Կայացավ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը (տեսանյութ, լրացված)
Վիեննայում մեկնարկել է ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների արտգործնախարարների մասնակցությամբ Սերժ Սարգսյանի և Իլհամ Ալիևի հանդիպումը։
Այս մասին «Twitter»-ի իր միկրոբլոգում գրել է Ս. Սարգսյանի մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Հակոբյանը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ կայացել էր Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը Եվրոպական միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ֆեդերիկա Մոգերինիի, այնուհետև ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի հետ:
Ինչպես հայտնում են Ս. Սարգսյանի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Վիեննայում մայիսի 16-ի երեկոյան Սերժ Սարգսյանը և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը մասնակցել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների արտաքին գործերի նախարարների նախաձեռնությամբ և ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի, ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի, Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետքարտուղար Արլեմ Դեզիրի մասնակցությամբ տեղի ունեցած քննարկմանը: Հանդիպմանը մասնակցել են երկու երկրների արտաքին գործերի նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանը և Էլմար Մամեդյարովը, դեսպաններ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ջեյմս Ուորլիքը (ԱՄՆ), Պիեռ Անդրիոն (Ֆրանսիա) և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Քննարկվել են ԼՂ հակամարտության գոտում ս.թ. ապրիլի սկզբին զինադադարի կոպիտ խախտման հետևանքով ստեղծված լարված իրավիճակը և դրանից դուրս գալու ուղիները: Համանախագահող երկրների ներկայացուցիչները պնդել են 1994թ. զինադադարի և 1995թ. զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերի անշեղ իրագործման անհրաժեշտությունը: Համաձայնություն է ձեռք բերվել քայլեր ձեռնարկելու դրանց իրականացման մշտադիտարկման և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ավելացման, հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացի հնարավոր վերսկսման ուղղությամբ:

Состоялась встреча Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева (фото, видео)
В Вене началась встреча Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева при участии глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ и сопредседателей МГ ОБСЕ. Об этом в своем микроблоге в «Twitter» написал пресс-секретарь Сержа Саргсяна Владимир Акопян.
Ранее состоялась встреча Сержа Саргсяна с верховным комиссаром ЕС по иностранным делам и политике безопасности Федерикой Могерини и госсекретарем США Джоном Керри.
...
Как сообщает пресс-служба Саргсяна, в Вене вечером 16 мая Серж Саргсян и Ильхам Алиев приняли участие в обсуждении, которое состоялось по инициативе Министров иностранных дел стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ и прошло при участии госсекретаря США Джона Керри, министра иностранных дел РФ Сергея Лаврова и госсекретаря Франции по европейским вопросам Арлема Дезира. Во встрече участвовали Министры иностранных дел двух стран Эдвард Налбандян и Эльмар Мамедъяров, послы Игорь Попов (Россия), Джеймс Уорлик (США), Пьер Андрие (Франция) и личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Обсуждалась создавшаяся в зоне НК конфликта в результате грубого нарушения перемирия в начале апреля с.г. ситуация и пути выхода из нее. Представители стран-сопредседателей настаивали на необходимости неуклонно выполнять соглашения о перемирии 1994 г. и об укреплении перемирия 1995 г. Достигнута договоренность предпринять шаги о постоянном мониторинге их выполнения и внедрении механизмов расследования происшествий, а также об увеличении возможностей группы личного представителя действующего председателя ОБСЕ и в направлении вероятного возобновления переговорного процесса по урегулированию конфликта.