Հոլիվուդյան աստղերը դեմ են Չինաստանում անցկացվող շան մսից պատրաստված ուտեստների փառատոնին (տեսանյութ)
Հոլիվուդյան հայտնի աստղերը դեմ են չինական Յույլինյա քաղաքի Գուանսի մարզում անցկացվող շան մսից պատրաստված ուտեստների փառատոնին։ Վերջիններիս տեսաուղերձը հրապարակված է «YouTube»–ում՝ «Animal Wellness Project» նախագծի պաշտոնական էջում։
Դերասաններ Մեթ Դեյմոնը, Հոաքին Ֆենիքսը, Քեյթ և Ռունի Մարաները և այլք կոչ են անում դադարեցնել շների դեմ բռնությունը։
«Խոսքը ամերիկացի, հնդկացի, կանադացի կամ ասիացի լինելու մասին չէ, այլ մարդ լինելու»,– ընդգծում են դերասանները։
«Animal Hope & Wellness Foubdation»–ի հիմնադիր Մարկ Չինը նշում է, որ Ասիայում գոյություն ունի մի լեգենդ, համաձայն որի՝ ծեծված կամ կտտանքների ենթարկված կենդանու միսն, իբր, ավելի համեղ է լինում և օգուտ է բերում առողջությանը։
«Անկախ նրանից, որ դուք այն ուտելիք եք համարում՝ դաժանություն, տանջանքներ ու բռնություն գործադրելը սխալ է»,– հավելել է Մարկ Չինը։
Փառատոնն անցկացվում է Յույլինյա քաղաքում ամեն տարի հունիսի 21–30 ընկած ժամանակահատվածում։ Շան միսն օգտագործում են ուտեստների մեջ՝ ամառային արևադարձային օրը նշելու նպատակով։ Կազմակերպիչներրը պնդում են, որ շներին մարդկայնորեն են սպանում, սակայն «Animal Wellness Project»–ի տեսագրությունում երևում է, թե ինչպես են փրկում կենդանիներին, որոնց հետ ծայրահեղ դաժան են վարվել։

Голливудские актеры выступили против фестиваля собачьего мяса в Китае (видео)
Знаменитости выступили против фестиваля собачьего мяса в китайском Юйлине в провинции Гуанси. Как сообщает «Lenta.ru», видеообращение опубликовано на странице проекта «Animal Wellness Project» на «YouTube».
Актеры Мэтт Дэймон, Хоакин Феникс, Кейт и Руни Мара и другие призывают остановить насилие в отношении собак. «Речь не о том, чтобы быть американцем, азиатом, индийцем, канадцем или британцем, речь о том, чтобы быть человеком», – подчеркивают они.
Основатель «Animal Hope & Wellness Foubdation» Марк Чин отмечает, что в Азии существует поверье, что если бить или подвергать животное пыткам, то его мясо якобы становится более вкусным или приносит пользу для здоровья употребляющего его в пищу человека. «Вне зависимости от того, считаете ли вы его съедобным, жестокость, пытки и насилие ошибочны», – добавляет он.
Фестиваль проводится в Юйлине ежегодно с 21 по 30 июня. За время мероприятия забивается примерно 10 тысяч псов. Мясо собак употребляют в пищу, чтобы отметить летнее солнцестояние. Организаторы утверждают, что собаки умерщвляются гуманно, при этом в ролике «Animal Wellness Project» показывается спасение животных, с которыми обращаются крайне жестоко.