Սաուդյան Արաբիան համաձայնել է սահմանափակել նավթի արդյունահանումը
Սաուդյան Արաբիան դիտարկում է ՕՊԵԿ–ի երկրների՝ նավթի արդյունահանումը կրճատելու որոշմանը միանալու հնարավորությունը։ Այս մասին գրում է «The Wall Street Journal»-ը՝ կազմակերպության հունիսի 2-ին կայանալիք գագաթաժողովին ընդառաջ տեղի ունեցած փակ նիստի մասնակից–պատվիրակներին հղումով։
Թերթի՝ բանակցություններին մասնակցող աղբյուրը նշում է, որ Էր-Ռիադը կհամաձայնի նման քայլի, եթե ՕՊԵԿ-ի նավթի արդյունահանման ընդհանուր ծավալը չգերազանցի օրական 32,5 մլն բարելի շեմը։
WSJ տվյալներով՝ սահմանափակմանը միանալը Սաուդյան Արաբիային հնարավորություն կտա վերականգնել իր հարաբերությունները ՕՊԵԿ-ի ավելի աղքատ անդամ երկրների հետ։
«Նրանցից ոմանք վրդովված էին թագավորության՝ նավթի արդյունահանումը սառեցնելու մասին բանակցությունները տապալելու դերով», – գրում է թերթը՝ նշելով, որ արդյունահանումը սահմանափակելու համաձայնագիրը կարող է Էր-Ռիադից չպահանջել արտադրության ծավալների կրճատում, որոնք այժմ հասել են համարյա ռեկորդային ցուցանիշի։
Արդյունահանման սահմանափակմանը կողմ են նաև Նիգերիան, Քաթարը, Ալժիրը և Վենեսուելան։ Այդուհանդերձ, նման քայլն ունի նաև խոշոր ընդդիմադիր՝ ի դեմս Արաբական Միացյալ Էմիրությունների։ Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ ԱՄԷ–ն համաձայն չի կրճատել նավթի արտադրությունը, եթե նույնանման քայլի չգնա նաև Իրանը։
Միաժամանակ, պարբերականն արձանագրում է, որ ՕՊԵԿ-ի անդամ երկրների «տեսակետները արդյունահանման ստույգ ծավալների վերաբերյալ (և պե՞տք է արդյոք սահմանափակում մտցնել) առաջվա նման խորապես տարբերվում են, և բանակցությունները կարող են արդյունքի չբերել»։
Նշենք, որ ՕՊԵԿ-ի գագաթաժողովը կայանալու է այսօր՝ հունիսի 2-ին, Վիեննայում՝ կազմակերպության շտաբ-բնակարանում։

Саудовская Аравия согласилась ограничить добычу нефти
Саудовская Аравия рассматривает возможность поддержать ограничение добычи нефти стран ОПЕК, передает РБК со ссылкой на «The Wall Street Journal» со ссылкой на делегатов закрытого заседания организации, которое прошло перед саммитом, назначенным на четверг, 2 июня.
Источник издания, участвующий в переговорах, сообщил, что Эр-Рияд согласен на эту меру, если потолок добычи организации в сутки будет поднят до 32,5 млн баррелей.
По данным WSJ, поддержка ограничения позволит Саудовской Аравии восстановить отношения с более бедным членами ОПЕК.
«Некоторые из них были возмущены ролью королевства в провале переговоров о заморозке добычи в апреле», – пишет издание. Также газета подчеркивает, что соглашение об ограничении добычи может не потребовать от Эр-Рияда уменьшения производства, которое в настоящее время почти достигло рекордного уровня.
Сторонниками ограничения добычи также являются Нигерия, Катар, Алжир и Венесуэла, отмечает WSJ. У этой меры, однако, остается и крупный противник, подчеркнул источник газеты, – Объединенные Арабские Эмираты. По его словам, ОАЭ не согласны ограничивать добычу, если производство не сократит Иран.
В то же время издание констатирует, что члены ОПЕК «по-прежнему глубоко расходятся во мнении о том, какие именно лимиты добычи нужно ввести (и нужно ли вообще их вводить), и переговоры по поводу потолка могут ни к чему не привести».
Отметим, что саммит ОПЕК пройдет 2 июня в штаб-квартире организации в Вене. Это будет первая встреча всех 13 участников картеля после снятия западных санкций с Ирана и объявления Саудовской Аравии о планах провести реформы и добиться ухода от нефтяной зависимости.