Օռլանդոյի հրաձիգը պահանջել է, որպեսզի ԱՄՆ–ը դադարեցնի ռմբակոծել իր երկիրը
Օռլանդոյի «Pulse» գիշերային ակումբի ահաբեկչությունից ողջ մնացածները լրագրողներին պատմել են վերապրած սարսափի և ահաբեկիչ Օմար Մաթինի պահվածքի մասին, ով 49 մարդ է սպանել։ Այս մասին հաղորդում է «life.ru»–ն։
Նրանցից մեկը՝ 20-ամյա Փեյշենս Քարթերը, պատմել է, որ այդ օրն ինքն ընկերների հետ հայտնվել է «ծուղակում». մնացել է գիշերային ակումբի զուգարանում։ Աղջիկը լսել է ոչ միայն ահաբեկչի քայլերը, այլ նաև վերջինիս հեռախոսազրույցը 911 ծառայության օպերատորի հետ։
«Նա հայտարարել է, որ սպանում է մարդկանց, քանի որ ուզում է, որպեսզի ԱՄՆ–ը դադարեցնի ռմբակոծել իր երկիրը»,– պատմել է Փեյշենս Քարթերը՝ ընդ որում, չնշելով պետության անունը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Օմար Մաթինը ծնվել է ԱՄՆ–ում, սակայն նրա ծնողները եկել են Աֆղանստանից։ Ամենայն հավանականությամբ, ահաբեկիչը պահանջում էր դադարեցնել հենց այդ երկրի ռմբակոծումը։

Стрелок из Орландо требовал, чтобы США прекратили бомбить его страну
Выжившие во время бойни в гей-клубе «Pulse» в Орландо рассказали журналистам о пережитом ужасе и поведении террориста Омара Матина, застрелившего 49 человек. Об этом сообщает «Life».
По словам одной из них, 20-летней Пейшенс Картер, вместе с друзьями она оказалась в ловушке – в туалете ночного клуба. Девушка слышала не только шаги террориста, но и его разговор с оператором экстренной службы 911.
«Он заявил, что делает всё это потому, что хочет, чтобы США прекратили бомбить его страну», – рассказала Картер.
Ранее сообщалось, что Омар Матин родился в Америке, однако его родители приехали из Афганистана.
Напомним, бойня в гей-клубе «Pulse» в Орландо произошла в ночь на 12 июня. Вооружённый полуавтоматической винтовкой и пистолетом Омар Матин вошёл в помещение и открыл огонь по посетителям. Мужчина сумел застрелить 49 и ранить ещё 53 человека, прежде чем его ликвидировали полицейские.