Տիեզերական հյուրը վախեցրել է Արիզոնայի բնակիչներին (տեսանյութ)
ԱՄՆ Արիզոնա նահանգի բնակիչներն աստերոիդի անկման ականատես են դարձել։ Լուսադեմին երկինքը մի քանի վայրկյանով փայլատակել է, և մի քանի ճայթյուն է լսվել։
Դրանից հետո արթնացած ու անհանգստացած ամերիկացիները սկսել են ոստիկանություն զանգահարել։ Կուրացնող ճառագայթման պատճառով տեսախցիկները միայն վառ լուսավորում են արձանագրել, և գիտնականները չեն կարողացել ճշգրիտ տվյալներ ստանալ երկնաքարի մասին։ ՆԱՍԱ–ի տվյալներով՝ արիզոնյան աստերոիդը, որը մոտ 3 մ շառավիղ ուներ և շարժվում էր 65 կմ/ժ արագությամբ, պայթել է 35 կմ բարձրության վրա, իսկ երկնային մարմնի կինետիկ էներգիան կազմել է մոտ 10 կիլոտոննա, որը 40 անգամ թույլ է Չելյաբինսկի մետեորիտից։

Падение астероида перепугало жителей Аризоны (видео)
Жители штата Аризона в США стали свидетелями падения астероида. Предрассветное небо на несколько секунд озарила яркая вспышка – стало светло, как днём и раздались несколько хлопков, сообщает телеканал «Россия 24».
После этого в полицию стали поступать звонки разбуженных встревоженных американцев. Из-за ослепляющего сияния камеры наблюдения за метеорами получили «засвет», что мешает учёным получить точные данные.
По расчётам НАСА, аризонский астероид диаметром около 2-х метров двигался со скоростью около 65 тыс. км/ч, взорвался на высоте примерно 35-ти километров, а его кинетическая энергия составила около 10-ти килотонн, что в 40 раз слабее, чем у Челябинского метеорита.