Օռլանդոյի գնդակահարությունների պատասխանատվությունը ստանձնել է ԻՊ–ն (տեսանյութ)
Ամերիկյան Օռլանդո քաղաքի գեյ ակումբի այցելուների գնդակահարությունների պատասխանատվությունը ստանձնել է «Իսլամական պետությունը»։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ ահաբեկիչների գործակալություններից մեկին հղումով։
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման հանրությանը հայտնել էր, որ կատարվածն ահաբեկչություն է եղել։ Սպիտակ տան և կառավարական մյուս շենքերի առաջ ծածանվող դրոշներն այսօր իջեցվել են։ ТАСС–ի փոխանցմամբ՝ հայտարարված սուգը կտևի մինչև հունիսի 16–ը (16–ը ներառյալ)։
Հայտնի է, որ գրոհի հեղինակ Օմար Մաթինի ընտանիքն ԱՄՆ էր ժամանել Աֆղանստանից, ինքը գրոհայինը ծնվել է Նյու Յորքում, աշխատում էր անչափահասների ուղղիչ աշխատանքային գաղութում։
Հիշեցնենք՝ Օռլանդոյի գեյ ակումբում իրականացված ահաբեկչության հետևանքով 50 մարդ է զոհվել, ևս 53–ը՝ վիրավորվել։ Գրոհայինը զինված էր ինքնաձիգով ու ատրճականով։ Ականատեսները հրեշավոր ու սարսափազդու են որակել ակումբում կատարվածը։ Իրավապահները ոչնչացրել են հանցագործին հենց ակումբում։

Ответственность за расстрел в Орландо взяли на себя террористы из ИГ (видео)
Ответственность за расстрел посетителей гей-клуба в американском городе в Орландо взяла на себя террористическая организация «Исламское государство», сообщает «Reuters» со ссылкой на лояльное террористам агентство. Террористы подтвердили, что нападение на клуб совершил их боевик.
Ранее в своем обращении к нации президент США Барак Обама назвал произошедшее терактом. Флаг над Белым домом и другими правительственными учреждениями и военными объектами сегодня приспущен. Траур продлится по 16 июня включительно.
Свой визит в Китай отменил министр внутренней безопасности США Джей Джонсон. Его ведомство совместно с ФБР ведет расследование трагедии.
Напомним, что в результате стрельбы, которую устроил террорист Омар Матин в гей-клубе Орландо, погибли 50 человек, еще 53 получили ранения. Стрелок был вооружен автоматом и пистолетом.