«Ազգային միասնություն» շարժումը Գեղարքունիքում է
Մայիսի 31-ին Գավառ քաղաքում տեղի է ունեցել «Ազգային միասնություն» շարժման Գեղարքունիքի մարզային կառույցի խորհրդի անդրանիկ նիստը՝ մարզային կառույցի գրասենյակում: Հանրապետության տարբեր մարզերում արդեն ձևավորվել են շարժման կառույցներ: Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի առաջին փոխնախագահ Արամ Սարգսյանը հանդիպել է մարզի բնակիչների հետ, ծանոթացել նրանց խնդիրներին, կարծիքներին, առաջարկներին և ներկայացրել «Ազգային միասնություն» շարժման առաջիկա ծրագրերը:
Արամ Սարգսյանը նշել է, որ «Ազգային միասնություն» շարժման կողմից ներկայացվելիք «Խելամիտ պետություն» ծրագիրն իր մեջ պարունակում է ՀՀ այլընտրանքային զարգացման բոլոր հնարավորությունները, որոնք աջակցելու են ոչ միայն տեղական և լոկալ խնդիրների կարգավորմանը, այլև Հայաստանը ձևավորելու են որպես մի համապարփակ միավոր, որի նպատակն է նպաստել երկրի տնտեսական և սոցիալական համընդհանուր և իրական զարգացմանը:
Արամ Սարգսյանը նշել է, որ «Ազգային միասնություն» շարժման ծրագրի կյանքի կոչման և իրականացման կարևոր քայլերից մեկը հոկտեմբերի 5-8-ը Երևանում կայանալիք խոշոր բիզնես–ֆորումն է, որը տեղի է ունենալու Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի նախագահ Արա Աբրահամյանի նախաձեռնությամբ:
Ֆորումն առաջին հերթին մի հարթակ է, որտեղ քննարկվելու են նորարարական գաղափարներ և ծրագրեր: Տասնյակ երկրներից հրավիրված են լինելու գործարարներ, խոշոր ընկերությունների և կորպորացիաների ներկայացուցիչներ,-ընդգծել է Արամ Սարգսյանը:
Ֆորումն իրենից ենթադրում է լուրջ ներդրումային ծրագրերի իրականացման հնարավորություն՝ գյուղատնտեսական, արդյունաբերական և տնտեսության այլ ոլորտներում: Արամ Սարգսյանը ժողովի մասնակիցներին ասել է, որ ֆորումի ընթացքում տրամադրվելու է դեմ առ դեմ հանդիպումների հնարավորություն, որտեղ հստակ ծրագրեր և առաջարկություններ ունեցողները կարողանալու են դրանք ներկայացնել ներդրողներին և հրապուրել նրանց իրենց առաջարկներով:
Նա նշել է, որ այս ընթացքում, իրենք դիմել են ՀՀ կառավարությանը, իսկ Արա Աբրահամյանը նաև հանդիպել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին և ներկայացրել ծրագրին վերաբերող հարցերը:
-Մենք պետք է բոլոր հնարավոր միջոցներն օգտագործենք, որպեսզի իշխանությունները աջակցեն այս գործին: Ինչպես նաև, կարծում եմ, որ իրենք պետք է շահագրգիռ լինեն, որպեսզի ներդրումային քաղաքականությունը Հայաստանում զարգանա: Պետք է գան այն ներդրողները, ովքեր Հայաստանի ներկայիս պայմաններում տեսնում են այս կամ այն գործն իրականացնելու հնարավորություն: Ուստի մենք դիմում ենք «Ազգային միասնություն» շարժման մարզային կառույցներին և մարզերի բոլոր այն բնակիչներին, ովքեր ունեն ծրագրեր և ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողանում դրանք իրագործել, ներկայացնել դրանք«Ազգային միասնություն» շարժման կառույցներին,- մանրամասնել է Արամ Սարգսյանը:
Նա նշել է, որ ՀՀ-ում հավատարմագրված տասնյակ երկրների դեսպանատներ արդեն ցուցաբերել են իրենց հետաքրքրվածությունն ու շահագրգռվածությունը բիզնես-ֆորումի իրականացման վերաբերյալ և համաձայնել աջակցել պատրաստի և արդյունավետ ծրագրերի իրականացմանը:
