Սլավյանսկում մահացել է վետերան տատիկը, ում դեմքին մայիսի 9–ին «զելյոնկա» էին լցրել (լուսանկար, տեսանյութ)
Այսօր հայտնի է դարձել Հայրենական մեծ պատերազմի հերոս, Բելառուսի ազատագրման մասնակից, Սլավյանսկի բնակչուհի Լյուբով Պեչկոյի մահը։ «Россия 24»–ի փոխանցմամբ՝ 91-ամյա կինը մահացել է ուկրաինացի արմատականների հարձակման հաջորդ օրը։
Պեչկոն մյուս վետերանների հետ մայիսի 9–ին մասնակցում էր Հաղթանակի քայլերթին։ Ագրեսիվ տրամադրված երիտասարդների խումբը մխրճվել էր ամբոխի մեջ, սկսել ձվեր նետել մասնակիցների վրա, ալյուր թափել նրանց գլխին։ Լյուբով Պլեչկոյի երեսին էլ կանաչ լուծույթ՝ «զելյոնկա» էին լցրել։
Հարձակվողներին ձերբակալել են, սակայն ոստիկանությոևւնից հաղորդել են, որ նրանց կարող են միայն խուլիգանության մեջ մեղադրել։

СМИ сообщили о смерти бабушки-ветерана, в которую плеснули зеленкой (видео)
Сегодня стало известно о смерти героя Великой Отечественной войны, участницы освобождения Белоруссии, жительницы Славянска – Любови Печко. Как сообщает телеканал «Россия 24», 91-летняя женщина скончалась на следующий день после нападения украинских радикалов.
Любовь Печко, вместе с другими ветеранами, участвовала в марше Победы 9 мая. Группа агрессивно настроенных молодых людей ворвалась в толпу, начала забрасывать участников войны яйцами, сыпать на их головы муку. Любови Печко плеснули зеленкой в лицо.
Нападавших задержали, но в полиции сообщили, что предъявить им можно лишь обвинения в хулиганстве.
Позже пресс-служба депутата Верховной рады от «Оппозиционного блока» Натальи Королевской сообщила РИА «Новости», что информация о смерти ветерана не соответствует действительности.
«Бабушка жива, слава Богу. Это на днях умерла ее сестра. С бабушкой все в порядке, фонд Королевской ей помогает», — сказал собеседник агентства.