Պերուի նախագահական ընտրություններում հաղթել է նախկին վարչապետը
Պերուում կայացած նախագահական ընտրություններում հաղթել է կառավարության նախկին ղեկավար, «Պերուացիները հանուն փոփոխությունների» կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու Պեդրո Պաբլո Կուչինսկին: Քվեաթերթիկների 100%-ի հաշվարկից հետո նման արդյունք է հրապարակել Ընտրական գործընթացների ազգային գրասենյակը։
«vesti.ru»–ն հիշեցնում է, որ Պերուում նախագահական ընտրությունների 2-րդ փուլը կայացել էր դեռևս 2016թ. հունիսի 5-ին: Սակայն ձայների հաշվարկի համար մի քանի օր է պահանջվել. երկրի իշխանությունները գյուղական շրջաններից և արտասահմանից քվեաթերթիկները մայրաքաղաք են բերել։
Մինչև վերջին պահը թեկնածուների միջև տարբերությունը չնչին էր: Կուչինսկու հաղթանակը հաստատվել է միայն հունիսի 9-ին:

На президентских выборах в Перу победил экс-премьер
На президентских выборах в Перу победил бывший глава правительства, кандидат от партии «Перуанцы за перемены» Педро Пабло Кучински. Такой результат обнародовал 9 июня 2016 года Национальный офис избирательных процессов, обработав 100 процентов бюллетеней, передает ТАСС.
Второй тур президентских выборов в Перу состоялся ещё 5 июня 2016 года. Но на подсчет голосов ушло несколько дней – властям страны потребовалось время, чтобы доставить в столицу бюллетени из отдалённых сельских районов, а также из-за границы.
До последнего момента разрыв между кандидатами оставался минимальным. Победа Кучински подтвердилась только 9 июня.