Հակակոռուպցիոն պայքարը և Սերժ Սարգսյանի մասնավոր շահերը
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն օրերս ելույթ ունեցավ հակակոռուպցիոն թեմայով։ Նաև պետական կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու մասին խոսեց։
Դրանից առաջ ելույթ էր ունեցել Սերժ Սարգսյանը՝ հայտարարելով, որ ապրիլին հարկային մարմինները հավաքել են ավելի քան 100 միլիարդ դրամ, և իր գոհունակությունն էր հայտնել այդ կապակցությամբ։ ՀՀԿ ղեկավարն ուզում էր ակնարկել, որ ինքը ՊԵԿ նոր ղեկավարի միջոցով ստվերից ահագին գումարներ է դուրս բերել։
Այս հայտարարությունների համապատկերին մի ուշագրավ տեղեկություն հրապարակվեց մամուլում։
«Ա1+»–ին հայտնի է դարձել, որ «Ռուս-Արմ օյլ» ՍՊԸ-ի մոտ 46 տոննա դիզվառելիքով բեռնված մեքենաների համար մաքսային մարմինները խնդիրներ են ստեղծել Բագրատաշենի անցակետում։ Այս մասին լրատվամիջոցին հայտնել է ընկերության ներկայացուցիչ Անաստաս Սեդրակյանը: Նրա խոսքերով՝ դիզվառելիքը ներմուծվել է Կրասնոդարից: Մայիսի 1-ից մեքենաները կանգնած են եղել Բագրատաշենի անցակետում:
«Պատճառաբանությունն այն է, որ ուղարկել են լաբորատորիա՝ փորձաքննության, բայց մեզանից ոչ նմուշ են վերցրել, ոչ մի բան: Միասնական մաքսային միության ապրանքից ոչ ոք իրավունք չունի նմուշ վերցնելու: Եթե ինչ-որ բան այն չէր, ինչո՞ւ մինչեւ հիմա բաց չէին թողնում: Թողնում էին, որ տույժ-տուգանք գար մեզ վրա, եւ հետո նոր հե՞տ ուղարկեին»,- ասել է Անաստաս Սեդրակյանը:
Ընկերության ներկայացուցչի խոսքերով՝ իրենք մեծ վնասներ են կրում. «Այսպիսի անարխիա է տիրում: Վարորդներին ասել են՝ դա մոնոպոլիա է. չեք իմանում, որ բերել եք»:
Վառելիքը լաբորատորիա ուղարկելու «պոնտը» հայտնի է։ Դա «չուժոյ» գործարարին վնաս տալու և բիզնեսին խփելու ձև է։
Ահա այսպես, ստվերային տնտեսության և կոռուպցիոայի դեմ պայքարի ելույթներին զուգահեռ՝ ունենք դաժան իրականություն։
Գույներն է՛լ ավելի են խտանում, երբ հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ հեղուկ վառելիքի շուկան Հայաստանում մենաշնորհային է, և այդ մենաշնորհից անձնական շահ ունի անձամբ Սերժ Սարգսյանը, քանզի իր մերձավորներն են «Ռոսնեֆտի» հետ վառելիք ներմուծում։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ ՊԵԿ–ի նորանշանակ ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանին Սերժ Սարգսյանը պաշտոնի է նշանակել, որպեսզի նա սպասարկի երկրի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցնող մարդու մասնավոր շահերը, թույլ չտա, որպեսզի մեկ լիտր անգամ վառելիք բերեն ուրիշները և հետո շեֆին զեկուցի իր արածների մասին (իսկ Հովհաննեսի եղբայրը ՌԴ–ում այսպիսի խոչընդոտների հանդիպո՞ւմ է, թե՞ նման խոչընդոտներ որ լինեին, նա հազիվ թե իր հայաստանաբնակ եղբորը թանկարժեք նվերներ կարողանար անել, ու, ըստ օդում կախված լուրերի, նաև կլորիկ գումարով պաշտոն ձեռք բերեր նույն Հովհաննեսի համար)։
Թե քանի կոպեկի արժեք ունեն այս պայմաններում ստվերային տնտեսության դեմ պայքարի և հակակոռուպցիոն քայլերի մասին հայտարարությունները, հասկանալի է բոլորին։
Քանի դեռ Սերժ Սարգսյանը պետական կառավարման ղեկին է, Հայաստանում կոռուպցիան ծաղկելու է, մենք հեկտարներով տարածքներ ենք կորցնելու, զոհեր ենք ունենալու և հետընթաց ենք ապրելու։ Լուծումը մեկն է, և բոլորս պետք է աշխատենք այդ լուծման ուղղությամբ։

Антикоррупционная борьба и частные интересы Сержа Сарсгяна
На днях премьер-министр Овик Абрамян выступил на антикоррупционную тему. Он также коснулся темы повышения эффективности государственного управления.
До этого выступил Серж Саргсян, заявивший, что в апреле налоговые органы собрали более 100 млрд драмов, и выразил в связи с этим свое удовлетворение. Руководитель РПА хотел намекнуть, что посредством нового руководителя Комиссии по госдоходам он вывел из тени довольно большие суммы.
На фоне этого заявления в прессе была опубликована одна примечательная информация .
Изданию «A1+» стало известно, что для загруженных около 46 тоннами дизельного топлива автомобилей ООО «Рус-Арм ойл» таможенные органы создали проблемы на пропускном пункте «Баграташен». Об этом изданию сообщил представитель компании Анастас Седракян. По его словам, дизтопливо ввозится из Краснодара, и с 1 мая машины стояли на пропускном пункте.
«Мотивируют тем, что отправили в лабораторию на экспертизу, но не взяли у нас никаких образцов. Никто не имеет права брать образцы из товара Единого таможенного союза. Если что-то не так, почему до сих пор не пропускали. Ждали, чтобы на нас пришли штрафы и пошлины, и лишь затем развернули?» – добавил Анастас Седракян.
По словам представителя компании, они несут большие потери: «Царит такая анархия. Водителям сказали: «Это монополия – не знали, поэтому привезли»».
«Понт» с отправкой топлива в лабораторию известен. Это один из способов нанесения урона «чужому» бизнесу.
Именно так, параллельно выступлениям на тему борьбы с коррупцией и теневой экономикой мы имеем жестокую реальность.
Краски еще более сгущаются, когда учитываем, что рынок жидкого топлива в Армении монополизирован, и личную выгоду из этой монополии извлекает Серж Сарсгян, так как топливо вместе с «Роснефтью» импортируют люди из его ближайшего окружения. То есть получается, что нового руководителя Комиссии по госдоходам Ованнеса Овсепяна Серж Саргсян назначил на должность, чтобы тот обслуживал личные интересы занимающего пост руководителя государства человека, препятствовал ввозу топлива другими и докладывал о проделанном (интересно, сталкивается ли с аналагичными проблемами брат Ованнисяна в России, или в случае подобных препонов он едва смог бы подарить своему брату в Армении дорогие подарки и, согласно муссируемой информации, приобрести за кругленькую сумму соответствующий пост?).
Сколько копеек стоят в этих условиях заявления о борьбе с теневой экономикой и антикоррупционных шагах, известно всем.
Пока Серж Саргсян пребывает у руля госуправления, коррупция будет процветать, мы будем гектарами терять территории, нести потери и переживать регресс. Решение одно, и все мы должны работать в этом направлении.