Չինական կործանիչները ամերիկյան հետախույզ օդանավ են որսացել
Չինական երկու բազմաթիրախ կործանիչ ամերիկյան հետախույզ օդանավ է որսացել Հարավչինական ծովի երկնքում՝ միջազգային օդային տարածքում։
ԶԼՄ–ի տեղեկատվությամբ՝ Shenyang J-11 կործանիչները մի կողմից մոտ 15 մ հեռավորությամբ մոտեցել են EP-3 հետախույզ ինքնաթիռին։ Այս մասին հայտնում է «Интерфакс»–ը։
Պենտագոնի ներկայացուցիչ Ջեֆ Դևիսի խոսքով՝ վերջին ժամանակներս ԱՄՆ–ը Չինաստանի և Ամերիկայի ՌՕՈւ–ի փոխգործակցության բարելավում էր նկատում այդ տարածաշրջանում։
Պենտագոնում CNN–ի աղբյուրը նկատել է, որ նման միջադեպերը ՌՕՈւ–ի մասնակցությամբ հազվադեպ են լինում, և կատարվածը գրավել է ԱՄՆ ՊՆ–ի ուշադրությունը։

Китайские истребители перехватили американский самолет-разведчик
Два китайских многоцелевых истребителя совершили перехват американского самолета-разведчика над Южно-Китайским морем в международном воздушном пространстве. По информации СМИ, истребители «Shenyang J-11» приблизились к разведчику EP-3 с одной стороны на расстояние около 15 метров, сообщает «Интерфакс».
При этом, по словам представителя Пентагона Джеффа Дэвиса, в последнее время США отмечают улучшение взаимодействия военно-воздушных сил Америки и Китая в этом регионе и им удалось добиться определенного прогресса.
Между тем, источник телеканала CNN в Пентагоне заявил, что такие случаи – редкость для китайских ВВС. По его словам, произошедшее привлекло внимание Минобороны США.