Պորոշենկոյին խնդրել են Ռուսաստանը Կացապիա վերանվանել
Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի պաշտոնական կայքում այսօր՝ մայիսի 10-ին, խնդրագիր է հայտնվել Ռուսաստանը Կացապիա վերանվանելու առաջարկով։ Այս մասին հայտնում է «lenta.ru»-ն:
«Բոլոր փաստաթղթերում «Ռուսաստանի Դաշնության» փոխարեն օգտագործել Կացապիա անվանումը: Հարկավոր է իրերն իրենց անուններով կոչել»,- գրել է դիմումի հեղինակը:
Աղբյուրը հիշեցնում է՝ փետրվարին հայտնի դարձավ, որ Ուկրաինայի Գերագույն ռադան օրակարգ էր ներմուծել օրենքի նախագիծ, որն արգելում էր «Ռոսսիա» անվանումը Ռուսաստանի Դաշնության համար՝ դրա փոխարեն առաջարկելով «Մոսկովիա» տարբերակը։

Порошенко попросили переименовать Россию в Кацапию
На официальном сайте президента Украины Петра Порошенко во вторник, 10 мая, появилась петиция с предложением переименовать Россию в Кацапию, передает «Lenta.ru».
«Использовать во всех документах название Кацапия вместо «Российская Федерация». Надо называть вещи своими именами», – написал автор обращения.
Издание напоминает, что в феврале стало известно о том, что Верховная Рада Украины включила в повестку дня законопроект, запрещающий название «Россия» применительно к Российской Федерации и вводящий вместо него наименование «Московия».