Ժնևում մեկնարկում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի 32-րդ նստաշրջանը
Ժնևում բացվում է ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով խորհրդի 32-րդ նստաշրջանը (հունիսի 13-ից հուլիսի 1): ՏԱՍՍ–ի փոխանցմամբ՝ դրա անդամ 47 երկրների ներկայացուցիչները կքննարկեն արդիական իրավական խնդիրներ, այդ թվում՝ իրավիճակն Ուկրաինայում, Սիրիայում, Բուրունդիում, Էրիթրեայում, Հարավային Սուդանում, պայքարը ռասիզմի դեմ, կանանց, ներգաղթյալների իրավունքների պաշտպանությունը, խոսքի ազատության ապահովումը։
Խորհրդի անդամները կանդրադառնան նաև ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների հարցերով գերագույն հանձնակատարի զեկույցին, որում Կիևին խորհուրդ է տրվում հասնել ձերբակալվածներից ֆիզիկական հարկադրանքի մեթոդներով ցուցմունքներ ստանալու Ուկրաինայի Անվտանգության ծառայության կողմից կիրառվող մեթոդի դադարեցման:
Փաստաթղթում նաև խոսվում է «Կիևում մայդանում և հետագա բռնության հետաքննության գործում զգալի առաջընթացի» բացակայության մասին:

В Женеве откроется 32-я сессия Совета ООН по правам человека
В Женеве с 13 июня по 1 июля пройдет 32-я сессия Совета ООН по правам человека (СПЧ). Представители входящих в него 47 стран рассмотрят актуальные правозащитные проблемы: среди них ситуация на Украине, в Сирии и ряде других стран, а также борьба с расизмом, защита прав женщин, мигрантов, обеспечение свободы слова.
Как сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу всемирной организации, верховный комиссар ООН по правам человека Зейд Раад аль-Хусейн 29 июня представит новую информацию о ситуации на Украине и в Бурунди, «после чего состоится интерактивный диалог».
Членов СПЧ рассмотрят недавний доклад ООН, в котором Киеву, в частности, рекомендовано добиться прекращения применяемой Службой безопасности Украины практики выбивания показаний из задержанных методами физического принуждения. В документе говорится также об отсутствии «прогресса в расследовании событий на майдане в Киеве».