Սերժ Սարգսյանը սկսում է իրենից
Հաճախ կարելի է լսել, որ պաշտոնյաները պետք է բարեփոխումները սկսեն իրենցից։ Սերժ Սարգսյանը հենց այդպես էլ վարվում է։ Խոսքը, սակայն, տվյալ դեպքում բարեփոխման մասին չէ։
Ինչպես հայտնի է, չորսօրյա պատերազմից անմիջապես հետո Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ գրասենյակ էր հավաքել ԱԺ–ում մեծամասնություն ունեցող պատգամավորներին ու արտահերթ քննարկում կազմակերպել։ Ոմանք միամտաբար կարծում էին, որ այդ քննարկումը նվիրվել է ռազմական գործողություններին, մեր ունեցած կորուստներին ու ստեղծված իրավիճակում իշխանության անելիքներին։
Հետագայում բոլորի համար պարզվեց, որ Սերժ Սարգսյանին երկու բան էր մտահոգել։ Նա Ընտրական նոր օրենսգրքի քվեարկությունից առաջ կուսակիցներին հավաքել էր ու հրահանգել «կողմ» քվեարկել՝ այդպիսով ցույց տալով, որ որոշակի մտավախություն ունի քաղաքական «սաբոտաժի» մասով։
Քննարկված մյուս հարցը Հրազդանի ցեմենտի գործարանի վերաբերյալ էր։ Բանն այն է, որ խորհրդարանական մեծամասնությունը տապալել էր օրինագիծը և այդ կազմակերպության ավելի քան կես միլիարդ դրամի հարկային պարտքերը չէր ներել։ Դա հունից հանել էր Սերժ Սարգսյանին (նա միայն անձնական շահեր ունենալու դեպքում է օպերատիվ գործում)։
ՀՀԿ–ականների վրա «բոչկա» գլորելուց հետո Բ26–ը կրկին խորհրդարան ուղարկեց ցեմենտի գործարարին հարկային ներում շնորհող փաստաթուղթը։ Այն այսօր ընդունվել է 86 «կողմ» ձայնով։
Եվ այսպես, չորսօրյա պատերազմից հետո ՀՀԿ ղեկավարն իր համար երկու կարևոր օրինագիծ անցկացրեց խորհրդարանում՝ Ընտրական նոր օրենսգիրքն առաջին ընթեցրցմամբ ընդունվեց, և Հրազդանի ցեմենտի գործարանին հարկային ներում շնորհվեց։
Իշխանական քարոզչամեքենան ու հաճախորդաց դասը հիմա գրոհ են սկսել Հրազդանի ցեմենտի գործարանի նախկին նոմինալ սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովի դեմ և «հակաօլիգարխիկ» բնույթի սրտաճմլիկ բաներ են գրում։
Իրականությունը, սակայն, այն է, որ Միխայիլ Բաղդասարովն այդ հիմնարկի հետ կապ է ունեցել այնքանով, որքանով որ ՀՀԿ ղեկավարի մյուս բիզնես գործընկերները, որոնց սկզբում աճեցնում են, ապա «կուլակաթափ» անում նույն սխեմայով։ Հանրությանը դա մատուցվում է որպես օլիգարխների դեմ պայքար, սակայն դա բլեֆ է։ Բլեֆ է նաև այն, որ Բաղդասարովը հարկերը չվճարելով՝ հեռացել է Հայաստանից ու բյուջեին վնաս պատճառել։ Բաղդասարովը հարկերը վճարել է, ուրիշ հարց է, որ դրանք այլ տեսքով են եղել ու այլ տեղում են հայտնվել։
Բաղդասարովի բոլոր բիզնես նախագծերը Սերժ Սարգսյանի հետ համատեղ են եղել։ Վերջինս այդ ընթացքում հասցրել է նույնիսկ Բաղդասարովի երեխաների քավորը դառնալ, թեև տարիներ առաջ ԱԺ–ում Սարգսյանը հայտարարեց, որ Բաղդասարովին չի ճանաչում (դա էլ է իր ոճի մեջ)։
Եվ այսպես, 2008–ից հետո «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման շրջանակներում Սերժ Սարգսյանը սկսել է իրենից. Բաղդասարովի ձեռքից խլվեցին նրա փայաբաժիններն, ու դրանք այժմ ուղղակի կամ անուղղակի ձևով տնօրինվում են ՀՀԿ ղեկավարի կողմից։
Օրինակ՝ Բաղդասարովի բենզալցակայաններն ու այլ ենթակառուցվածքներն անցել են «Ռոսնեֆտին», իսկ «Ռոսնեֆտի» հայաստանյան գործընկերը դե ֆակտո Սերժ Սարգսյանն է։ Այսինքն՝ հեղուկ վառելիքի ներկրման հարցը Սարգսյանի աշխատասենյակում է որոշվում։
Ինչ վերաբերում է ցեմենտի գործարանը տույժերից ազատելուն, ապա ձևականությունների հետևից պետք չէ ընկնել և իրերը պետք է կոչել իրենց անվանումներով, այն է՝ ցեմենտի գործարանի մասով հարկային ներում է շնորհվել՝ Սերժ Սարգսյանի մասնավոր շահերը հաշվի առնելով։ Մնացածը դեմագոգիա է։

Саргсян начинает с себя
Часто можно услышать, что чиновники должны начать реформы с самих себя. Серж Саргсян именно так и поступает. Однако речь в данном случае не о реформировании.