Բանախոսը ընդգծել է, որ ծրագրի իրականացման հարցում իր միջամտությունն է ունենալու նաև սփյուռքը, քանի որ կայանալիք բիզնես-ֆորումին ներկա են լինելու ողջ գործարար աշխարհի հայ ներկայացուցիչները:
Հանդիպման ժամանակ ներկաները բավական մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել «Ազգային միասնություն» շարժման նախագծերին, և բուռն քննարկում է ծավալվել տարբեր բնույթի հարցերի և ծրագրերի շուրջ:
Ժողովի մասնակիցները հիմնականում բողոքում էին ներպետական համակարգից՝ պատճառաբանելով, որ բարենպաստ պայմաններ չեն տրամադրվում տնտեսապես և սոցիալապես զարգանալու համար:
Ներկաներից մեկն արդարացիորեն նկատել է, որ պետության զգալի տնտեսական առաջընթացին միշտ էլ նպաստել է փոքր և միջին բիզնեսը, որն այժմ Հայաստանում մենաշնորհի լծի տակ է գտնվում: Նա անդրադարձել է նաև վարկային քաղաքականությանը՝ բողոքելով գյուղացիներին տրամադրվող վարկերի բարձր տոկոսադրույքերից՝ կոչ անելով այն դարձնել միջինը 5%:
Մանակիցներից մեկն էլ նշել է, որ արդեն 84 տարի իր ընտանիքը զբաղվում է կոշիկի արտադրությամբ, սակայն այսօր իրավիճակն այնպիսինն է, որ իրենց գործունեությունը կիսով չափ դադարել է: Նախկինում արտադրամասում աշխատում էր 18 մարդ, իսկ այժմ մնացել են 2-ը: Հնարավորության դեպքում նրանք կարող են ամսական 200-300 զույգ բարձրորակ կոշիկ արտադրել: Նա նշել է, որ իրենք արդեն որոշ չափով ուսումնասիրել են ռուսական շուկան և պատրաստ են լավ մշակված բիզնես ծրագիր առաջարկել կոշիկի արտահանման վերաբերյալ:
Արամ Սարգսյանը նշել է, որ նույնանման ծրագրի առաջարկ եղել է նաև Գյումրիից, որի իրագործման հարցի ուղղությամբ իրենք աշխատում են, և դրա հետ մեկտեղ նկատի կունենան նաև այդ ծրագիրը:
Վարդենիսի շրջանի բնակիչներից մեկն էլ առաջարկություն է կատարել սահմանամերձ բնակավայրերի վերաբերյալ: Նա նշել է, որ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար այսօր ոչինիչ չի արվում և՛ սոցիալապես, և՛ տնտեսապես: Գյուղացիները խրված են վարկերի մեջ, գտնվում են սոցիալապես ծանր վիճակում, իսկ վարկերի տոկոսներն այնքան բարձր են, որ բերքից ստացված եկամուտն էլ չի կարող բավարարել դրանց մարմանը: Նա կոչ է արել, որ ներդրումային բիզնես-ծրագրերն ուղղված լինեն նաև սահմանամերձ բնակավայրերի զարգացմանը:
Ներկաներից մեկն էլ ասել է, որ նախկինում Գավառ քաղաքի 47 արդյունաբերական ձեռնարկություններից, այսօր ընդամենը 3-ը կամ 4-ն են, որ պահպանվել են, չեն ավերվել և չեն թալանվել: Նա առաջարկել է գոնե այդ մի քանի «կենդանի» մնացած ձեռնակությունները վերագործարկել և աշխատեցնել նոր տեխնոլոգիաների հիման վրա, որպեսզի աշխատատեղեր ստեղծվեն, երիտասարդներն էլ չլքեն իրենց հայրենիքը:
Ծրագրեր ներկայացրած մասնակիցներին առաջարկվել է կազմել բիզնես-ծրագրեր և ներկայացնել դրանք «Ազգային միասնություն» շարժման կառույցների ղեկավարներին:

В городе Гавар состоялось заседание областной структуры «Национального единства»
31 мая в городе Гавар состоялось первое заседание совета структуры движения «Национальное единство» Гегаркуникского марза Армении, сообщает «Vesti.am».
