Արա Աբրահամյանի ուղերձը Գերմանիայի խորհրդարանի նախագահ Նորբերտ Լամերտին
«Համաշխարհային Հայկական Կոնգրեսի ու Ռուսաստանի Հայերի Միության անունից թույլ տվեք հայտնել Ձեզ իմ խորագույն հարգանքը և հաղորդել, առ այն, որ աշխարհի տարբեր երկների հայկական համայնքները մեծ ուրախությամբ են ընդունել Բունդեսթագի` Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձևի ընդունման մասին լուրը:
Օսմանյան կայսրությունում հայերի ցեղասպանությունը 20-րդ դարի հրեշավոր հանցագործություն է, որի պատճառով սպանվեցին 1,5 մլն հայեր, տանիքից ու ապրուստից զրկվեցին հարյուր հազարավորները` դառնալով աքսորյալներ ու ստիպված ապաստարան փնտրելով աշխարհի տարբեր ծայրերում:
Չնայած նրան, որ միջազգային հանրությունը, տարբեր երկրներ ու հասարակական կազմակերպություններ դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը, Թուրքիան ոչ միայն չի ընդունում տեղի ունեցածը, այլև ցանկացած հիշեցում այդ թեմայով թշնամաբար է ընդունում:
Ընդունելով 1915թ. դեպքերում Գերմանիայի պատմական պատասխանատվությունը և դատապարտելով Օսմանյան կայսրության դաշնակից Գերմանական ռեյխի անգործությունը` Բունդեսթագի պատգամավորները ոչ միայն անգնահատելի ներդրում կատարեցին պատմական արդարությունը վերականգնելու ու նման հանցագործությունները կանխելու գործում, այլև ցույց տվեցին ամբողջ աշխարհին Գերմանիայի նվիրվածությունը դեմոկրատական արժեքներին ու հումանիզմի իդեալներին:

Ара Абрамян направил благодарственное письмо председателю Бундестага
2 июня немецкий Бундестаг практически единогласно одобрил резолюцию о признании Геноцида армян. В связи с этим Ара Абрамян направил благодарственное письмо председателю Бундестага Германии Норберту Ламмерту. В нём, в частности, говорится:
«Многоуважаемый господин Ламмерт,
От имени Всемирного армянского конгресса и Союза армян России позвольте выразить Вам глубочайшее уважение и сообщить, что армянские общины в разных странах мира с большим удовлетворением восприняли весть о принятии Бундестагом резолюции, признающей «почти полное уничтожение армян Османской империи» геноцидом.
Геноцид армян в Османской империи – чудовищное преступление ХХ века, в результате которого 1,5 миллиона наших соотечественников были убиты, сотни тысяч, лишившись жилья и имущества, стали вынужденными изгнанниками, найдя убежище в разных странах мира.
Несмотря на то, что мировая общественность, многие страны, международные общественные организации гневно осудили Геноцид армян, современная Турция не только не признаёт сам факт этого преступления, совершённого в Османской империи, но и любые упоминания о нём воспринимает как враждебный акт.
Признав «историческую ответственность за события 1915 года» и осудив как преступления младотурецкого правительства, так и бездействие Германского рейха – союзника Османской империи, депутаты Бундестага не только внесли неоценимый вклад в восстановление исторической справедливости и предотвращение совершения подобных преступлений впредь, но и продемонстрировали всему миру свою приверженность демократическим ценностям и идеалам гуманизма».