Չինաստանը 721 մլրդ դոլար կուղղի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի զարգացմանը
Չինաստանը մինչեւ 2018 թվականը 4,7 տրիլիոն յուան (721 միլիարդ դոլար) կուղղի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի օբյեկտների կառուցմանը: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ–ը՝ «Ցզինցզի ցանկաո բաո»–ին հղումով։
«Այդ միջոցները կուղղվեն երկաթուղային եւ ավտոմոբիլային ճանապարհների, ծովային ուղիների զարգացմանը եւ օդանավակայանների կառուցմանը»,- նշվում է ՉԺՀ-ի Զարգացման եւ բարեփոխումների պետական կոմիտեի որոշման մեջ։
Փաստաթղթում ասվում է, որ ՉԺՀ-ի կառավարությունը մտադիր է տրանսպորտային հաղորդակցությունը զարգացնել ոչ միայն երկրի ներսում, այլեւ ուրիշ պետությունների հետ:
Չինաստանում երկաթուղիները տրանսպորտի կարեւորագույն տեսակներից են: 2015 թվականին չինական գնացքները 2,5 միլիարդ ուղևոր են փոխադրել, որը 10 տոկոսով ավելի է, քան մեկ տարի առաջ:

КНР вложит $721 млрд в развитие транспортной инфраструктуры
До 2018 года Китай вложит 4,7 трлн юаней ($721 млрд) в строительство объектов транспортной инфраструктуры. Об этом пишет газета «Цзинцзи цанькао бао», передает ТАСС.
«Эти средства будут направлены на развитие сетей железных и автомобильных дорог, морских путей и строительство аэропортов», – приводит издание выдержки из постановления Государственного комитета по развитию и реформам КНР.
В документе отмечается, что правительство КНР намерено развивать транспортное сообщение не только внутри страны, но и с другими государствами.
В Китае железные дороги являются одним из важнейших видов транспорта. В 2015 году китайские поезда перевезли 2,5 млрд пассажиров – на 10% больше, чем годом ранее.
В целом транспортная отрасль Китая за первые 11 месяцев 2015 года показала рост на 4,3% до 41 млрд тонн. Это произошло прежде всего за счет увеличения объемов перевозок автомобильным транспортом на 6,2% до 32,2 млрд тонн. Авиаперевозки выросли на 5,2% до 5,66 млн тонн.