Как известно, сразу же после четырехдневной войны Серж Саргсян собрал в офисе РПА составляющих парламентское большинство депутатов НС и организовал внеочередное обсуждение. Некоторые наивно полагали, это обсуждение касалось военных действий, понесенных нами потерь и задач власти в сложившейся ситуации.
Впоследствии всем стало понятно, что Сержа Саргсяна беспокоили две вещи. Он собрал своих однопартийцев перед голосованием по новому Избирательному кодексу и распорядился проголосовать за его принятие, показав тем самым, что имеет определенные опасения по части возможного политического саботажа.
Другой обсуждавшийся вопрос касался Разданского цементного завода. Дело в том, что парламентское большинство провалило принятие законопроекта, которым предполагалось списание данной организации более полумиллиарда драмов налоговых задолженностей. Это вывело Сержа Саргсяна из себя (он действует оперативно лишь при наличии личных интересов).
После озвучивания угроз в адрес РПА-евцев президентский дворец отправил в парламент законопроект о налоговой амнистии цементному заводу повторно. Он был принят 86 голосами «за».
Итак, после четырехдневной войны руководитель РПА провел в парламенте два важных для себя законопроекта – принятый в первом чтении Избирательный кодекс и решение о списании налоговых задолженностей Разданскому цементному заводу.
Властный агитпроп и клиентская братия начали сейчас нападки на бывшего номинального владельца завода «Раздан-Цемент» Михаила Багдасарова в душещипательном стиле «антиолигархической» борьбы.
Однако реальность в том, что Михаил Багдасаров имел к этому предприятию ровно такое же отношение, как и другие бизнес-партнеры руководителя РПА, которых сначала взрастили, а затем «раскулачили» по аналогичной схеме. Обществу это преподносится в качестве борьбы с олигархами, но на самом деле является блефом. Обманом является и то, что Багдасаров покинул Армению, не заплатив налоги и нанеся урон бюджету. Багдасаров налоги заплатил – другой вопрос, что были они в ином виде и оказались в совсем другом месте.
Все бизнес-проекты Багдасарова были совместными с Сержем Саргсяном. Последний даже успел за это время стать крестным детей Багдасарова, хотя годами ранее и заявил в НС, что Багдасарова не знает (это тоже в его стиле).
Итак, с 2008 года в рамках построения «Экономики одного олигарха» Серж Саргсян начал с самого себя: у Багдасарова были отняты его доли, которыми сейчас прямо или косвенно владеет руководитель РПА.
Например, бензозаправочные станции и сопутствующая инфраструктура Багдасарова перешла к «Роснефти», де-факто партнером которой в Армении является Серж Саргсян. То есть вопрос импорта жидкого топлива решается в кабинете Саргсяна.
Что касается освобождения от штрафов цементного завода, то гоняться за формальностями не нужно, и вещи следует называть своими именами, а именно: налоговая амнистия в отношении завода была применена с учетом частных интересов Сержа Саргсяна. Остальное – демагогия.