«Led Zeppelin»–ի կիթառահար Փեյջը հերքել է գրագողության վերաբերյալ մեղադրանքը (տեսանյութ)
Բրիտանական «Led Zeppelin» ռոք խմբի ամենահայտնի «Stairway to Heaven» («Աստիճան դեպի երկինք») ստեղծագործությունը հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում։ Այս մասին հաղորդում է «vesti.ru»–ն։ Բրիտանացի ռոք երաժիշտներին մեղադրել են երգը ստեղծելիս մեկ ուրիշի երաժշտությունն օգտագործելու մեջ, իսկ ավելի ստույգ՝ ամերիկյան «Spirit» խմբի «Taurus» երգի նախերգանքը։
Սակայն «Led Zeppelin» խմբի կիթառահար Ջիմի Փեյջը ասել է, որ առաջին անգամ լսել է ամերիկյան «Spirit» խմբի «Taurus» ստեղծագործությունը միայն մի քանի տարի առաջ։
«Նման մի բան մնացել է իմ գլխում։ Այն բոլորովին անծանոթ էր ինձ»,- մեջբերում է Փեյջի խոսքերը AP–ն։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Լոս Անջելեսում «Led Zeppelin»-ի գործով դատավարություն է ընթանում։ Ռոք խմբին կասկածում են գրագողության մեջ՝ նշելով, որ «Stairway to Heaven» երգը չափազանց նման է «Spirit» խմբի «Taurus» երգին, որը գրվել է 1968թ-ին։ Սակայն երաժիշտներն ու նրանց ձայնագրող ընկերությունները համաձայն չեն հարուցված մեղադրանքի հետ։ Նրանք հայտարարել են, որ երաժիշտներ Ռոբերտ Փլանթն ու Ջիմի Փեյջը 1971 թ. իրենք են գրել երգը։

Гитарист «Led Zeppelin» опроверг обвинения в плагиате (видео)
Ранее сообщалось, что в Лос-Анджелесе проходит слушание по делу против «Led Zeppelin». Легендарную рок-группу подозревают в плагиате при создании песни «Stairway to Heaven», якобы похожей на вступление песни «Taurus» группы «Spirit», которая была написана в 1968 году.
В свою очередь, музыканты и их записывающая компания не согласны с обвинениями в нарушении авторского права. Они заявляют, что музыканты Роберт Плант и Джимми Пейдж сами написали песню в 1971 году.
«Нечто подобное застряло бы у меня в голове. Она была совершенно незнакома мне», – приводит агентство «Associated Press» слова Пейджа о песне «Taurus». По его словам, он впервые послушал первый альбом группы «Spirit» с этой песней лишь несколько лет назад, когда его пасынок рассказал ему о спорах в интернете о схожести двух композиций.