«Առանց փոխհատուցման և ներողության՝ Թուրքիայի հետ հարաբերությունները չեն վերականգնվի»
Ռուսաստանն ուզում է կանոնավոր հարաբերություններ վերահաստատել Թուրքիայի հետ, բայց դա անհնար է, քանի դեռ այդ երկիրը ներողություն չի խնդրել և փոխհատուցում չի վճարել խփած Սու-24–ի համար։ «life»–ի փոխանցմամբ՝ նման հայտարարություն է արել ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։
«Անկասկած, և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էլ քանիցս ասել է, որ ՌԴ–ն կցանկանար բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալ Թուրքիայի հետ, մենք գնահատում ենք այն ժամանակները, երբ Անկարայի հետ մեր հարաբերությունները գործընկերային էին, զարգացած բոլոր ոլորտներում»,–նշել է Պեսկովը։
Նրա խոսքով՝ Կրեմլը ցավում է, որ այդ ամենը մի ակնթարթում ոչնչացավ Անկարայի ագրեսիվ գործողությունների պատճառով։
«Մենք ուզում ենք հարաբերությունների կարգավորում, բայց Պուտինը հստակ հասկացնել տվեց՝ ինչ պայմաններից հետո է դա հնարավոր՝ փոխհատուցումից և պաշտոնական ներողություններից»,–հիշեցրել է Պեսկովը։
Հիշեցնենք՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը նամակ էր գրել Վլադիմիր Պուտինին, որում ցանկություն էր հայտնել, որ ՌԴ և Թուրքիայի հարաբերությունները կարգավորվեն։

Песков: «Без компенсации и извинений отношения с Турцией не восстановить»
Россия хочет восстановления нормальных отношений с Турцией, но это невозможно, пока не будут принесены извинения и выплачена компенсация за сбитый Су-24. Как сообщает «Life», об этом заявил представитель Кремля Дмитрий Песков.
«Безусловно, и президент России Владимир Путин неоднократно говорил, что Россия хотела бы иметь отношения добрые с Турцией, мы ценим то время, когда наши отношения с Анкарой были партнёрскими, развитыми во всех областях», – сказал Песков.
По его словам, Кремль сожалеет, что все отношения были «в одночасье уничтожены агрессивными действиями Анкары».
«Мы хотим нормализации отношений, но Путин чётко дал понять, после каких условий это возможно – компенсации и официальных извинений», – напомнил Песков.