Պետդեպ. «Սավչենկոն լավ կանի՝ հանգիստ նստի տանը, ոչ թե լինի «մարտի դաշտում»»
ԱՄՆ պետքարտուղարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Թոները ճեպազրույցում մեկնաբանել է ուկրաինուհի օդաչու Նադեժդա Սավչենկոյի ազատ արձակումը։
Սավչենկոյի՝ «առաջնագիծ» կամ «մարտի դաշտ» վերադառնալու հնարավորության մասին լրագրողի հարցին Թոները պատասխանել է՝ լավ կլիներ՝ ուկրաինուհին նստեր տանը, քանի որ նրա ռազմական կարիերան կարող է հարցականի տակ դրվել։
«Հույս ունեմ՝ Նադեժդա Սավչենկոն երկար ժամանակ կանցկացնի տանը՝ ընտանիքի հետ, կհանգստանա։ Նա զինվոր էր, որը հայտնվել է ճաղերի հետևում, ես չգիտեմ՝ ինչ է սպասվում նրա ռազմական կարիերային հետագայում»,–հստակեցրել է Պետդեպի ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք՝ նախօրեին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հրամանագրով ռուս լրագրողների սպանության գործով 22 տարվա կալանքի դատապարտված Սավչենկոն ազատվել է և մեկնել Կիև։ Նույն օրը Մոսկվա է տեղափոխվել Ուկրաինայում դատապարտված երկու ռուսաստանցի։

Госдеп США: «Савченко нужно быть не на «поле боя», а тихо сидеть дома»
Официальный представитель Госдепа США Марк Тонер на брифинге прокомментировал освобождение Надежды Савченко, сказав, что «это прекрасная возможность для выполнения минских договорённостей Россией».
Как передает «Life», на вопрос журналиста о возможности возвращения Надежды Савченко «на передовую» и «поле боя» Тонер заявил, что ей лучше посидеть дома, поскольку её военная карьера может быть под вопросом.
«Надеюсь, Надежда Савченко будет больше времени проводить дома с семьёй, отдохнёт. Она была солдатом, который попал за решётку, я не знаю, что её ждет в будущем в военной карьере», – пояснил представитель Госдепа США.
Напомним, что накануне президент РФ Владимир Путин подписал указ о помиловании осуждённой в России за причастность к убийству журналистов Надежды Савченко. Она была доставлена в Киев. В тот же день в Москву прилетели осуждённые ранее на Украине по обвинению в террористической деятельности граждане РФ Евгений Ерофеев и Александр Александров, которые также были помилованы президентом Украины Петром Порошенко.