Первый вице-президент Всемирного армянского конгресса Арам Саркисян встретился с жителями марза, ознакомился с их проблемами, мнениями и предложениями, а также представил предстоящие планы движения «Национальное единство».
Арам Саркисян отметил, что программа «Национального единства» «Умное государство» содержит в себе всевозможные варианты альтернативного развития Армении, которые не только помогут решить локальные проблемы, но и поднимут Армению на новый уровень, поспособствуют экономическому и социальному развитию страны.
Одним из важнейших шагов на пути реализации программы «Национального единства», по словам Арама Саркисяна, станет проведение в Ереване 5-8 октября бизнес-форума, который состоится по инициативе президента Всемирного армянского конгресса Ара Абрамяна.
«Данный форум является в первую очередь площадкой, на которой будут обсуждаться инновационные идеи и программы. Будут приглашены предприниматели, представители крупных компаний и корпораций из десятков стран», подчеркнул Арам Саркисян.
По словам Арама Саркисяна, форум предполагает возможность для реализации серьезных инвестиционных программ в различных сферах экономики. Кроме того, в рамках форума будет возможность лично встретиться с потенциальными инвесторами и обсудить с ними проекты.
Саркисян отметил, что они обратились к правительству РА, а Ара Абрамян встретился с президентом Армении Сержем Саргсяном и представил ему вопросы, связанные с программой.
«Мы должны использовать все возможные средства, чтобы власти оказали содействие. Думаю, что они сами должны быть заинтересованы, чтобы в стране развивалась инвестиционная политика. В страну должны прийти инвесторы, которые видят возможность реализации того или иного проекта в нынешних условиях Армении. Мы обращаемся к областным структурам движения «Национальное единство» и к тем жителям марзов, у которых есть идеи и программы, но по каким-то причинам они не могут их реализовать, представить их в отделения движения», – сказал Арам Саркисян.
Он подчеркнул, что в вопросе реализации программы свою роль сыграет и Диаспора, поскольку на бизнес-форуме будут присутствовать армянские бизнесмены со всего мира.
Присутствовавшие на встрече проявили большой интерес к проектам «Национального единства». Состоялось активное обсуждение различных вопросов и программ.
Участники собрания, в основном, жаловались на государственную систему, объясняя свое недовольство тем, что государство не создает благоприятные условия для экономического и социального развития.
Один из присутствовавших справедливо заметил, что малый и средний бизнес всегда способствовал экономическому развитию государства, но в Армении данные сегменты сейчас страдают от монополий.
Другой участник рассказал, что уже 84 года его семья занимается производством обуви, но сегодня ситуация такова, что производство существенно сократилось. Если в прошлом в цеху работало 18 человек, то сейчас остались лишь двое. При определенных условиях предприятие могло бы ежемесячно производить 200-300 пар высококачественной обуви. К слову, они уже в определенной степени изучили российский рынок и готовы представить проработанный бизнес-план относительно экспорта обуви.
В ответ на это Арам Саркисян заметил, что подобная программа была предложена и в Гюмри. Над вопросом ее реализации уже работают, а теперь будут иметь в виду и данную программу.
Другой присутствовавший сообщил, что из 47 промышленных предприятий, которые в прошлом действовали в городе Гавар, лишь 3 или 4 не подверглись разрушению и грабежу. Он предложил возродить хотя бы эти несколько предприятий, эксплуатируя их на базе новых технологий.
Добавим, что представившим программы участникам было предложено составить бизнес-планы и представить их главам отделений движения «Национальное единство».