Թուրքական դատարանն արգելել է Ստամբուլի պայթյունի լուսաբանումը
Ստամբուլի 10-րդ վարչական դատարանն արգելել է այսօր քաղաքում տեղի ունեցած պայթյունի հետագա լուսաբանումը: Որոշման համաձայն՝ չի թույլատրվելու մեդիադաշտում դեպքի հետ կապված որևէ ռեպորտաժի հեռարձակում:
Թուրքական «Sondakika.com» լրատվական կայքը, վկայակոչելով Ռադիոյի և հեռուստատեսության բարձրագույն խորհրդի հայտարարությունը, գրում է, որ արգելքը գործելու է մինչև նախաքննության ավարտը:
«Հասարակական կարգի պահպանումը չվտանգելու, հասարակության անվտանգության, տարածքային ամբողջականության պահպանման, նոր հանցագործության կանխման, դատարանի հեղինակության և անկողմնակալությունը չխաթարելու նպատակով արգելվում է քննության պարունակության վերաբերյալ նյութերի հրապարակումը հեռուստատեսությամբ, տպագիր և ինտերնետային մամուլում, ինչպես նաև սոցմեդիայում»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Հիշեցնենք, որ այսօր՝ հունիսի 7-ին, Թուրքիայի Ստամբուլ քաղաքի Վեզնեջիլեր թաղամասում տեղի ունեցած հզոր պայթյունից մահացել է 7 ոստիկան և 4 քաղաքացիական անձ: Կա 36 վիրավոր: Մայթի մոտ կայանված մեքենան պայթեցվել է այն պահին, երբ այդ մասով անցնելիս է եղել ոստիկանական ավտոբուսը:

Турецким СМИ запретили освещать подробности теракта в Стамбуле
Суд Стамбула ввел временный запрет на освещение средствами массовой информации подробностей теракта, который произошел утром 7 июня, передает ТАСС со ссылкой на сообщение Высшего совета по радио и телевидению Турции.
Ограничение введено в целях поддержания общественного порядка, защиты территориальной целостности и предотвращения преступлений.
Как передает «Lenta.ru», масс-медиа запрещено сообщать подробности расследования теракта, показывать кадры погибших и пострадавших, давать расшифровки переговоров полиции и демонстрировать материалы, связанные с подозреваемыми. Эти правила распространяются на все СМИ страны.
Подобные ограничения вводились во время других крупных терактов в Турции.
Напомним, что в результате взрыва заминированного автомобиля рядом с автобусной остановкой в исторической части Стамбула погибли 11 человек – 7 полицейских и 4 гражданских лиц, 36 человек пострадали. По информации правоохранительных органов, целью террористов был проезжавший мимо полицейский автобус.