայության պատճառով։ Այս մասին հայտնում է РИА «Новости»–ն։
«Դու գիտեք, որ պատշաճ մակարդակով կամ ընդհանրապես բացակայում է որևէ երկխոսություն ՌԴ և Վրաստանի ղեկավարների միջև։ Պատշաճ մակարդակով երկխոսությունը բացակայում է նաև ՌԴ և Ուկրաինայի ղեկավարությունների միջև»,–հայտարարել է Պեսկովը։
Կրեմլի ներկայացուցչի խոսքով՝ ՌԴ–ն երբեք այդ երկրների հետ երկկողմանի հարաբերություններում առկա բացասական գործընթացների նախաձեռնող չի եղել։
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ Պուտինը Հաղթանակի 71–րդ տարելիցի կապակցությամբ նախօրեին շնորհավորել է ԱՊՀ երկրների, Աբխազիայի, Հարավային Օսիայի ղեկավարներին, ինչպես նաև Վրաստանի և Ուկրաինայի քաղաքացիներին՝ նշելով, որ չպետք է թույլ տալ պատմության վերանայում։

Песков рассказал, почему Путин не поздравил президентов Грузии и Украины с Днем Победы
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков объяснил тот факт, что Владимир Путин не поздравил с Днем Победы лидеров Украины и Грузии отсутствием должного уровня диалога, передает РИА «Новости».
«Вы знаете, что отсутствует на должном уровне или вообще отсутствует, как в случае с Грузией, диалог между руководством России и руководством Грузии. На должном уровне отсутствует диалог между руководством России и Украины», – заявил Песков.
По его словам, Россия никогда не была инициатором негативных процессов двухсторонних отношений.
Песков напомнил слова Путина о том, что кризисные отношения на межгосударственном уровне никоим образом не сказываются на добрых чувствах и добрых традициях в отношении народов, поэтому поздравление президента адресовано народу.
9 мая Путин в поздравлении с 71-й годовщиной Победы главам ряда государств СНГ, Абхазии, Южной Осетии, а также гражданам Грузии и Украины подчеркнул, что нельзя допустить пересмотра истории.